159
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
5
نخست وزیر ترکیه به بغداد سفر کرد

آنکارا: #اشتباه_کردیم

ساعاتی از انتشار جمله سهمگین «نومان کورتولموش» معاون نخست وزیر ترکیه، مبنی بر اشتباه کشورش در تعامل با پرونده سوریه نگذشته بود که بینالی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه به بغداد نشان داد که سران آنکارا برای برقراری مجدد روابط با دو همسایه جنوبی خود سر از پا نمی‌شناسند تا بدین وسیله خود را از چالش بزرگی که در آن گرفتار آمده‌اند، رهایی بخشند.

خبر

صبح نو

نخست وزیر ترکیه به بغداد سفر کرد

آنکارا: #اشتباه_کردیم

ساعاتی از انتشار جمله سهمگین «نومان کورتولموش» معاون نخست وزیر ترکیه، مبنی بر اشتباه کشورش در تعامل با پرونده سوریه نگذشته بود که بینالی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه به بغداد نشان داد که سران آنکارا برای برقراری مجدد روابط با دو همسایه جنوبی خود سر از پا نمی‌شناسند تا بدین وسیله خود را از چالش بزرگی که در آن گرفتار آمده‌اند، رهایی بخشند.

آنکارا طی حدود پنج سال اخیر، با در پیش گرفتن سیاستی خصمانه با نظام سوریه، از هیچ تلاشی برای ساقط ساختن حکومت بشار اسد، رییس‌جمهور قانونی این کشور فروگذار نکرد که از جمله آن می‌توان به بازگذاشتن مرزهای جنوبی با سوریه به منظور تردد آزادانه تروریست‌های مسلح و همچنین دادن آزادی عمل به سران اپوزوسیون سوریه اشاره کرد که با اقامت در هتل‌های استانبول و آنکارا، به فعالیت‌های سیاسی برای مبارزه با نظام دمشق مبادرت ورزیدند.
از دیگر سو، ترک‌ها با حضور نظامیگاه و بیگاه در مناطق شمالی عراق طی دو سال و نیمی که از اشغال برخی مناطق این کشور توسط تروریست‌های وابسته به تشکیلات داعش می‌گذرد، سعی داشتند که دیگر همسایه جنوبی خود را نیز تحت فشار گذارند و حتی در روند عملیات آزادسازی موصل نیز دخالت کرده و عملاً در این راستا سهم طلبی می‌کردند.
با رخ دادن کودتای برخی از ژنرال‌های عالی رتبه ارتش ترکیه علیه حکومت رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور، که در نهایت با شکست مواجه شد، بحران‌های امنیتی یکی پس از دیگری در شهرهای گوناگون ترکیه سر باز کرد که علاوه بر انفجارهای تروریستی، شاید بتوان مهم‌ترین آن را ترور سفیر روسیه در آنکارا توسط یک عنصر امنیتی برشمرد. پس از ترور این دیپلمات ارشد روس، عملاً نظام ترکیه با خطر نفوذ گسترده عناصری وابسته به جریان‌های تروریستی در صف نیروهای امنیتی و نظامی خود روبروست که این امر نیز ضرورت تجدید‌نظر بر روی سیاست‌های خصمانه با نظام‌های مشروعی چون دمشق و بغداد را بیش از پیش مورد تأکید قرار می‌دهد.

برگشت ورق بازی علیه آنکارا
اما طی ماه‌های اخیر با آغاز سلسله حوادث تروریستی در شهرهای گوناگون ترکیه، به ویژه استانبول، سران ترکیه نسبت به خطر ناامن کردن کشورهای همسایه خود هوشیار شده و عملاً تلاش برای تغییر موضع خود را آغاز کردند؛ همزمان مسأله سرنگون شدن یک جنگنده روسیه در مرز سوریه توسط ارتش ترکیه روابط آنکارا با مسکو را نیز در هاله‌ای از ابهام فرو برد و در نهایت تلاش‌های دوسویه برای از سرگیری روابط سبب شد که آنکارا به محور موافق با نظام سوریه نزدیک و نزدیک‌تر شود تا جایی که سران ترکیه طی روزهای اخیر عملاً زبان گشوده و از اشتباه استراتژیکی که در رابطه با مسأله سوریه مرتکب شده‌اند آشکارا سخن می‌گویند.
در آخرین و مهم‌ترین اظهار نظر، نومان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که سیاست کشورش در قبال سوریه پر از اشتباهات گوناگون بوده و اکنون این کشور در پی جبران این اشتباهات است. این مقام دولت ترکیه که در گفت‌وگو با روزنامه «حریت» این کشور سخن می‌گفت افزود: از سیاست‌مدارانی هستم که معتقدم سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه از ابتدا پر از اشتباهات فاحش بوده است و ما اکنون نیز در تلاش برای جبران این اشتباهات هستیم.
وی افزود: در گفت‌وگو با روسیه بر این مسأله تأکید می‌کنیم که در صورت ایجاد صلح در حلب می‌توان در تمام سوریه صلح ایجاد کرد و ابتدا باید رعایت آتش‌بس و بعد از آن چینش درست میز مذاکرات را مهم شمرد. کورتولموش درباره موصل نیز گفته است: «در مورد مسأله موصل نیز باید یک توافق جدید با دولت مرکزی عراق به وجود آوریم.»

سفر نخست وزیر ترکیه به بغداد؛ گامی استراتژیک
از دیگر سو، منابع خبری ترک گزارش دادند که بینالی ایلدیریم صبح دیروز شنبه، با هواپیمای خصوصی «آنا» از فردوگاه اسن بوغای آنکارا عازم عراق شد و پس از ساعتی وارد فرودگاه بغداد شده و مورد استقبال حیدر العبادی، همتای عراقی خود قرار گرفت.
در این سفر فکری ایشیک وزیر دفاع ملی، عصمت یلماز وزیر آموزش ملی، برات آلبایراک وزیر انرژی، نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد و بولنت تفنگچی وزیر گمرک و تجارت ترکیه، نخست‌وزیر را همراهی می‌کنند.
ایلدیریم و العبادی سپس پشت درهای بسته به دیدار و گفت‌وگو پرداختند، البته به نوشته پایگاه خبری الفرات نیوز، دفتر حیدر العبادی در بیانیه‌ای با اعلام این خبر، از جزئیات صحبت‌های رد و بدل شده، اطلاعاتی بیان نکرد.
اما ساعتی بعد، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس خبری همتای ترک خود، اعلام کرد که در مذاکرات فی‌مابین بر سر خروج نیروهای ترکیه از پایگاه «بعشیقه» توافق صورت گرفته است.
بنا به اعلام شبکه السومریه، وی با بیان اینکه دو کشور بر سر عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر به توافق رسیده‌اند؛ ادامه داد: ترکیه تعهد داده است که موضوع حضور نیروهایش در شمال عراق را حل و فصل کند. عراق نیز برای برقراری یک رابطه عمیق با ترکیه مصمم است.
در ادامه ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه نیز گفت: جلوی هر اقدامی که نقض حاکمیت عراق محسوب شود، می‌ایستیم و به همکاری با عراق در تمامی زمینه‌ها ادامه خواهیم داد.
پایگاه خبری شبکه راشاتودی عربی نیز در این رابطه گزارش داد که اختلافات عمیق میان بغداد و آنکارا به دسامبر سال 2015 باز می‌گردد که ترکیه در آن زمان حدود 500 تن از نیروهای نظامی خود را به همراه تعدادی زره پوش به پایگاه نظامی بعشیقه در شمال عراق انتقال داد.
بهانه ترکیه برای این اقدام، آموزش نظامی برخی نیروهای محلی برای مقابله با تروریست‌های داعش بود؛ اما در مقابل بغداد حضور نظامی نیروهای ترکیه را در عراق، دخالت آشکار و تجاوز به تمامیت ارضی این کشور به حساب آورد.
حال با حضور ایلدیریم در بغداد و اظهارات دیگر سران ترکیه، به نظر می‌رسد که آنکارا گام‌های نهایی را برای بازگشت به خط سیر منطقی و دست برداشتن از حمایت از گروه‌های تروریستی می‌پیماید.

captcha
شماره‌های پیشین