161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
12
به بهانه پخش «کمپانی» از شبکه تماشا

تریلری جاسوسی در بسترجنگ سرد

«کمپانی» مینی سریالی با تمی جاسوسی به تهیه کنندگی «ریدلی اسکات» و با بازی بازیگرانی چون «کریس اودانل»، «آلفردمولینا» و «مایکل کیتون» است که توسط شرکت «سونی» تولید و اخیراً از شبکه تماشا پخش شد.

پوشش رسانه‌ای رحلت مرحوم هاشمی

نمایشی عجولانه درقاب سیما

خبر

صبح نو

به بهانه پخش «کمپانی» از شبکه تماشا

تریلری جاسوسی در بسترجنگ سرد

«کمپانی» مینی سریالی با تمی جاسوسی به تهیه کنندگی «ریدلی اسکات» و با بازی بازیگرانی چون «کریس اودانل»، «آلفردمولینا» و «مایکل کیتون» است که توسط شرکت «سونی» تولید و اخیراً از شبکه تماشا پخش شد.

نام مشهوری چون «ریدلی اسکات» به عنوان تهیه کننده در کنار بازیگرانی نام آشنا و همچنین موضوعی جذاب به اندازه کافی برای جذب مخاطب کفایت می‌کند، حال اگر فیلمنامه، خط روایی داستان و همچنین بازی‌ها هم خوب از کار درآمده باشد دیگر همه چیز سرجای خودش است و خروجی می‌تواند یک مینی سریال موفق را رقم بزند که در محافل معتبری چون «گلدن گلوب» و دیگرجشنواره های هنری به عنوان اثری برگزیده معرفی شود.
پس از جنگ جهانی دوم، فاتحان جنگ با رهبری ایالات متحده و شوروی به دو بلوک غرب و شرق تقسیم شدند که با تضاد منافع و همچنین دعوای جدی ایدئولوژیک نبرد پنهانی در حوزه‌های گوناگون، اطلاعاتی، اقتصادی، تکنولوژیک و سیاسی را آغاز کردند، یک جبهه مدعی برتری نظام سرمایه‌داری و طرف مقابل طرفدار کمونیسم و برابری طبقاتی، ادعایی که راست یا دروغ به هرحال پوسته ظاهری این بحران را معرفی می‌کرد و باعث شد تا به‌رغم داشتن روابط دیپلماتیک، نبرد پنهانی بین دو بلوک شکل بگیرد که نقطه ثقل آن اقدامات جاسوسی بود.
«کمپانی» روایتگر داستان فعالیت‌های دو سازمان مشهور جاسوسی آمریکا و شوروی سابق است، یک طرف سازمان جاسوسی آمریکا«سیا» و اقداماتش در کشورهای گوناگون و از سوی دیگر سازمان جاسوسی شوروی سابق(ک گ ب) و نفوذ مأموران آن در رده‌های بالای فرماندهی سیا که در طول چند دهه تا زمان فروپاشی شوروی سابق به طول می‌انجامد و در این بین سیر تاریخی برخی اقدامات آژانس جاسوسی آمریکا در کشورهای گوناگون روایت می‌شود.
خط تعلیقی جذاب
تک و پاتک‌های اطلاعاتی مهمترین نکته در داستان این سریال جذاب است. فیلمنامه‌‌‌نویسی که سعی کرده است به بخشی از دخالت‌های سیستم اطلاعاتی ایالات متحده در کشورهای دیگر در ایام جنگ سرد بپردازد درعین حال برای نمایش نبرد سنگین اطلاعاتی بین آمریکا و شوروی ایده نفوذ مأموران «ک گ ب» در «سی آی ای» را مطرح می‌کند، ایده‌ای که با پرداخت به نحوه پرورش مأموران اطلاعاتی شوروی و همچنین نفوذ آنها به سیستم جاسوسی آمریکا در پوشش‌های گوناگون و عدم سوخت رفتن آنها در طول سالیان گوناگون و ایجاد حفره اطلاعاتی در «سی آی ای» که باعث لو رفتن بسیاری از اقدامات حساس این سازمان برای حریف کمونیست می‌شد، طرح‌های سری اطلاعاتی نظیر «کاستومر» که با هدف فروپاشی اقتصادی ایالات متحده هدف نهایی این نفوذ بود که در مأموریتی چندین ساله توسط این نفوذی‌ها پیگیری شد.
بسیاری از اقدامات آژانس جاسوسی ایالات متحده، در طول سال‌های جنگ سرد ناگهان لو می‌رود و با شکست مواجه می‌شود، برخی اخبار از وجود یک نفوذی با عنوان «ساشا» دراین سازمان به گوش می‌رسد و مدیران سیا برای کشف و شناسایی او تمام توان خود را صرف می‌کنند. نویسنده فیلمنامه «کمپانی» با روایتی چند لایه به خوبی با ذهن مخاطب بازی می‌کند، قصه را جوری پیش می‌برد که نه بیننده خسته می‌شود و نه از ابتدا پایان داستان را حدس می‌زند. کارگردان با بهره‌گیری از المان‌های متفاوت و تلفیق مناسبی از اکشن و تعلیق درکنار بازی‌های باورپذیر بازیگران توانسته نمایشی قابل قبول از این سریال رقم بزند و موسیقی و تدوین هم به کمک او آمده است.

گوشه‌هایی از عملکرد یک سازمان
دراین سریال «کمپانی» نام مستعار«سی آی‌ای» بین مأموران این سازمان است و در طول داستان خود به حوادثی نظیرانقلاب چند روزه در مجارستان و هم چنین جنگ داخلی بین «فیدل کاسترو» و مخالفانش در کوبا اشاره می‌کند.
بخشی از مردم مجارستان در دهه50 علیه حکومت کمونیستی مورد حمایت شوروی در این کشوردست به شورش می‌زنند، شورشی که درکنار خواسته‌های مردمی با تحریک مستقیم آمریکا و سازمان «سی آی ای» توسط رادیوهای خود صورت گرفته و جوری به رهبران و حامیان این قیام القا شده است که در صورت شروع انقلاب و حتی در حالت دخالت نظامی شوروی، ایالات متحده از این قیام پشتیبانی مستقیم نظامی خواهد داشت، اتفاقی که نهایتاً و به‌رغم تحریک‌های آمریکایی‌ها عملی نشد و با ورود قوای نظامی ارتش سرخ به مجارستان، انقلاب نوپای مردم سقوط کرده و هزاران نفر به خاک و خون کشیده شدند.
در موردی مشابه، نقش و جهت‌دهی سازمان سیا برای تحریک مخالفان «فیدل کاسترو» در کوبا نشان داده می‌شود، مأموران این سازمان نه محض رضای خدا و کمک به گسترش دموکراسی که فقط برای ساقط کردن حکومت‌های متمایل به شوروی به تحریک مخالفان می‌پردازند و به آنها قول ورود مستقیم به معرکه را می‌دهند، جک با بازی «کریس اودانل» به عنوان شخصیت محوری داستان و مأمور«سی آی ای» دراین کارزار تمام سعی خود را برای کمک به مخالفان می‌کند که نهایتاً این حادثه نیز مثل ماجرای مجارستان با بدعهدی آمریکایی‌ها به شکست مخالفان کاسترو منجرمی شود.
هرچند در«کمپانی» و در بین مدیران سازمان سیا تقریباً شخصیت منفی نشان داده نمی‌شود و مخاطب با آن‌ها ارتباط مثبت هم برقرار می‌کند اما به هرحال باید گفت که این سریال محصولی آمریکایی است و نه یک اثرتمام قد ضد آمریکایی، شاید تا همین جای کار هم همین قدر که به دخالت‌های آمریکا در امورداخلی دیگر کشورها، بدعهدی آمریکایی‌ها و همچنین به برخی شکست‌های آنها در طول تاریخ معاصر اشاره می‌شود به توان آن را اثری خوش‌ساخت به لحاظ سینمایی که با بخش‌هایی از حقایق مربوط به چهره واقعی آمریکا تلفیق شده است معرفی و دیدن آن را به نسل جوان توصیه کرد. در پایان جا دارد به رویه مثبت شبکه‌هایی مثل نمایش و تماشا در جهت پخش مجموعه‌های موفق تلویزیونی جهان اشاره و از آن قدردانی کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین