161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
13
تأملی بر مفهوم بومی بودن علم

از چه چیز سخن می‌گوییم؟

آیا علم بومی به معنی کنار گذاشتن تجربیات جهانی است؟ آیا نظریات جهانی را می‌توان به سادگی مورد استفاده قرار داد؟ شرایط این استفاده چیست؟ این‌ها سوالاتی است که همیشه در مواجهه با مفهوم علم بومی طرح شده‌اند. در قسمت اول این نوشتار تلاش شده تا سؤالات بررسی شوند.

خبر

صبح نو

خبر

 اقبال روس‌ها به کتاب «درس‌هایی از قرآن»
کتاب «درس‌هایی از قرآن» نوشته دکتر غلامعلی حداد عادل به زبان روسی ترجمه شد.
به گزارش فارس، مترجم این اثر «اسماعیل گیبادولین» و ناظر علمی آن «رییس حضرت ایزمایلوف» از اساتید انستیتو اسلامی مسکوست. اهمیت بالای این اثر به‌عنوان منبعی ارزشمند، موجب شد تا بنیاد مطالعات اسلامی این اثر را چاپ و منتشر کند.
این کتاب چکیده‌ای از مجموعه چهار جلدی در خصوص آموزش قرآن است که از سال اول تا چهارم دبیرستان به عنوان کتاب آموزشی در دبیرستان‌ها تدریس می‌شود و منبع بسیار خوبی برای خوانندگان و علاقه‌مندان روس به این موضوع به‌شمار می‌رود.
در این کتاب سعی شده تا دیدگاه کلی در خصوص اندیشه‌ها و مفاهیم نهفته در آیات قرآنی به خواننده داده شود تا مخاطب بتواند این اندیشه‌ها را از آیات قرآنی استخراج کند و منبعی بسیار خوب و ارزشمند برای مسلمانان روسیه است تا بتوانند اندیشه‌ها و مفاهیم این آیات قرآنی را به روشنی دریافت کنند.
پیش از این نیز کتاب «درآمدی بر ظرافت‌های فرهنگی و هنری زبان قرآن» از سری قرآنی، که با استقبال خوانندگان روس زبان مواجه شده بود.
تمجید حسام‌الدین سراج از مرحوم مؤذن‌زاده
 آیین پاسداشت زنده‌یاد استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی مداح اهل بیت (ع) دوشنبه 20 دی ماه با عنوان «مرصع‌خوان خورشید» تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
به گزارش فارس، حسام‌الدین سراج از خوانندگان کشورمان در بخشی از این مراسم گفت: آنچه بیش از پیش استاد مؤذن‌زاده را ماندگار کرد، صدق و صفای او بود. وی اظهار داشت: در وجود هر خواننده‌ای اگر صدق و صفا باشد قاعدتاً بر دل‌ها تأثیر خواهد داشت و استاد سلیم مؤذن‌زاده براساس ارادتی که به خاندان اهل بیت (عهم) داشت توانست بر مردم اثرگذار باشد. این خواننده کشورمان تصریح کرد: صدای مرحوم مؤذن‌زاده معمولاً از بم خاص شروع می‌شد و ناگهان صدای بم را تبدیل به اوج می‌کرد به طوری که حتی اگر نیم ساعت یا بیشتر هم می‌خواند هیچ کسی خسته نمی‌شد و هر جا اراده می‌کرد اوج بخواند، اوج می‌خواند.
وی ابراز داشت: مرحوم مؤذن‌زاده اردبیلی درباره انتخاب شعر و سرمایه شعری واقعاً سرمایه‌دار بود؛ به زبان فارسی، ترکی و عربی شعر می‌خواند؛ در یک آنْ لحن و زبان شعر را تغییر می‌داد.
سراج خاطرنشان کرد: سلیم مؤذن‌زاده وقتی می‌خواند تماشایی بود؛ دیدن هنر ایشان و شگفتی‌های وجودی ایشان واقعاً جالب بود.
مبانی جامعه‌شناسی هیورز
کتاب «مبانی جامعه‌ شناسی» نوشته «مایکل هیوز» و «کرولین جی. کرولر» با ترجمه آقایان مهرداد هوشمند و غلامرضا رشیدی و با توضیحات و ملحقات دکتر علی‌محمد حاضری، توسط سازمان «سمت» منتشر شد.
به گزارش مهر، کتاب «مبانی جامعه‌ شناسی» با نگاهی علمی و انتقادی و به زبانی ساده، مسائل و موضوعات گوناگون و مشترک جامعه انسانی و محیط اجتماعی را بررسی و تجزیه و تحلیل کرده است. مطالعه آن می‌تواند افق دید دانشجویان را درباره موضوعات و مسائل اجتماعی و انسانی گسترش دهد، مهارت‌های مشاهداتی آنها را تقویت و به آنها کمک کند تا زمینه‌های نظری را با مثال‌های عینی و تجربی پیوند دهند و به درک عمیق‌تری از مفاهیم و نظریه‌های جامعه‌شناسی و همین طور جامعه، روابط اجتماعی و مسائل اجتماعی نائل شوند.
کسب آگاهی جامعه‌شناختی، فرهنگ و ساختار اجتماعی، جامعه‌پذیری، گروه‌های اجتماعی و سازمان‌های رسمی، انحراف و جرم، نابرابری‌های اجتماعی، نابرابری‌های مبتنی بر نژاد و قومیت، نابرابری جنسیتی، قدرت سیاسی و اقتصادی، خانواده، دین، آموزش و پرورش و طب، جمعیت و محیط زیست و تغییر اجتماعی، سرفصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند. در پایان هر فصل نیز خلاصه فصل، واژگان فصل و پرسش‌هایی برای مرور مبحث آورده شده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین