161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
8

خبر

عادت ناپسندی که ترک نمی‌شود

تشییع انسانیت با چاشنی سلفی

صبح نو

خبر

400 راهنمای تورهای گردشگری جهان به یزد می‌آیند
نایب رییس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان یزد از حضور 400 راهنمای خارجی تورهای گردشگری شرکت‌کننده در کنوانسیون بین‌المللی راهنمایان گردشگری در ماه آینده به یزد خبر داد. به گزارش ایرنا، آقای حسین دهقان منشادی در جلسه ستاد اجرایی خدمات مسافران نوروز 96 در یزد گفت: «این کنوانسیون 16 بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان در این مراسم، یزد را به‌عنوان مقصد یکی از سفرهای خود به ایران انتخاب کرده‌اند.» او با اشاره به اینکه 70 کشور جهان عضو کنوانسیون بین‌المللی راهنمایان گردشگری هستند،‌ افزود: «راهنمایان 45 کشور تاکنون برای شرکت در این مراسم اعلام آمادگی کرده‌اند. این کنوانسیون به‌صورت 2 سالانه برگزار می‌شود که در قالب آن 22 کارگاه آموزشی برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است. راهنمایان تورهای گردشگری، سفیران فرهنگی کشور و استان یزد بوده و در افزایش آمار سفرهای گردشگران خارجی به ایران و معرفی آثار و جاذبه‌های استان موثرند.»
فعالیت «خلاف قانون» چینی‌ها در گردشگری
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری گفت: تا کنون گزارشی از اقامتگاه‌های غیرمجاز مشابه آن‌چه چینی‌ها در شهر تهران اداره می‌کنند، دریافت نکرده‌ایم اما در صورت صحت، فعلی غیرقانونی است. آقای ولی تیموری درحالی درباره فعالیت غیرمجاز اقامتگاه‌های اتباع خارجی از جمله چینی‌ها در ایران، ابراز بی‌اطلاعی کرده که چند وقتی از رسانه‌ای شدن این جریان می‌گذرد و اتباع چینی هم مدت‌هاست بی‌سر و صدا مشغول خدمات‌دهی به شهروندانی از کشورشان هستند که برای گردش به ایران می‌آیند، فعالیتی که متولیان گردشگری آن را غیرمجاز اعلام کرده‌اند و معاون گردشگری استان تهران هم پرونده آن را برای رسیدگی بیشتر به کمیسیون ارتقاء امنیت گردشگران خارجی فرستاده، هرچند او از نوعی برخورد همراه با رعایت احتیاط سخن گفته و تاکید کرده به خاطر حساسیت‌ها نمی‌خواهند برخورد قهری با این قضیه داشته باشند. با این حال مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری صراحتاً گفت: طبق قوانین و ضوابط موجود، ایجاد اقامتگاه غیرمجاز، فعلی غیرقانونی است که باید طبق ضابطه با آن برخورد شود. تیموری افزود: «اگر گردشگری وارد کشور شود و در یکی از این مراکز اقامتی غیرمجاز که خارج از «آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها» تأسیس شده، اقامت کند، عملی غیرقانونی رخ داده است و باید به موضوع آن رسیدگی شود. اگر گزارشی در این‌باره برسد که حاکی از اقامت گردشگران در مراکز غیرمجاز باشد، حتماً باید پیگیری شود، اما مساله این است که تا کنون چنین گزارشی به‌دست ما نرسیده است.»
تداوم ممنوعیت شکار پرندگان وحشی
معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست از تداوم ممنوعیت شکار پرندگان وحشی تا رفع کامل خطر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خبر داد و گفت: این ممنوعیت پروانه‌های صادر شده قبلی در مورد شکار و زنده‌گیری پرندگان وحشی را نیز شامل می‌شود. به گزارش ایسنا، آقای فرهاد دبیری، معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با ارسال نامه‌ای خطاب به مدیران کل حفاظت محیط‌زیست استان‌های کشور از تداوم ممنوعیت شکار پرندگان وحشی تا رفع کامل خطر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خبر داد. دبیری در این نامه با یادآوری نامه ارسالی در 13 آذرماه سال جاری، همچنین اطلاعیه رسمی ابلاغی از سوی رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر ممنوعیت شکار پرندگان وحشی، گفت: «ممنوعیت موقت زمانی، مکانی و نوعی شکار، همچنین زنده‌گیری پرندگان وحشی به استناد بند (و) ماده (6) قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست همچنان برقرار است.» معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن تاکید بر اینکه ممنوعیت شکار و زنده‌گیری مطلق است، گفت: «در نتیجه این ممنوعیت پروانه‌های صادر شده قبلی در مورد شکار و زنده‌گیری پرندگان وحشی را نیز شامل می‌شود.» بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط‌زیست (پام)، او گفت: «در صورت بر طرف شدن خطر شیوع و احتمال انتقال بیماری مذکور و اعلام این موضوع از سوی سازمان دامپزشکی کشور، درخصوص صدور پروانه‌ها و اعتبار پروانه‌های صادر قبلی، تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی خواهد شد.»
بررسی نام‌گذاری خیابانی به نام «هاشمی»
رییس کمیسیون نام‌گذاری شورای شهر تهران از بررسی نام گذاری خیابانی به‌نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خبر داد. آقای مجتبی شاکری در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تسلیت ارتحال رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به برخی اخبار و شایعات مبنی بر نام‌گذاری یکی از خیابان‌های شهر تهران به‌نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: «او در عصر روز یکشنبه جان خود را از دست داده و تا کنون جلسه‌ای در شورا برای بررسی این موضوع تشکیل نشده است.» او با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: «طبیعتاً خیابانی به‌نام یار دیرین امام نام گذاری می‌شود اما هنوز جلسه علنی شورا برگزار نشده تا تمامی اعضاء در مورد این موضوع نظرات خود را بیان کنند. قطعاً در نخستین جلسه شورا نام‌گذاری معبری به‌نام ایشان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

captcha
شماره‌های پیشین