161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
2
مبارز کهنه‌کار در محضر الهی

#همه_خواندند

روز گذشته، صفحه دیگری از انقلاب اسلامی ورق خورد و مردم با یار دیرینه امام (ره) و رهبری با چشمانی اشکبار وداع گفتند، وداعی پرشور و جانگداز که می‌توان پس از مراسم تشییع پیکر امام خمینی (ره) بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران در خرداد ماه 1368، بزرگ‌ترین اجتماع مردمی برای تشییع پیکر یکی از مقامات ارشد کشور به شمار آورد.

صبح نو

مبارز کهنه‌کار در محضر الهی

#همه_خواندند

روز گذشته، صفحه دیگری از انقلاب اسلامی ورق خورد و مردم با یار دیرینه امام (ره) و رهبری با چشمانی اشکبار وداع گفتند، وداعی پرشور و جانگداز که می‌توان پس از مراسم تشییع پیکر امام خمینی (ره) بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران در خرداد ماه 1368، بزرگ‌ترین اجتماع مردمی برای تشییع پیکر یکی از مقامات ارشد کشور به شمار آورد.

وداعی غمناک
ساعت 8 صبح است و مردم در مقابل دانشگاه تهران منتظرند تا برای آخرین بار آیت الله هاشمی رفسنجانی را ببینند و ایشان را تا خانه ابدی‌اش همراهی کنند، جمعیت لحظه به لحظه در حال افزایش و تمام خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران مملو از جمعیت است.
از جماران خبر می‌رسد که پیکر آیت الله هاشمی در حال انتقال به دانشگاه تهران است و در ساعت 8 و ربع پیش از آغاز زمان رسمی مراسم به مصلای دانشگاه تهران منتقل می‌شود. در لحظات نخست آغاز این مراسم پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران قرائت شد، پس از آن رهبر معظم انقلاب رأس ساعت ۱۰ صبح برای اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وارد دانشگاه تهران شدند و نماز را بر پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اقامه کردند و پس از آن با پیکر یار دیرین و همکار و همدل ۵۹ ساله‌شان وداع کردند.
مراسم تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی بعد از اقامه نماز توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دانشگاه تهران آغاز شد. در خیابان‌های انقلاب صدای نوحه و مداحی پخش شد و مردم شعارهای «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، جمهوری اسلامی صاحب عزاست امروز»، « عزا عزاست امروز هاشمی مبارز پیش خداست امروز»، «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، خامنه‌ای رهبر صاحب عزاست امروز» سر دادند.
آرام آرام ذهن میدان انقلاب از خاطرات شخصیت تاریخی انقلاب خالی می‌شود و گویی پای یار دیرینه انقلاب به خانه امام باز شده است؛ پیکری که روی آن عبای این شخصیت فقید قرار دارد و تصویر حزن انگیز را برای جمعیت حاضر روایت می‌کند، بعد از تشییع باشکوه پیکر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خودروی حامل پیکر ایشان راهی حرم مطهر امام (ره) شد.

حفظ هاشمی در حاکمیت
همه آمده بودند، از پیر و جوان، شاید برخی مخالف هاشمی بوده‌اند و یا حتی خاطرات خوشی از ایشان نداشتند اما نظام هیچ گاه نخواست یکی از ستون‌های انقلاب به مخالف تبدیل شود و همواره تلاش کرد تا هاشمی را درون خود حفظ کند.
سردار سلیمانی یکی از بهترین تعبیرها را درباره شخصیت آیت الله هاشمی مطرح کرد و در مراسم تشییع ایشان گفت: « آیت الله هاشمی رفسنجانی همان طور بود که از ابتدا بود. منتهی ایشان گاهی تاکتیک‌هایی داشت. ایشان همچنان استکبارستیز بود.» آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از معدود شخصیت‌های سیاسی ایران بود که درتمامی دوره‌های انقلاب اسلامی نقش آفرینی کرد و در سال‌های اخیر رویکردی انتقادی به نظام داشت که عده‌ای در تلاش بودند تا از این رویکرد انتقادی بهره‌برداری‌های سیاسی کنند اما جمهوری اسلامی موضع انتقادی یکی از همراهان اصلی خود را تاب آورد تا وی به‌سوی مخالفت و حذف از حاکمیت نرود.

هیچ کسی برایم هاشمی رفسنجانی نخواهد شد
پس از پایان دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی رهبر انقلاب اسلامی جمله «هیچ کسی برایم هاشمی رفسنجانی نخواهد شد» را که نشانگر عمق ارتباط انقلابی این دوشخصیت نظام را می‌رساند، بیان داشتند و این روند پیوند رفاقتی 59 ساله هیچ گاه گسسته نشد و حتی در هنگامه‌ای که در انتقاد به رفتار سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی بی‌انصافی صورت می‌گرفت، با وجود اختلاف نظر رهبر معظم انقلاب با ایشان در انتخابات سال 88، مانع از توهین به ایشان شدند و اظهار داشتند: «آقای هاشمی قبل از انقلاب، اموال خود را صرف مبارزه می‌کرد و در ۳۰ سال اخیر هم با به‌عهده‌گرفتن مسوولیت‌های فراوان، در حساس‌ترین مقاطع در خدمت انقلاب و نظام بوده و هرگز از انقلاب برای خودش مالی نیندوخته است و مردم باید به این حقایق توجه داشته باشند. »

تلاشی برای نفاق
اما عده معدودی تلاش کردند تا مراسم تشییع
 آیت الله هاشمی را هم به حاشیه بکشانند، اما مردم ایران با هشیاری تمام و با حضور گرمشان در مراسم وداع با ایشان، نگذاشتند تا دشمنان به اهداف خود رسیده و از تشییع پیکر آیت الله هاشمی برای خود بهره‌برداری سیاسی کنند، همان‌طور که شب قبل از مراسم تشییع آقای محسن هاشمی از مردم خواسته بود. او در قاب رسانه ملی به مردم گفت: « لازم است از مردم بخواهم که با آرامش کامل در مراسم تشییع شرکت کنند؛ همان‌طور که دغدغه آیت الله هاشمی رفسنجانی وحدت بود و فقط برای وحدت و اعتدال در جامعه حرکت می‌کردند فردا هم باید در مراسم تشییع پیکر آن مرحوم وحدت خودمان را به رخ جهانیان بکشیم و گزکی به خارجی‌ها ندهیم.»
ضد انقلاب از پای ننشستند و شایعاتی را از زبان خانم فائزه هاشمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که بر اساس آن دختر آیت الله هاشمی مردم را به تجمع مقابل دانشگاه تهران دعوت کرده است اما بلافاصله این خبر از سوی فائزه هاشمی تکذیب شد و وی ضمن دعوت مردم و علاقه‌مندان آیت الله هاشمی به آرامش، حضور در هرگونه تجمع خیابانی را رد کرد و گفت: «پس از خاکسپاری پدرم، هیچ برنامه‌ای وجود ندارد.»
آخرین سخن؛ تکیه بر توان مردم
آخرین سخنان هاشمی رفسنجانی با بزرگداشت توان «مردم» گره خورده بود؛ او در بعد ازظهر 14 دی ماه، در آخرین دیدار رسمی‌اش با اعضای ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان کرمان اظهار داشتند: «امام راحل براساس تعالیم مکتب اسلام و مذهب اهل بیت در همه مراحل زندگی، مبارزه و انقلاب، بر مردم و استفاده از ظرفیت‌های مردمی تأکید می‌کردند.» رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان نقش اثرگذار مردم در پیشرفت کشور گفته بو د: «کارها را باید مردم انجام دهند؛ راه توسعه واقعی و ماندگار قابل صدور، تکیه بر توان مردم است.»

عصاره عمر هاشمی وحدت بود
پس از پایان مراسم تشییع باشکوه و تدفین آیت الله هاشمی رفسنجانی، خانواده ایشان از مردم ایران به خاطر حضور باشکوه در مراسم تشییع و بدرقه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تقدیر و تشکر کردند.
در این پیام که بازهم بر وحدت در نظام تأکید شده، آمده است:
« لحظه لحظه در بدرقه شکوهمند و مردمی پدر در تاریخ این سرزمین ثبت شد. عصاره عمر هاشمی، اعتدال و وحدت بود، قوام نظام را در وحدتی حداکثری و بودن همه با هم می‌دانست و امروز شاهد بودیم، همه با هم برای او آمدند.
امروز ایران فرزندی بزرگ، مردم پدری آینده‌نگر و رهبر انقلاب دلسوزترین رفیق خویش را از دست داده است؛ اما همان گونه که لحظه لحظه حیات هاشمی راهگشای کشور بود، وداع و بدرقه بی‌نظیر مردم نیز می‌تواند سرمایه‌ای بزرگ برای ایران و مبدأ بازگشت جامعه به مسیر اعتدال و وحدت باشد.»

 

captcha
شماره‌های پیشین