sobhe-no.ir
20
یکشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۵
3

واکنش جیسون رضاییان به گزارش «صبح نو»

مفقود شدن بخشی از فیلمی درباره ایران در وزارت خارجه آمریکا

عصبانیت خبرنگاران آمریکایی از توهین و سانسور

جان کری وزیر خارجه آمریکا که پیش از این، حذف بخشی از ویدئوی سخنگوی وزارت خارجه این کشور درباره توافق هسته‌ای ایران را احمقانه، خام و بیجا توصیف کرده بود حالا تحت فشار رسانه‌های این کشور،‌ به تیم خود دستور داده است تا درباره حذف بخش‌هایی از ویدئوی نشست‌های خبری سخنگویان وزارت خارجه، تحقیقات ویژه صورت بگیرد.

جابری انصاری:

اقدام دولت کانادا مغایر عادی‌سازی روابط دو کشور است

گام نهایی کمیسیون‌های مجلس دهم امروز برداشته می‌شود

ظریف امروز به مجلس می‌رود

صبح نو

واکنش جیسون رضاییان به گزارش «صبح نو»

جیسون رضاییان جاسوس ایرانی- آمریکایی که 26 دی‌ماه همراه سه تبعه ایرانی-آمریکایی دیگر با یک فروند جت ایرفورس سوئیسی از ایران خارج شدند، به گزارش روز گذشته «صبح نو» که روایت 24 ساعت پایانی حضور این جاسوسان در مهرآباد را شرح داده بود، واکنش نشان داد. او بعد از بازتاب گسترده بخش‌های گوناگون این گزارش در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه در توییتر، با انتشار تصویر صفحه اول «صبح نو» در صفحه توییتر خود، با تکذیب تلویحی این گزارش نوشت: داستان جالبی بود! تنها چیزی که به درستی به آن اشاره شده است حمایت‌های من از آزادی کمال فروغی و دیگر زندانیان در ایران است.
در بخش پایانی گزارش «صبح نو» آمده بود: جیسون رضاییان این روزها اکانت توییتر خود را فعال کرده و از کمال فروغی، جاسوس انگلیسی زندانی در ایران می‌نویسد.  این واکنش جیسون رضاییان به گزارش «صبح نو»، پاسخ خبرنگار «صبح نو» را در پی داشت که در همان صفحه توییتر خطاب به رضاییان یادآوری کرد در بخش‌هایی از این گزارش به گفت‌وگوی یگانه صالحی (همسر جیسون رضاییان) با واشنگتن‌پست استناد شده و اگر همه گزارش صحت نداشته باشد، بنابراین صحبت‌های همسر وی با واشنگتن‌پست نیز کذب بوده است.
مادر جیسون رضاییان و یگانه صالحی همسر جیسون رضاییان 26 دی‌ماه با اصرار سفیر سوئیس در تهران سوار هواپیمایی می‌شوند که قرار بوده جیسون رضاییان، امیر میرزای حکمتی و سعید عابدینی را از ایران خارج کند. در ازای آزادی این زندانیان، هفت زندانی ایران که به اتهام دور زدن تحریم‌ها در آمریکا محبوس بودند آزاد شدند، 7/1 میلیارد دلار از اموال بلوکه شده  ایران در آمریکا به صورت نقد و از طریق یک هواپیما وارد ایران و همچنین تحریم‌های بانک سپه لغو شد. «صبح نو» روایتی از مذاکرات محرمانه که منجر به این معامله شد را منتشر کرده بود. صالحی بعد از آنکه به آمریکا رسید در گفت‌وگویی با واشنگتن‌پست به گوشه‌هایی از آن 24 ساعت پایانی حضورش در فرودگاه مهرآباد اشاره کرده بود.
روایت «صبح نو» از 24 ساعت پایانی مبادله جیسون رضاییان جاسوس ایرانی- آمریکایی با زندانیان محبوس در آمریکا و استرداد 7/1 میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده ایران بازتاب‌های گوناگونی هم در رسانه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی داشت. سایت‌های خبری داخل کشور از جمله فردانیوز، صراط‌نیوز، گرداب و چند سایت خبری تحلیلی دیگر به بازنشر این گزارش به نقل از «صبح نو» پرداختند. کانال‌های تلگرامی هم بخش‌هایی گزینش‌شده از این گزارش را منتشر کردند.
پنجشنبه گذشته برت مک‌گورک دستیار ارشد اوباما در سفارت سوئیس در واشنگتن با جیسون رضاییان، امیر میرزای حکمتی و همچنین سعید عابدینی دیدار کرده بود.

 

captcha
شماره‌های پیشین