161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
5
رسانه‌های لبنان: سفر عون به ریاض اقتصاد محور است

چراغ سبز عربستان به گردشگری لبنان

میشل عون، رییس جمهور جدید لبنان سرانجام اولین سفر خارجی خود را با سفر به ریاض آغاز کرد؛ سفری سنتی که به نظر می‌رسد با وجود حضور عون در جبهه مقابل عربستان سعودی در لبنان، بیش از آنکه سبقه سیاسی داشته باشد، سبقه مالی و اقتصادی دارد.

خبر

صبح نو

رسانه‌های لبنان: سفر عون به ریاض اقتصاد محور است

چراغ سبز عربستان به گردشگری لبنان

میشل عون، رییس جمهور جدید لبنان سرانجام اولین سفر خارجی خود را با سفر به ریاض آغاز کرد؛ سفری سنتی که به نظر می‌رسد با وجود حضور عون در جبهه مقابل عربستان سعودی در لبنان، بیش از آنکه سبقه سیاسی داشته باشد، سبقه مالی و اقتصادی دارد.

عون که عصر دوشنبه سفر رسمی خود به عربستان سعودی را آغاز کرده است، عصر دیروز دوشنبه با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور دیدار کرد و بر اساس گزارش منابع لبنانی، طرف سعودی در این دیدار تأکید کرده است که گردشگران عرب را به لبنان بازخواهد گرداند.
پادشاه عربستان که همواره کشورش از طریق بازوی سیاسی خود در لبنان یعنی حزب المستقبل و جریان 14 مارس برای فشار بر دیگر احزاب سیاسی به ویژه حزب الله بهره می‌برد، در دیدار با عون مدعی شد که این پادشاهی همواره از دخالت در امور داخلی لبنان اجتناب کرده و تعیین سرنوشت این کشور را به لبنانی‌ها واگذار کرده است.
در همین رابطه، خبرگزاری النشره لبنان نیز گزارش داد که بحث هبه سه میلیارد دلاری عربستان سعودی که قرار بوده به منظور مجهز‌سازی ارتش لبنان هزینه شود نیز در دیدار عون و ملک سلمان مورد بحث قرار گرفته که در این رابطه پادشاه عربستان گفته است که به مسوولان ذیربط در این رابطه دستور پیگیری خواهد داد.
ارتش لبنان به دلیل ضعف‌هایی که از نظر تعداد نیرو و سلاح دارد، عملاً توان مقابله با ارتش مسلح صهیونیستی را به شکل گسترده ندارد. در سال آخر ریاست جمهوری «میشل سلیمان» رییس جمهور سابق لبنان بود که عربستان پیشنهاد هدیه سه‌میلیارد دلاری را به این کشور داد تا بدین وسیله ارتش لبنان توسط فرانسه تجهیز شود؛ اما مشخص بود که حتی در صورت اجرایی شدن این پروژه، فرانسه سلاح‌های مناسبی را ارتش لبنان بتواند با آن مقابل صهیونیست‌ها بایستد، به این کشور نخواهد داد.
چیزی نگذشت که عربستان به دلیل اختلاف‌های سیاسی که مهم‌ترین آنها مخالفت لبنان با تروریست دانستن حزب الله در اجلاس وزرای خارجه اتحادیه عرب بود، از تصمیم خود درباره تسلیح ارتش لبنان عقب نشست.
طی همین سال‌ها جمهوری اسلامی ایران به طرق گوناگون پیشنهاد تسلیح ارتش لبنان را به مقامات این کشور داده است و در این راستا وزیر دفاع این کشور سفری نیز به تهران داشته تا از توانمندی‌های کشورمان در این زمینه مطلع شود.
با وجود این پیشنهاد، فشار آمریکا و لابی صهیونیستی بر سیاستمداران لبنانی، تا کنون از اجرایی شدن این طرح که به قدرتمند شدن ارتش این کشور می‌انجامد جلوگیری به عمل آورده است.
حزب الله تاکنون بارها به اشکال گوناگون از خواست و آرزوی قلبی خود مبنی بر قدرتمند شدن ارتش لبنان به منظور مقابله با تهدیدات و زیاده‌خواهی‌های رژیم صهیونیستی در جنوب این کشور که آخرین آن تحرکات جاری در مزارع شبعاست، سخن به میان آورده است.
«علاءالدین بروجردی» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران که هفته پیش به لبنان سفر کرده بود نیز مجدداً اعلام کرد ایران برای تسلیح ارتش لبنان راسخ است و عملی شدن این موضوع یا عملی نشدن آن، بستگی به دولت لبنان دارد.

احتمال وساطت بین عربستان و ایران
از دیگر سو و در اظهار نظری قابل تأمل، نبیل نقولا، نماینده عضو فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان (وابسته به میشل عون) در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرده است که رییس جمهور این کشور در صورت امکان در تقریب دیدگاه‌های میان عربستان و ایران تعلل نخواهد کرد.
وی با اشاره به این که لبنان باید با توجه به تنوع فرهنگی و مذهبی حلقه وصل میان تمام کشورها باشد، اظهار داشت: البته نباید اهداف سفر عون به عربستان را فقط مسائل مالی یا مسأله هبه به ارتش منحصر کرد؛ هدف از این سفر باید تثبیت روابط خوب لبنان با عربستان و دیگر کشورهایی که در آینده به آنها خواهد رفت باشد.
البته روزنامه لبنانی الجمهوریه در شماره دیروز خود به نقل از منابع آگاه و نزدیک به عون نوشت: رییس جمهور لبنان در اولین سفر خارجی خود اولویت را به منافع اقتصادی کشورش خواهد داد و در سفر دومش که به نظر می‌رسد سفر به مصر و ایران خواهد بود به ابعاد سیاسی و اقتصادی خواهد پرداخت.
با ورود عون به کاخ ریاست جمهوری لبنان، در اولین گمانه‌زنی‌ها، برخی از رسانه‌های خبری او را حلقه وصل میان عربستان و ایران دانستند و ابراز امیدواری کردند که بتواند با واسطه گری، اختلاف‌های تشدید شده میان تهران و ریاض را کاهش دهد؛ اما به نظر نمی‌رسد که رییس‌جمهور لبنان که کشورش همیشه با بحران‌ها و مشکلات ریز و درشت بیشماری روبروست بتواند اقدام به مصالحه منطقه‌ای با این حجم بکند.

تلاش برای حضور سیاسی دائم در لبنان
عربستان سعودی به عنوان مهم‌ترین کشور سنی مذهب در منطقه، همواره طی ده‌ها سال اخیر تلاش داشته حضور سیاسی خود را در لبنان حفظ کرده و با حمایت همه جانبه از سنی مذهب‌های این کشور، برخی اهداف خود را در منطقه پیش ببرد که از جمله این اهداف فشار شدید بر حزب الله لبنان بوده و با عدم موافقت وزیر خارجه لبنان در اجلاس اتحادیه عرب با طرحی که مقاومت اسلامی را تروریستی می‌خواند، روابط خوب خود را با این کشور به حالت تعلیق درآورد.
با این وجود، سعد حریری، نخست‌وزیر جدید لبنان که ریاست حزب المستقبل به‌عنوان بزرگ‌ترین حزب اهل تسنن این کشور را نیز بر عهده دارد، با وجود دلخوری‌های پیش آمده بین او و مقامات عربستان، اما همچنان مهم‌ترین حامی خود را سعودی‌ها به‌شمار می‌آورد.
حریری اخیراً ابراز امیدواری کرده است که روابط میان عربستان سعودی و لبنان به حالت قبلی خود بازگردد. نخست‌وزیر لبنان گفته است که لبنانی‌های مقیم عربستان سعودی تاوان سنگینی بعد از تیرگی روابط دو کشور پرداخت کردند اما این وضع دیگر ادامه نخواهد یافت و ما تلاش می‌کنیم روابط اقتصادی دو کشور را به سطح عالی که در گذشته وجود داشت، باز گردانیم.
حریری افزود: سفر میشل عون، رییس‌جمهور لبنان، به عربستان سعودی بسیار مهم است. رییس‌جمهور خواست که سفر به عربستان سعودی نخستین سفر خارجی او باشد و این هم برای اقتصاد کشور هم برای جامعه لبنانی‌های مقیم عربستان سعودی مفید خواهد بود.

 

captcha
شماره‌های پیشین