161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
4

خبر

بازتاب جهانی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

نمایش اتحاد ایرانیان در مراسم تدفین

مراسم تدفین آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در حالی دیروز سه‌شنبه در تهران برگزار شد که رسانه‌های مختلف جهان این موضوع و تأثیر آن بر آینده سیاسی ایران و جهان را به تفصیل بررسی کردند.

صبح نو

خبر

برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین
عراقچی: تمدید قانون آیسا نقض تعهدات برجامی آمریکاست و باید جبران شود
ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور آقایان سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و معاونان و مدیران سیاسی 1+5 از روز گذشته ساعت 12 به وقت محلی (14:30 به وقت تهران) در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد. نشستی که به درخواست 26آذر - 16 دسامبر- دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، برای بررسی بدعهدی‌های آمریکا و تمدید قانون ایسا برگزار می‌شد.
آقای سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام که  سه‌شنبه 21 دی ماه برای شرکت در ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده‌ است در گفت‌وگویی در خصوص تمدید قانون آیسا اظهار داشت: از دید ما تمدید قانون آیسا نقض تعهدات برجامی آمریکاست و باید به نحو موثری جبران شود و این موضوع در دستور کار کمیسیون مشترک قرار گرفته است.
وی همچنین در خصوص نشست‌های کارشناسی که پیش از نشست کمیسیون مشترک برگزار شده است، عنوان کرد: کارشناسان بحث خوبی داشتند و به جمع‌بندی‌های خوبی رسیدند.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه قبل از این نشست کارشناسان ایرانی یک دور مذاکرات دوجانبه با کارشناسان آمریکایی داشته‌اند، خاطرنشان کرد: طبق ساز و کار برجام اگر کشوری نسبت به رفتار کشور دیگر شکایتی داشته باشد اول باید مذاکرات دوجانبه بین آن دو کشور صورت بگیرد و ما این مذاکرات دوجانبه را داشتیم.

موافقت 1+5 با انتقال اورانیوم از روسیه به ایران
شبکه خبری «راشاتودی» به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش کرد: مسکو در ازای صادرات آب سنگین-که به‌منظور خنک کردن رآکتور با سوخت هسته‌ای به‌کار می‌رود- ایران،به این کشور اورانیوم تحویل می‌دهد.به گفته دومقام ارشد دیپلماتیک، روسیه، ایالات‌متحده، چین، انگلیس،فرانسه و آلمان(موسوم به گروه1+5) که در سال 2015 با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور به توافق رسیدند، اخیراً با ارسال 116 تن متریک (حدود 130 تن) اورانیوم خام به تهران موافقت کرده‌اند.
اکنون شورای امنیت سازمان ملل‌متحد باید این موضوع را تأیید و تصویب کند. البته از آنجایی که هر پنج عضو شورای امنیت دارای حق وتو، با این معامله موافقت خود را اعلام کرده‌اند، به نظر نمی‌رسد مخالفت خاصی با آن در این شورا صورت گیرد. البته این نقل و انتقال با نظارت شدید آژانس انرژی اتمی صورت خواهد گرفت. بنا به مفاد توافق‌هسته‌ای، قرار است آژانس نظارت شدید خود براین‌گونه نقل و انتقالات به ایران را تا سال 2040 میلادی همچنان حفظ کند.همچنین سخنگویان وزارت‌خارجه آمریکا و کاخ‌سفید در واکنش به گزارش‌ها درباره وارد کردن محموله اورانیوم خام از روسیه به ایران، این موضوع را دارای ممنوعیت یا مخالف برجام ندانستند.
ایران از حق نگهداری یا غنی‌سازی با سطوح پایین اورانیوم (به منظور صادرات آن) برخورداراست. منبع رسمی دیگری به آسوشیتدپرس اعلام کرده است که از زمان اجرایی شدن برجام، حدود 40 تن متریک (44 تن) از آب سنگین ایران به روسیه صادر شده است. این در حالی است که ایالات‌متحده و عمان نیز از مقاصد 30 تن دیگر آب‌سنگین صادراتی ایران بوده‌اند.
همچنین تهران در سال 2015 و پیش از امضای توافق‌هسته‌ای - در ازای صدور اورانیوم غنی‌شده‌ این کشور- از مسکو اورانیوم خام دریافت کرده بود. اطلاعات درباره این نقل و انتقال در حالی صورت می‌گیرد که قرار است نمایندگان ایران و 1+5 در وین پایتخت اتریش دیدار کنند. مقامات ایران پس از اجرای برجام بارها آمریکا را به عدم پایبندی به تعهدات خود در قبال این کشور منطبق با مفاد توافق‌هسته‌ای، متهم کرده‌اند.
با این وجود، در حال حاضر با به‌قدرت رسیدن دونالد ترامپ رییس‌جمهور منتخب آمریکا، سرنوشت کل این توافق در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته است.دونالد ترامپ توافق هسته‌ای را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و احتمال می‌رود در پاره‌ای از مفاد آن تجدیدنظر کند؛ موضوعی که از نظر ایران غیرقابل قبول و ناقض برجام خواهد بود.

توییت «هلگا اشمیت» درباره نشست کمیسیون مشترک برجام در وین:
اجرای برجام و نامه ظریف (درباره تمدید قانون آیسا) مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین