161
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
11
الزام برای تفکیک ترافیک داخلی و خارجی اینترنت

سبقت آزاد روی پهنای باند

راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و اتخاذ بعضی تصمیم‌ها درباره حمایت از محتوای داخلی و تفکیک ترافیک داخلی و خارجی نوید آن را می‌دهد که وضعیت اینترنت در آینده نزدیک در کشور دچار تحولات جدی خواهد شد. رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه حرف‌های جدیدی زده است.

خبر

صبح نو

الزام برای تفکیک ترافیک داخلی و خارجی اینترنت

سبقت آزاد روی پهنای باند

راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و اتخاذ بعضی تصمیم‌ها درباره حمایت از محتوای داخلی و تفکیک ترافیک داخلی و خارجی نوید آن را می‌دهد که وضعیت اینترنت در آینده نزدیک در کشور دچار تحولات جدی خواهد شد. رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه حرف‌های جدیدی زده است.

 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جدیدترین مصوبه خود، تمامی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت را موظف کرد تا ۳۰ دی‌ماه جاری امکان تفکیک ترافیک داخلی با بین‌المللی اینترنت را فراهم کنند.
به گزارش مهر، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۴۸ خود، با توجه به آمادگی‌های ایجاد شده، در راستای تحقق الزامات مصوب شبکه ملی اطلاعات، موضوع تفکیک ترافیک اینترنت در داخل از خارج کشور را بررسی و الزامات آن را تصویب کرد.
شبکه ملی اطلاعات امکان استفاده از سایت‌های داخلی را که ترافیک آنها در داخل کشور مبادله می‌شود با قیمت کمتر از قیمت اینترنت بین‌الملل برای کاربران فراهم می‌کند.

سرعت بیشتر و قیمت کمتر
این مصوبه بنابر پیشنهاد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص تسری موضوع تفکیک ترافیک در داخل از خارج، پیرو مصوبه شماره ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید و تفکیک ترافیک داخل و بین‌الملل اینترنت، با هدف اعمال سرعت و تعرفه متفاوت، برای همه اپراتورها الزامی شد.
برمبنای این مصوبه تمامی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات دسترسی، اعم از دارندگان پروانه حوزه ثابت و یا همراه موظفند تا ۳۰ دی‌ماه جاری امکان تفکیک ترافیک اینترنت داخل از بین‌‌الملل را به نحوی برای همه کاربران ایجاد کنند که امکان اعمال تعرفه و سرعت متفاوت فراهم شود.
منظور از ترافیک داخل، هر ترافیک با میزبانی داخلی است. برای تحقق این امر سازمان فناوری اطلاعات ایران و شرکت مخابرات ایران با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت باید شرایطی را فراهم آورند که ترافیک داخل شرکت مخابرات ایران به صورت مجزا از ترافیک بین‌الملل، در دسترس سایر اپراتورها باشد.

80 درصد ترافیک اینترنت سهم ویدئو
با این توصیف این امکان برای مخاطب ایرانی فراهم می‌آید که برای دسترسی به سایت‌ها و پایگاه‌هایی که دیتاسنتر خود را درون شبکه ملی اطلاعات و خاک ایران مستقر کرده‌اند، سرعت بیشتر داشته و هزینه کمتری صرف کند. موضوعی که رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم به آن اشاره کرده است: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ۲۰۲۰ به بیش از پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر رسیده و به موازات آن مصرف داده نیز افزایش خواهد یافت تا آنجا که سهم ویدئو از ترافیک داده دنیا از ۶۴ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۸۰ درصد در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.
آقای علی‌اصغر عمیدیان که در نشست «محتوا، اقدامات و دستاوردها» صحبت کرده با اشاره به اینکه همزمان با افزایش اهمیت و ارزش محتوا رویکردهای بین‌المللی نیز در این زمینه تغییر کرده است، گفت: در حال حاضر در حوزه‌های بین‌المللی دو رویکرد Sponsored data یا محتوا و اطلاعات حمایت شده و رویکرد Net Neutrality یا بی‌طرفی نسبت به محتوا در زمینه ارائه خدمات محتوایی وجود دارد که در رویکرد اول برخی محتواهای خاص و پر درخواست از سوی برخی اپراتورها ارجحیت داده شده و حمایت می‌شوند و در این رویکرد مشتریان می‌توانند بدون استفاده از حجم ترافیک ماهانه و یا با نرخ ارزان‌تر از برخی محتواها بهره‌مند شوند.
مسوول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این را هم اضافه کرده است که در رویکرد دوم با همه محتواها در شبکه به‌طور یکسان برخورد می‌شود و کشش مشترک نسبت به محتوا تعیین‌کننده است.

حمایت از محتوای داخلی
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در کشور ضمن تأکید رویکرد یکسان به محتوا، حمایت از محتوای داخل و رویکرد Sponsored data مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: موضوع محتوا در قالب شبکه ملی اطلاعات در کشور دنبال شده است و در این حوزه بر الزاماتی مانند توجه به رونق تولید محتوای داخل متناسب با فرهنگ، دین و آداب و سنن کشور، تفکیک ترافیک داخل از ترافیک بین‌الملل، توجه به شکل‌گیری صحیح زنجیره تولید محتوا، توجه تولیدکننده محتوا و حمایت از محتوای داخل و توجه به مصرف‌کننده نهایی و تعرفه‌های ترجیحی تأکید شده است.
عمیدیان درباره اقدامات رگولاتوری در حمایت از ارائه خدمات محتوایی اظهار کرد: مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و الزام به اضافه‌کردن حداقل یک سوم سقف حجم ترافیک داخلی به سقف حجم ترافیک بین‌الملل تا زمان اجرایی کردن تفکیک ترافیک داخل از خارج، کاهش تعرفه پهنای باند اینترنت بین‌الملل و تعرفه انتقال در لایه‌های ۲ و ۳ به منظور کاهش هزینه‌های اپراتور و درنتیجه کاهش تعرفه داده برای کاربر نهایی از اقدامات حمایت‌گرانه در حوزه ارائه خدمات محتوای داخلی است که بازنگری در این مصوبه هم با هدف تغییر مدل قیمت‌گذاری از مبنای میزان حجم ترافیک مصرفی (Usage Base) به مبنای سرعت دسترسی به شبکه (Connection Base) و تعیین سقف تعرفه برای دسترسی به بسته‌های رایج مصرفی با در نظر گرفتن حجم ترافیک داخلی دو برابر حجم ترافیک بین‌الملل و یا تعرفه نصف انجام شده است.
وی الزام سازمان فناوری اطلاعات و شرکت مخابرات ایران با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت برای فراهم کردن امکان ارائه ترافیک تفکیک شده به سایر اپراتورها و همچنین تغییر مدل دریافت مبلغ حق‌السهم از سهم دارندگان پروانه از ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی مبتنی بر روش Money Collection و تعیین سقف اتصال اپراتورها به مراکز IXP زیرساخت به ازای ظرفیت پورت و اتصال رایگان مراکز داده غیردولتی مجاز به مراکز IXP زیرساخت را از جمله دیگر مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای حمایت از ارائه خدمات محتوایی در داخل کشور عنوان کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین