161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
12
به بهانه پخش «کمپانی» از شبکه تماشا

تریلری جاسوسی در بسترجنگ سرد

«کمپانی» مینی سریالی با تمی جاسوسی به تهیه کنندگی «ریدلی اسکات» و با بازی بازیگرانی چون «کریس اودانل»، «آلفردمولینا» و «مایکل کیتون» است که توسط شرکت «سونی» تولید و اخیراً از شبکه تماشا پخش شد.

پوشش رسانه‌ای رحلت مرحوم هاشمی

نمایشی عجولانه درقاب سیما

خبر

صبح نو

پوشش رسانه‌ای رحلت مرحوم هاشمی

نمایشی عجولانه درقاب سیما

از زمان انتشار خبر درگذشت آیت ا...هاشمی رفسنجانی، رسانه ملی پس از ساعاتی غافلگیری که طبیعی بود، به پوشش گسترده اخبار مرتبط و
همچنین تهیه و تولید ویژه برنامه‌هایی با این موضوع پرداخت.
درلحظات اولیه انتشار خبر درگذشت آن مرحوم شبکه‌های صدا و سیما به دلیل ساختار سخت و لَخت خود دچار نوعی عقب‌ماندگی و تاخیر زمانی نسبت به دیگر رسانه‌ها حتی رسانه‌های بیگانه شدند. همین هم باعث شد تا لحظات اولیه واقعه را از دست داده و عرصه را به دیگر رقبا واگذار کنند. در مقابل این تفریط اما ادامه ماجرا دچار نوعی افراط بود. بنا بر برخی حساسیت‌ها درباره شخصیت سیاسی آن مرحوم، کمیت و کیفیت توجه رسانه ملی به حادثه رحلت ایشان در داخل و خارج از کشور مهم بود، به همین خاطر سازمان صدا و سیما با تحلیلی درست به پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای دراین باره اقدام کرد که همین امر از سوءاستفاده‌ها و حاشیه‌سازی بدخواهان جلوگیری کرد. از پخش نماهنگ و سخنرانی‌های مرحوم هاشمی تا سیاه پوش شدن قاب تصاویرشبکه های سیما و همچنین پخش چندین ویژه برنامه درموضوع معرفی و تجلیل از خدمات ایشان از جمله اقدامات رسانه ملی در این زمینه بود که با پوشش زنده و گسترده مراسم تشییع رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام کامل شد.
اما نکته قابل تامل  درعین احترام به شخصیت و همچنین تلاش‌های مرحوم هاشمی درسال‌های مبارزات انقلاب اسلامی و همچنین هشت سال دفاع مقدس، آنکه به هرحال ایشان در سال‌های اخیر برخی مواضع و عملکردهایی داشته‌اند که درست یا غلط باعث انتقاداتی به ایشان شد و زمانی که بنا برحادثه فوت ایشان شبکه‌های سیما در ویژه برنامه‌هایی نظیر«این شب‌ها» با حضور مهمانانی چون حجت الاسلام «طباطبایی» به گفت‌وگو درباره شخصیت ایشان پرداختند، درمواردی این بحث‌ها به سمتی رفت که گویا موضوع بحث معصومی سیاسی است و تمام انتقادها به عملکرد ایشان در سال‌های اخیر هم از ریشه اشتباه بوده است. به قول آقای «طباطبایی» نماز جمعه پس ازآخرین امامت مرحوم هاشمی خلوت شده و دیگر کسی به آن نمی‌رود!
به هرحال با درک مصالح موجود درباره کیفیت پوشش این حادثه، لازم است تا مدیران ارشد رسانه ملی با دقت بیشتری به برنامه سازی در این موضوعات بپردازند که به دام افراط و تفریط نیفتند و همین رویکرد باعث موضع طلبکارانه برخی نشود که در مراسم بزرگداشت آقای هاشمی بابت پوشش ضعیف این حادثه گله داشته باشند و رییس رسانه ملی در پاسخ بگویند: ما که همواره ایشان را تکریم کرده‌ایم و اگر ضعفی وجود دارد پوزش می‌خواهیم!

captcha
شماره‌های پیشین