161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
8

خبر

عادت ناپسندی که ترک نمی‌شود

تشییع انسانیت با چاشنی سلفی

صبح نو

عادت ناپسندی که ترک نمی‌شود

تشییع انسانیت با چاشنی سلفی

از شکار عکاس خبرگزاری «مهر» در مراسم تشییع خانم «سیمین بهبهانی» شروع شد و ثبت لحظه‌ای که مرد جوانی سعی می‌کرد از خودش زیر برانکارد، جنازه و مراسم سلفی بگیرد. همان موقع، واکنش‌های فراوانی علیه این رفتار به راه افتاد؛ اما شیفتگان سلفی دست‌بردار نبودند؛ هنرمند و سیاستمدار و ورزشکار هم نمی‌شناخت.
مراسم تشییع آقایان مرتضی پاشایی، همایون بهزادی، منصور پورحیدری‌، مهرداد اولادی، داوود رشیدی، عباس کیارستمی و حالا آیت‌الله هاشمی رفسنجانی.
آنها تبدیل به نسل جدید «آقا دوربینی»‌ها شده‌اند. کسانی که از فرصت سوگ دیگران استفاده می‌کنند تا آلبوم شخصی‌شان را پر کنند از سلفی با شخصیت‌ها و چهره‌ها و پیکرها. فرقی هم نمی‌کند که صاحب عزا، وضعیت مناسبی داشته باشد یا نه.
آنها فقط به فکر این هستند که سلفی بگیرند، آپلود کنند، چهره‌ها را تگ کنند و هشتگ بزنند و بعد هم سلفی‌شان را منتشر کنند تا صفحه‌شان پربارتر شود.  جالب اینکه پس از این اتفاق‌های تلخ و تأمل‌برانگیز، کمپین‌هایی برای ممنوع کردن سلفی به راه افتاد که برجسته‌ترین آنها در مراسم تشییع «مهرداد اولادی» و «عباس کیارستمی» بود؛ اما شیفتگان سلفی، آنجا هم دست‌بردار نبودند و سلفی بگیران، آن‌قدری زیاد بودند که چندتایی‌شان شکار عکاسان خبری شوند.
تلاش برای گرفتن سلفی با چهره‌ها در هر شرایطی، در حالی است که یک روان‌شناس علت آن را ناشی از «موج‌سواری» و نه «لذت» می‌داند. دکتر «امیرحسین معبودی» در گفت‌وگو با المانیتور گفته است: «بسیاری از افرادی که با افراد مشهور سلفی می‌گیرند حتی از این کار لذت نمی‌برند و گاهی حتی این افراد را نمی‌شناسند. این بدان معنی است که اغلب، مردم سوار موج‌هایی هستند که به‌طور ناگهانی ایجاد می‌شود و صرفاً برای رقابت با دیگران سوار بر این موج‌ها می‌شوند.»
اما ارتحال شخصیتی تاثیرگذار و بزرگ چون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اوج ماجرای سلفی‌بگیران بود و همه مراسم مربوط به درگذشت او، از حسینیه جماران گرفته تا دانشگاه تهران و از مسیر تشییع پیکر گرفته تا بهشت زهرا (سلام الله علیها) میدان جولان سلفی‌بگیرانی بود که فرصت را غنیمت شمردند و گوشی به‌دست، سعی کردند از شخصی‌ترین و احساسی‌ترین لحظه‌های خانواده‌ها و اشخاص داغ‌دیده و چهره‌های معروف، برای سلفی گرفتن استفاده کنند.
این البته جدای از تلاش عده‌ای دیگر بود که چون همیشه دوربین به‌دست، سعی کردند تا از همه لحظه‌ها، از تأثر شدید فرزندان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تا مسیر حرکت پیکر او، تصویر بگیرند. عکس‌ها و فیلم‌هایی که بعضی‌هایشان در بدترین شرایط روحی یا خطرناک‌ترین وضعیت جسمی ثبت شده است.
عکس‌های این صفحه، فقط گوشه‌ای از تلاش نسل جدید «آقا دوربینی»‌هاست. تلاشی خودخواهانه که بی‌توجه به وضعیت و شرایط موجود، فقط به ثبت عکس موردعلاقه خود می‌پردازند و با این کار، انسانیت را تشییع می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین