159
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
6

مسکن مهر از دسترس خارج شد

مجلس ممنوعیت فعالیت خصوصی پزشکان استخدامی را تصویب کرد

نسخه بهارستان برای مطب پزشکان

مطب برای استخدامی‌ها ممنوع! این، تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پزشکانی است که در بخش دولتی مشغول به کار هستند و علاوه بر آن، مطب خصوصی هم دارند. براساس رأی دیروز نمایندگان مجلس در صحن علنی، آنان در مصوبه‌ای مقرر کردند کلیه پزشکان، دندان‌پزشکان و داروسازانی که در استخدام دستگاه‌های اجرایی هستند، از فعالیت انتفاعی پزشکی در سایر مراکز خصوصی و عمومی غیردولتی منع شوند.

صبح نو

مجلس ممنوعیت فعالیت خصوصی پزشکان استخدامی را تصویب کرد

نسخه بهارستان برای مطب پزشکان

مطب برای استخدامی‌ها ممنوع! این، تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پزشکانی است که در بخش دولتی مشغول به کار هستند و علاوه بر آن، مطب خصوصی هم دارند. براساس رأی دیروز نمایندگان مجلس در صحن علنی، آنان در مصوبه‌ای مقرر کردند کلیه پزشکان، دندان‌پزشکان و داروسازانی که در استخدام دستگاه‌های اجرایی هستند، از فعالیت انتفاعی پزشکی در سایر مراکز خصوصی و عمومی غیردولتی منع شوند.

این تصمیم در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه گرفته شد و اهالی بهارستان در بررسی ماده ۸۹ با ۱۵۲ رأی موافق، ۲۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در مجلس، رأی به تصویب آن دادند.
براساس بند «ب» این ماده، کلیه پزشکان، دندان‌پزشکان و داروسازانی که در استخدام پیمانی و یا رسمی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون هستند، مجاز به فعالیت انتفاعی پزشکی در سایر مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستان‌های بخش خصوصی، عمومی غیردولتی با رعایت تبصره یک ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب سال ۱۳۷۳ و یا فعالیت در بخش خصوصی مرتبط با حوزه ستادی مربوط به غیر از دستگاه اجرایی خود نیستند. مسوولیت اجرای این بند به عهده وزراء وزارتخانه‌های مربوطه و معاونین آنها و مسوولان مالی دستگاه‌های مذکور است.
اما نکته جالب این بند، تبصره‌های آن است. یعنی مستثنی شدن پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی از این مصوبه. به این معنا که پزشکان عمومی و دندان‌پزشکان استخدام شده در بخش‌های دولتی، اجازه فعالیت در بخش خصوصی را خواهند داشت و با این تبصره می‌توان گفت، استدلال مخالفان طرح که تأکید می‌کردند، این طرح پزشکان کم درآمد را به چالش می‌کشد، رنگ می‌بازد.-دیگر تبصره مهم این بند، ناظر بر فعالیت پزشکان در مناطق محروم است. در تبصره یکم این بند آمده است موارد استثنا برای مناطق محروم با ذکر نام فرد و علت، به پیشنهاد دستگاه اجرایی مربوطه و تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تأیید می‌شود.
اما این مصوبه خبرساز، چون خبرهای دیگر حوزه سلامت در هفته‌های اخیر، واکنش‌های فراوانی را برانگیخته است.
موافقانی چون دکتر «مسعود پزشکیان» نایب رییس مجلس شورای اسلامی و مخالفانی چون وزیر بهداشت و رییس سازمان نظام پزشکی.
دکتر پزشکیان که از جمله موافقان سرسخت تصویب این ماده بود، دفاع از تصویب آن را دفاع از «حق» دانسته و گفته است:« پزشکان باید در یک محل کار کنند و حق ندارند دو جا کار کنند؛ ما از جناح خود دفاع نمی‌کنیم بلکه از حق دفاع می‌کنیم. حق این نیست که اجازه دهیم هر کسی هر جایی دلش خواست کار کند و جوابگوی کسی نباشد.»
پزشکیان، این را هم گفته است که قبل از تصویب این قانون، پزشکان همواره از محل خدمت و استخدام خود فراری بودند و آنها را فقط می‌شد در مطب‌هایشان پیدا کرد:« مریض را عمل می‌کنند و یا نسخه می‌نویسند، حال باید دنبال پزشک برای ادامه کار بگردیم؛ مثلاً در فلان بیمارستان یا مطب است، بنابراین یا نباید مسوولیت درمان مریض را بپذیریم یا وقتی مسوولیت را پذیرفتیم، حق نداریم از دسترس وی خارج شویم. کسی که ادعا می‌کند که جان مریض برای وی مهم است، در همان بیمارستان که متعهد شده باید ببینید چند نفرشان حضور دارند؟! همین قوانین ما باعث شده که نتوانیم در بیمارستان دولتی پزشک را بیابیم. این صحیح نیست که به بیمار گفته شود که در فلان جا دستگاه‌ها کیفیت بالاتری برای معالجه دارند.»
پزشکیان، پزشکان مخالف این ماده را هم با چنین لحن تندی خطاب قرار داده است:« شما بیخود می‌کنید که به بیمار می‌گویید بیایید در خارج از بیمارستان دولتی عمل شوید. مگر بیمارستان دولتی را چه کسی ساخته است؟ اگر بیمارستان بد است، در آن را ببندید و اگر بیرون از بیمارستان خوب است همه بروند آنجا و چه معنی دارد بیایند بیمارستان.»
از سوی دیگر، مسوولان ارشد وزارتخانه و سازمان نظام پزشکی، از مخالفان اصلی این ماده قانونی‌اند.
دکتر «سید حسن هاشمی» که دیروز و در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی بزرگ‌ترین مرکز جامع کنترل سرطان در خاورمیانه، با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، این مصوبه را سبب ضربه زدن به فعالیت پزشکان در مناطق محروم دانسته و گفته است: «اگر اجبار را مبنا قرار دهیم، دانشگاه‌های علوم پزشکی به ویژه در مناطق محروم دچار مشکل می‌شوند چون انتخاب دوگانه است و فرد می‌تواند در بخش دولتی یا خصوصی فعالیت کند و این مسأله سبب می‌شود پزشکان به بخش خصوصی سوق یابند و هزینه‌ها سربار مردم خواهد شد.»
قاضی زاده هاشمی، با بیان این که از نظر علمی و تکنیکی در هیچ جای دنیا ندیده‌ایم که با اجبار این مشکل را حل کنند، راه حل مشکلاتی را که پزشکیان به آنها اشاره کرده است، این گونه قابل حل می‌داند: «ما از طریق رقابت و احترام و همچنین وضع مالیات‌های صحیح می‌توانیم مشکل را حل کنیم؛ از طرفی باید مراکز آموزشی را توسعه دهیم و بر خلاف آنچه بعضی معتقدند تصور من این بوده که باید با خوش‌زبانی و لحن خوب و همچنین قدرشناسی به نتیجه رسید.»
وزیر بهداشت، البته همچنان به تغییر نظر نمایندگان و فیلتر شورای نگهبان برای جلوگیری از تصویب این قانون نیز امیدوار است: «این تصمیم هنوز نهایی نشده و اکنون نیز بخش‌هایی از آن در مجلس در حال مطرح شدن است البته این موضوع بعد از تصویب در مجلس باید به شورای نگهبان برود.»
رییس سازمان نظام پزشکی نیز از نخستین تریبون ممکن برای مخالفت با این مصوبه استفاده کرد. دکتر «علیرضا زالی» در حاشیه کنگره متخصصین پوست، با بیان این که این تصمیم می‌تواند سلامت مردم را به خطر بیاندازد، گفت: «حقوق شهروندی جامعه پزشکی با این مصوبه مخدوش می‌شود و به نوعی از محرومیت اجتماعی برخوردار می‌شوند.»
زالی که یک روز پیش از تصویب این ماده قانونی در مجلس، سخن می‌گفت، این را هم گفت که «رگ اصلی درآمد» این دسته از پزشکان با این مصوبه از دست خواهد رفت :« دریافتی این قبیل پزشکان کمتر از دو میلیون تومان در ماه است که اگر بخواهند فقط در بخش دولتی کار کنند، رگ اصلی درآمد این دسته از پزشکان با این مصوبه از دست خواهد رفت و آینده شغلی ۶۰ هزار پزشک صاحب مطب را تهدید خواهد کرد.» زالی هم البته امیدوار به نظر شورای نگهبان در این‌باره است: « امیدواریم شورای نگهبان به این نگرانی جامعه پزشکی توجه کند. زیرا، تردید ندارم که بازنده اصلی مردم و حوزه سلامت خواهد بود.»
حالا باید منتظر ماند و دید سرنوشت جدیدترین مصوبه خبرساز مجلس در حوزه سلامت چه خواهد شد؟ آیا مجلس، وزارت بهداشت را مجبور به اجرای قانون خواهد کرد یا روزنه‌های امید آقای وزیر و رییس سازمان نظام پزشکی برای جلوگیری از تصویب نهایی و اجرایی شدن این قانون، راهگشای آنان خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین