159
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
7
اقدام دیرهنگام مدیران و بازنده‌ای به‌نام فوتبال

استعفای کی‌روش برای ماندن یا رفتن

‌بازگشت ملی‌پوشان پرسپولیس و کادرفنی ایرانی تیم ملی به کشور، پیامی بزرگ برای فوتبال‌مان داشت و آن‌هم آغاز چالش و بحران جدید از سوی کارلوس کی‌روش که هیچ‌گاه نمی‌خواهد بازنده دعواهای درون و خصوصاً بیرون زمین فوتبال باشد.

قاب خبر

صبح نو

اقدام دیرهنگام مدیران و بازنده‌ای به‌نام فوتبال

استعفای کی‌روش برای ماندن یا رفتن

‌بازگشت ملی‌پوشان پرسپولیس و کادرفنی ایرانی تیم ملی به کشور، پیامی بزرگ برای فوتبال‌مان داشت و آن‌هم آغاز چالش و بحران جدید از سوی کارلوس کی‌روش که هیچ‌گاه نمی‌خواهد بازنده دعواهای درون و خصوصاً بیرون زمین فوتبال باشد.

این بحران جدید که از درگیری کی‌روش با برانکو در روزهای نخست سال 2017 میلادی آغاز و به‌خاطر سوء مدیریت روسای فعلی فدراسیون فوتبال به استعفای سرمربی تیم ملی منجر شد، مطمئناً تبعات زیادی برای فوتبال ایران دارد.
قطعاً قربانی اصلی این اتفاق فقط فوتبال ایران و خصوصاً تیم ملی است که دور نخست مسیر رسیدن به جام جهانی را با قدرت پشت سرگذاشت ولی با شرایط فعلی، آینده مبهمی پیش رو دارد و مشخص نیست با چه توانی برای رسیدن به 2018 - روسیه برابر حریفان صف‌آرایی خواهد کرد.

بازگشت تیم ملی بدون سرمربی!
کارلوس کی‌روش که به‌خاطر اتفاقات روزهای اخیر و واکنش‌های انجام شده به برگزاری اردوی تیم ملی در امارات بسیار ناراحت است، پس از پایان این اردوی جنجالی به‌همراه بازیکنان و کادرفنی این تیم، به تهران بازنگشت تا شایعه استعفایش از سرمربیگری تیم ملی تقویت شود.
در این وضعیت، بازگشت زودهنگام تیم ملی از اردوی امارات و سفر غیرمنتظره آقای مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال به این کشور عربی، ضمن تقویت این شایعه، تردیدهای بیشتری را درباره سرنوشت کارلوس کی‌روش و تیم ملی ایران و پشت پرده‌های مبهم این اتفاق به‌وجود آورد.
یکی از پرسش‌های بدون پاسخ بعد از اتفاقات اخیر این است که آیا کارلوس کی‌روش واقعاً برنامه جدیدی در سال 2017 برای خود دارد و می‌خواهد بعد از سال‌ها از هدایت تیم ملی ایران انصراف دهد یا مانند گذشته، چنین حرکتی را برای گرفتن امتیاز ویژه از فدراسیون‌ نشینان انجام داده است؟
رییس فدراسیون فوتبال تنها کسی است که می‌تواند به این پرسش پاسخی منطقی دهد اما به نظر نمی‌رسد او مرد میدان رقابت با کارلوس کی‌روش باشد و بتواند این مربی و بحران پیش‌رو را مدیریت کند، مگر با دادن امتیازها خاص به سرمربی ناراضی تیم ملی.

استعفای کی‌روش واقعی است؟
رییس کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال نخستین مقام مسوول در این ارگان مهم است که به خبر ناراحتی و شایعه استعفای سرمربی تیم ملی فوتبال واکنش نشان داده و آن را تایید می‌کند. امیر عابدینی با بیان اینکه برای نخستین بار نیست که کارلوس کی‌روش استعفا داده زیرا پیش از این هم چندین‌بار استعفا داده بود، گفت: «کی‌روش استعفای خود را به‌صورت کتبی ارائه کرده است.» وی همچنین درباره علت این استعفا هم اینچنین توضیح داد: «دلیل سرمربی تیم ملی برای استعفا این است که تصور می‌کند پرستیژ و شخصیتش زیر سؤال رفته است. البته نباید کی‌روش در این مقطع از تیم ملی جدا شود.» وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به این موضوع نیز اشاره می‌کند: «کارلوس کی‌روش این‌بار دنبال امتیاز گرفتن نیست» موضوع مهمی که نشان می‌دهد این مربی در گذشته با قهرها یا اعتراض‌هایش، شاید امتیازهایی را از مدیران فدراسیون گرفته است. قطعی شدن این استعفا و جدایی کی‌روش از تیم ملی در این مقطع زمانی، اتفاق خوبی برای تیم ملی نیست و مطمئناً شوک این اتفاق تأثیر منفی در آینده تیم ملی خواهد گذاشت.

جلسه اضطراری در هیات رییسه
اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال برای بررسی حاشیه‌های روزهای اخیر در تیم ملی و استعفای کارلوس کی‌روش امروز یکشنبه تشکیل جلسه می‌دهد؛ نشستی که شاید نوشدارویی بعد از مرگ سهراب باشد.
آقای هدایت‌الله ممبینی با تایید این خبر، درباره شایعه استعفای کارلوس کی‌روش در امارات و بازنگشتن این مربی به ایران پس از اتمام اردوی تیم ملی اینگونه واکنش نشان داد: «به نظرم در شرایط فعلی آرامش، مهم‌ترین نیاز تیم ملی است و باید آن را حکمفرما کنیم. اختلاف نظرهای اخیر نباید منجر به حاشیه شود.»
وی در پاسخ به این پرسش که آیا کی‌روش استعفا داده، تاکید کرد: «من این موضوع را از طریق رسانه‌ها شنیدم اما در نشست امروز درباره آن صحبت خواهیم کرد. نباید با این اتفاقات کی‌روش از تیم ملی جدا شود. او بخش مهم و جدایی‌ناپذیری از تاریخ فوتبال ایران است که توانسته نتایج خوبی را در سال‌های اخیر کسب کند.»
عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال با بیان اینکه در حال حاضر ایران تیم نخست آسیاست و نتایجی را درخور نام ایران را کسب کرده که با حل و فصل شدن این اتفاقات تیم ملی می‌تواند برای دومین دوره متوالی به جام جهانی صعود کند، در واکنش به اینکه آیا اعضای هیات رییسه مخالف جدایی کی‌روش هستند، گفت: «در نشست امروز اعضا نظرات خودشان را بیان می‌کنند اما به نظر من فوتبال ایران با کی‌روش موفق بوده و در آینده نزدیک توفیقات بیشتری خواهد داشت. پس از حضور او تیم ما جوان شده و باید حمایت‌ها از او و تیمش را ادامه دهیم که در این راه آرامش، مهم‌ترین نیاز تیم اوست.»
البته پیش از نشست هیات رییسه فدراسیون فوتبال که شاید یکی از دستور جلسه‌های آن، مشخص کردن سرمربی بعدی تیم ملی باشد، مهدی تاج در امارات نشست 5 ساعته‌ای را با کارلوس کی‌روش داشت و مخالفت صریح خود را با استعفای سرمربی تیم ملی مطرح کرد؛ مخالفتی که چندان اهمیتی ندارد زیرا تصمیم‌گیرنده نهایی در این‌باره کی‌روش است نه تاج!

کی‌روش برنده جنگ رسانه‌ای!
تقابل و نبرد رسانه‌ای دو مربی خارجی حاضر در فوتبال ایران یعنی کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ می‌تواند هم به ضرر فوتبال ملی‌مان باشد و هم فوتبال باشگاهی؛ این هشداری بود که در روزهای اخیر توسط کارشناسان و رسانه‌ها مطرح شد و مسوولان فدراسیون به جای بررسی دقیق این مساله، تنها به اظهارنظرها واکنش نشان دادند.
متاسفانه وقتی اردوی تیم ملی نیمه‌تمام ماند و شایعه استعفای کی‌روش در شهر پیچید، مهدی تاج در سفری ناگهانی خود را به امارات رساند. شاید هدف رییس فدراسیون، آرام کردن کی‌روش و کنترل حواشی موجود باشد یا بررسی استعفای این سرمربی پرتغالی، اقدامی که خیلی دیر رخ داده است.
استعفای کی‌روش چقدر می‌تواند صحت داشته باشد؟ چرا اگر این استعفا رسمی است، مسوولان فدراسیون فوتبال به طرز عجیبی درباره آن سکوت اختیار کرده‌اند؟ آنها تا چه زمان می‌خواهند این مساله به این مهمی را پنهان کنند؟ آیا کی‌روش با این بهانه قصد گرفتن امتیازهای جدیدی دارد و با رفتن کی‌روش تیم ملی با چه آینده‌ای روبه‌رو خواهد بود؟
این‌ها پرسش‌های است که نه تنها مهدی تاج در قبال پاسخگویی به آنها سکوت کرده‌، بلکه به مسوولان دیگر فدراسیون هم اعلام شده تا در خصوص آنها موضع‌گیری رسمی انجام ندهد. شاید این نشانه‌ای باشد که استعفایی در کار نیست یا شاید مانند دفعات گذشته قرار است همه‌چیز به نفع کی‌روش تمام شود و جای حرف و حدیثی باقی نماند.
مطمئناً اقدام دیرهنگام مسوولان فدراسیون هر نتیجه‌ای که داشته باشد، به ضرر فوتبال و تیم ملی تمام خواهد شد زیرا یا کارلوس کی‌روش در این مقطع مهم از تیم ملی می‌رود و فوتبال ایران در این روزهای مهم دچار شوک و چالشی بزرگ خواهد شد یا او با کسب امتیازهای بیشتر، دوباره هدایت تیم ملی را برعهده می‌گیرد تا در آینده هر زمان که خواست، مجدداً چنین داستانی‌هایی را تکرار کند.
کی‌روش برود یا نرود برنده این بازی خواهد بود و مدیران فدراسیون فوتبال که اقدام دیرهنگامی برای رفع این بحران انجام داده‌اند، دوباره بازنده زمین را ترک می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین