161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
11
الزام برای تفکیک ترافیک داخلی و خارجی اینترنت

سبقت آزاد روی پهنای باند

راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و اتخاذ بعضی تصمیم‌ها درباره حمایت از محتوای داخلی و تفکیک ترافیک داخلی و خارجی نوید آن را می‌دهد که وضعیت اینترنت در آینده نزدیک در کشور دچار تحولات جدی خواهد شد. رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه حرف‌های جدیدی زده است.

خبر

صبح نو

خبر

 یاهو تغییر نام می‌دهد
انتشار یک سند رسمی حکایت از این دارد که کمپانی یاهو نام خود را به Altaba تغییر خواهد داد. این اطلاعات برگرفته از سندی ثبت‌شده در کمیسیون بورس و اوراق بهادار است که علاوه بر مشخص کردن تغییر نام کمپانی به Altaba، خروج مریسا میر از هیأت مدیره‌کمپانی را پس از فروش هسته اصلی فعالیت یاهو اعلام می‌کند.
به گزارش زومیت، تغییر نام کمپانی یاهو هم‌زمان با تغییر اعضای هیأت مدیره را باید اقدامی در جهت فروش هسته اصلی تجارت و کسب‌وکار یاهو به ورایزن عنوان کرد . البته فروش یاهو به ورایزن هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، چراکه این کمپانی در ماه‌های گذشته از دو نفوذ هکری به سرورهای خود پرده برداشت که سران ورایزن را به تجدیدنظر درباره تصاحب این کمپانی واداشته است. هنوز مشخص نیست که آیا ورایزن درباره توافق نهایی، پس از مشخص شدن دو حمله هکری مذاکره می‌کند یا از تصاحب یاهو منصرف می‌شود.
البته پس از انتشار اخبار مبنی بر تأیید اولین حمله هکری به یاهو در سال‌های گذشته، شنیده‌ها حکایت از این داشتند که ورایزن مذاکراتی برای تغییر شرایط یا حداقل کاهش قیمت انجام می‌دهد، ولی انتشار خبر مربوط به دومین حمله هکری باعث شد این مذاکرات متوقف شود.
بر اساس تصمیم هیأت مدیره یاهو که در سند متعلق به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ثبت شده است، نام این کمپانی به Altaba تغییر پیدا می‌کند. هیأت مدیره‌کمپانی به پنج نفر کاهش خواهد یافت و مریسا میر، مدیرعامل کنونی به همراه دیوید فیلو، بنیان‌گذار یاهو دیگر عضو هیأت‌مدیره نخواهند بود. همچنین ۴ عضو دیگر نیز یاهو را ترک خواهند کرد.

دوبرابر شدن مصرف اینترنت موبایل با اعلام درگذشت هاشمی رفسنجانی
درحالی که وزارت ارتباطات علت اختلال و کندی اینترنت دوشنبه شب گذشته را افزایش بار ترافیکی شبکه اعلام کرد. آمارهای شبکه نشان می‌دهد در ساعات ۱۸ تا ۲۴ ، پس از اعلام خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مصرف دیتای موبایل ۲ برابر شده است.
به گزارش فارس، پس از اعلام خبر رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سرویس اینترنت با افت محسوس کیفیت مواجه شد.
وزارت ارتباطات با رد شایعه اختلال در اینترنت اعلام کرد که کندی سرعت ناشی از افزایش بار ترافیکی و افزایش مراجعه مردم به اینترنت برای اطلاع از آخرین اخبار بوده است.
بنابر پیگیری‌های خبرنگار فارس از اپراتور اول موبایل، یکشنبه از ساعت ۱۸ تا ۲۴ میزان مصرف دیتا توسط مشترکان این اپراتور نسبت به میانگین روزهای عادی ۲ برابر شده است. این میزان رشد یک‌باره مصرف در یک روز، غیر از مناسبت‌ها، بی‌سابقه بوده است.
دستور مقامات روسی برای حذف لینکدین
از گوگل‌پلی و اپ‌استور
کاربران گوشی‌های هوشمند در روسیه دیگر نمی‌توانند برنامه لینکدین را روی آیفون یا دستگاه‌های اندروید دانلود کنند.
به گزارش ایسنا، درخواست برای حذف لینکدین از اپل و فروشگاه‌های آنلاین گوگل توسط مقامات روسی، پس از رأی دادگاه مبنی بر انتقال سرورهای خدمات اینترنتی به داخل روسیه و لزوم ذخیره اطلاعات شهروندان در مرزهای کشور اتفاق می‌افتد.
این کار اپل و گوگل را در یک موقعیت دشوار قرار می‌دهد. این شرکت‌ها حامیان سیاست‌های اینترنت آزادند، اما در حال حاضر از آن‌ها خواسته شده عامل مسدود کردن سرویس‌های اینترنتی برای دولت روسیه باشند.
حذف اپلیکیشن‌ها از گوگل‌پلی و اپ‌استور به معنای قطع دسترسی به محتوا نیست، اما نشانه‌ای است مبنی بر اینکه کشورها می‌توانند غول‌های فناوری را مجبور به حذف برنامه‌ها کنند. مسدود کردن مستقیم وب‌سایت‌ها توسط چین، روسیه، ترکیه و کشورهای دیگر سال‌هاست از طریق ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت دولتی انجام می‌شود، اما اعمال فشار بر فروشگاه‌های آنلاین پدیده‌ای تازه است.

 

captcha
شماره‌های پیشین