161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
4

خبر

بازتاب جهانی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

نمایش اتحاد ایرانیان در مراسم تدفین

مراسم تدفین آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در حالی دیروز سه‌شنبه در تهران برگزار شد که رسانه‌های مختلف جهان این موضوع و تأثیر آن بر آینده سیاسی ایران و جهان را به تفصیل بررسی کردند.

صبح نو

بازتاب جهانی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

نمایش اتحاد ایرانیان در مراسم تدفین

مراسم تدفین آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در حالی دیروز سه‌شنبه در تهران برگزار شد که رسانه‌های مختلف جهان این موضوع و تأثیر آن بر آینده سیاسی ایران و جهان را به تفصیل بررسی کردند.

در این میان شاید بتوان گفت که شبکه خبری سی‌ان‌ان تندترین گزارش را در این‌باره منتشر کرده است؛ آنجا که می‌گوید: هاشمی رفسنجانی از حامیان حسن روحانی، رییس جمهور کنونی ایران بود و زمانی در ایران به «اکبرشاه» به معنی شاه بزرگ مشهور شده بود. وی به‌عنوان شخصیت میانه‌رو در ایران شناخته می‌شد. با این وجود، او در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 2005 در مقابل محمود احمدی‌نژاد که در آن زمان به‌عنوان نماینده طبقه محروم و حامی مستضعفان شناخته می‌شد، شکست خورد.

نیویورک‌تایمز: تقویت اصولگرایان در فقدان آیت‌الله هاشمی
روزنامه نیویورک‌تایمز در سرمقاله خود درباره درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و تأثیر آن بر آینده سیاسی ایران نوشت: همزمان با پیروزی دونالد ترامپ، فوت اکبر هاشمی رفسنجانی در روز یک‌شنبه گذشته، آینده توافق‌هسته‌ای را بیش از پیش با ابهام مواجه می‌سازد.  در فقدان این سیاستمدار کارکشته و عمل‌گرا، حسن روحانی و دیگر میانه‌روها در مواجهه و رقابت با دیگر جناح حکومتی تنها خواهند ماند. کارشناسان مسائل سیاسی معتقدند که این موضوع نهایتاً موجب خواهد شد تا اصولگرایان نقش بزرگ‌تری در فضای سیاسی آتی ایران ایفا کنند.

بی‌بی‌سی: روحانی متحد اصلی خود را از دست داد
شبکه خبری «بی‌بی‌سی» انگلیس نیز گزارش کرد: صدها هزار نفر از ایرانیان در مراسم تدفین هاشمی رفسنجانی، رییس‌جمهور پیشین این کشور شرکت کردند. به گزارش این شبکه، وی از جمله بانفوذترین چهره‌های سیاسی در ایران بود که ابتدا به‌دلیل واکنش‌های خشن خود درقبال مخالفانش مورد انتقاد قرار داشت اما بعداً به یکی از حامیان اصلی اصلاح‌‌طلبان تبدیل شد.
 این گزارش می‌افزاید: در پی درگذشت هاشمی رفسنجانی، رهبر عالی ایران در بیانیه‌ای  از فوت «هم‌رزم و یار» خود که رفاقت‌شان طی تقریباً 60 سال گذشته همچنان ادامه داشته، اظهار تأسف کرد. با‌این‌وجود آیت‌الله خامنه‌ای به «تفاوت در دیدگاه‌ها و استنباط از شریعت اسلام در موارد گوناگون طی این سالیان طولانی» نیز اشاره کرد.
 این در حالی بود که بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی ایران از هر طیف و جناحی از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در نماز بر سر تابوت فلزی آیت‌الله رفسنجانی که عمامه سپیدش روی آن قرار داشت، به آیت‌الله خامنه‌ای پیوستند.  به گفته این شبکه، این یکی از مهم‌ترین مراسم تدفین شخصیت‌های سیاسی پس از درگذشت آیت‌الله خمینی ؟ره؟ از سال 1989 تاکنون است. آیت‌الله رفسنجانی خواهان روابط بهتر با غرب بود. بدین‌ترتیب حسن روحانی در رقابت دائم خود با اصولگرایان، متحد اصلی خود را از دست داد. ایالات‌متحده به‌عنوان یکی از دشمنان سرسخت ایران در دوران رفسنجانی، وی را «شخصیتی برجسته» در تاریخ ایران دانسته و به خانواده وی نیز تسلیت گفته است.
المانیتور: پوشش یکسان مراسم تدفین از دو جریان
وبگاه تحلیلی «المانیتور» آمریکا نیز در مطلبی با عنوان «واکنش ایران به فوت ستون انقلاب اسلامی» نوشت: با اعلام خبر ناخوش‌احوالی آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، وبگاه بسیاری از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری به‌دلیل هجوم ایرانیان برای کسب اخبار بیشتر دراین‌باره، از دسترس خارج شد تا اینکه نهایتاً خبر درگذشت وی از تلویزیون دولتی ایران اعلام شد.
آیت‌الله احمد جنتی، محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی، از جمله مخالفان سیاسی آیت‌الله رفسنجانی نیز در میان کسانی بودند که با صدور بیانیه، فوت وی را تسلیت گفتند.  علاوه‌براین، تلویزیون دولتی ایران سعی کرد تا پوشش خبری گسترده‌ای از این موضوع داشته باشد. در همین‌حال روزنامه‌های ایران نیز نزدیک به هر 2 جریان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به‌طور مشابه به پوشش این موضوع پرداختند.

رویترز: نمایش اتحاد ایرانیان در مراسم تدفین
خبرگزاری «رویترز» نیز در گزارشی با عنوان «وداع ایران با رفسنجانی، رییس‌جمهور پیشین در نمایش اتحاد» نوشت: هزاران نفر از مردم ایران روز سه‌شنبه در مراسم تدفین اکبر هاشمی رفسنجانی در نمایشی از اتحاد میان خود برای ادای احترام به این سیاستمدار عملگرای جمهوری اسلامی ایران در مرکز تهران گردهم‌ آمدند.
وی که روز یک‌شنبه در سن 82 سالگی درگذشت، درکنار آیت‌الله روح‌الله خمینی ؟ره؟ رهبر انقلاب اسلامی سال 1979 و بنیانگذار جمهوری اسلامی به خاک سپرده خواهد شد. این مراسم که در آن هم منتقدان و هم حامیان سیاسی وی حضور داشتند به نمایشی از اتحاد و همبستگی جناح‌های مختلف سیاسی در ایران تبدیل شده بود.
علاوه‌بر‌این، آیت‌الله خامنه‌ای نیز در پیام تسلیت خود تاکید کرد: «تفاوت‌های سیاسی هیچ‌گاه نتوانست رفاقت 60 ساله با رفسنجانی را کاملاً از بین ببرد. هیچ‌کسی برای من مانند هاشمی نخواهد شد.» با این وجود، بسیاری از کارشناسان سیاسی عقیده دارند درگذشت رییس‌جمهور پیشین فقط چندماه مانده به انتخابات ماه مه ریاست‌جمهوری در ایران، ضربه‌ای به حسن روحانی رییس‌جمهور این کشور است.

آسوشیتدپرس: روحانی ادامه‌دهنده دیدگاه هاشمی
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز با انعکاس خبر مراسم تدفین رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: خیل عظیمی از مردم ایران سینه‌زنان و با چشمانی اشکبار با پیکر آیت‌الله رفسنجانی، سیاستمدار کهنه‌کار این کشور وداع کردند. یکی از شرکت‌کنندگان حسن روحانی، رییس‌جمهور میانه‌رو ایران بود که خود را برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آماده می‌کند. به‌نظر می‌رسد وی ادامه‌دهنده دیدگاه رئالیستی رفسنجانی باشد. این گزارش می‌افزاید: هاشمی دست ‌راست آیت‌الله خمینی ؟ره؟ محسوب می‌شد.
 با این‌حال طی سالیان اخیر مورد انتقاد برخی از چهره‌های منسوب به هر 2 حزب سیاسی در ایران قرار داشت.
 به هر روی وی در کنار آیت‌الله خمینی ؟ره؟ به خاک سپرده خواهد شد؛ هم‌او که زمانی گفت: «تا زمانی که هاشمی زنده است، انقلاب زنده خواهد بود.» وی سال‌ها نقش متوازن‌گر میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را برعهده داشت.
 این خبرگزاری از قول کارشناسان مسائل ایران نوشت: «جاذبه سیاسی رفسنجانی ورای جناح‌ها و دسته‌بندی سیاسی در ایران بود. وی یکی از ستون‌ها و یکی از سیاستمدارانی بود که هر کسی، حتی مخالفان و گروه‌های اپوزیسیون می‌دانستند تا زمانی که هست؛ نقطه متوازن‌کننده سیستم وجود دارد. وی یکی از رهبرانی بود که تا آخر به اهداف انقلاب اسلامی وفادار ماند.»

واکنش سران و شخصیت‌های سیاسی جهانی
از دیگر سو، گزارش منابع خبری جهانی حاکی از آن است که پیام‌های تسلیت سران کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس نشان می‌دهد؛ حتی کشورهای رقیب ایران نیز وی را شخصیتی مورد احترام می‌دانسته‌اند. از نظر این خبرگزاری، فقدان وی به معنای توان بیشتر جناح مقابل برای دنبال کردن ایده‌های موردنظرش است.
 با این‌حال «درگذشت وی سریعاً بر انتخابات ریاست‌جمهوری تأثیر نخواهد گذاشت؛ به‌نظر می‌رسد روحانی با نبود چهره‌ای شاخص از سوی اصولگرایان وارد صحنه رقابت‌های انتخاباتی شود.» از سویی، عمر طولانی رفسنجانی و ارتباط او با سیاست ایران نشان می‌دهد که همزمان با تصمیم این کشور برای تعیین مسیر انقلاب خود، جایگزینی فردی به جای او به آسانی میسر نخواهد بود.
با این حال، حضور نیافتن جدی شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی در مراسم تشییع آیت‌الله رفسنجانی یکی از نقاط حائز اهمیت مراسم دیروز به‌شمار می‌رود؛ البته همچنان سیل تسلیت‌های تلفنی و تلگرافی ادامه دارد و باید دید که در سایر آیین‌های یادبود وی، حضور بین‌المللی پررنگی را شاهد خواهیم بود یا خیر؟

 

captcha
شماره‌های پیشین