159
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
15
حمید حامی، خواننده پاپ در گفت‌و‌گو با«صبح نو»

به جز تجارت هنر، از خودم راضی هستم

خرداد امسال 40سالگی را گذراند و در یلدای 95 بازگشت باشکوهی در موسیقی داشت. تالار وحدت در بلندترین شب سال میزبان کنسرت «یلدای حامی» بود. آقای حمید حامی که از سال 77 کارش را شروع کرد و با اساتیدی مانند مرحوم بابک بیات، مجید انتظامی، ناصر چشم آذر و محمدرضا چراغعلی همکاری کرده بود چند سالی را از موسیقی دور بود؛ اما بعد از مهر امسال، مجدد با حضور در کنسرت یلدای حامی با هواداران خودش دیدار کرد. به بهانه این کنسرت و انتشار آلبوم جدیدش در ماه‌های آینده سراغ وی رفتیم.

قاب خبر

صبح نو

حمید حامی، خواننده پاپ در گفت‌و‌گو با«صبح نو»

به جز تجارت هنر، از خودم راضی هستم

خرداد امسال 40سالگی را گذراند و در یلدای 95 بازگشت باشکوهی در موسیقی داشت. تالار وحدت در بلندترین شب سال میزبان کنسرت «یلدای حامی» بود. آقای حمید حامی که از سال 77 کارش را شروع کرد و با اساتیدی مانند مرحوم بابک بیات، مجید انتظامی، ناصر چشم آذر و محمدرضا چراغعلی همکاری کرده بود چند سالی را از موسیقی دور بود؛ اما بعد از مهر امسال، مجدد با حضور در کنسرت یلدای حامی با هواداران خودش دیدار کرد. به بهانه این کنسرت و انتشار آلبوم جدیدش در ماه‌های آینده سراغ وی رفتیم.

حامی درباره دو کنسرت شب یلدا و مهرماه به «صبح‌نو» می‌گوید: قرار من بر این بود که با توجه به استقبال خوبی که از کنسرت دی ماه سال گذشته‌ام شد و در تاریخ تالار وحدت هم بی‌سابقه بود که بلیت‌های کنسرت در یک ساعت فروش برود؛ برنامه‌ام این‌گونه بود که چند برنامه در تالار وحدت برگزار کنیم تا به مردم نشان بدهیم بعد از 5 سال سکوت، کیفیت مطلوبم را به‌دست آورده‌ام اما متاسفانه با قراردادی که با دو تهیه‌کننده بستم، بعد از آن توسط آنها بایکوت و خانه‌نشین شدم. برنامه‌ریزی‌ام یک‌سال عقب افتاد اما تجربیات خوبی در این یک سال به‌دست آوردم. اجراهای زیادی با گروه‌های موسیقی گوناگون در تهران و شهرستان‌ها برگزار کردم و باید تجربیات بد را از سر می‌گذراندم تا به پختگی برسم. الان تیم تهیه‌کننده و نوازنده‌ام را انتخاب کرده‌ام و به نتیجه مثبت هم رسیده‌ام. وی با بیان اینکه گمان می‌کردم مردم اعتمادشان را نسبت به حامی از دست داده‌اند ادامه داد: کنسرت شب یلدا نشان داد که اینطور نیست و تمامی بلیت‌های دو اجرا فروخته شدند. اجرای اخیر ثابت کرد که کیفیتم را به‌دست آورده‌ام، هرچند به آمادگی 100درصد نرسیده‌ام.

گول زبان چرب‌شان را خوردم
حامی که از برخورد تهیه‌کنندگان دل پری داشت ترجیح داد درباره لذت برگزاری کنسرت‌هایش صحبت کند تا گلایه از آن‌هایی که به تعبیر وی، بایکوتش کردند اما تصریح کرد: سال گذشته قراردادی برای یک اجرا امضا کردم که اتفاقاً اجرای موفقی هم بود. بعد از اجرا تهیه‌کنندگان گوناگونی سراغم آمدند از جمله همین آقای حق‌شناس که الان با هم کار می‌کنیم. متاسفانه پیشنهادات دیگر را رد کردم و گول زبان چربشان را خوردم و با آنها قرارداد بستم و آنها مرا خانه‌نشین کردند و فقط با یکی از خوانندگانی که نمی‌خواهم اسمش را بیاورم کار کردند و بقیه را بایکوت کردند. ظاهراً بنای کارشان همین است که خواننده را خانه‌نشین می‌کنند و بعد از آنها خسارت بگیرند. من هم مبلغ 50 میلیون تومان خسارت دادم و هنوز درآمد سال گذشته‌ام منفی است و به صفر هم نرسیدم؛ اما دلم نمی‌خواست با کسی که کار فرهنگی نمی‌کند کار کنم. پول خیلی مهم است مخصوصاً برای هنرمندی که می‌خواهد دچار روزمرگی نشود اما ترجیح دادم که این خسارت را بپردازم تا آزاد کار کنم. وی با بیان اینکه در طول 18سالی که فعالیت می‌کنم هیچ وقت این اندازه از تیمی که با آن کار می‌کنم راضی نبوده‌ام، ادامه داد: از موزیکی که روی استیج بردم خیلی راضی بودم. دوباره با بچه‌های قدیمی کار کردم و از عملکردشان به‌شدت راضی بودم. درباره خودم نیز اگر در اجراهای قبلی عددی که به کار خودم می‌دادم 40 بود در اجرای آخرم به خودم 70 می‌دهم. از تبلیغات و کارهای اجرایی هم رضایت داشتم و تمام بلیت‌های کنسرتم پیش‌فروش شده بودند. اتفاقی که در کنسرت‌های قبلی‌ام می‌افتاد و در این اجرا هم تکرار شد حضور علاقمندان از شهرستان‌های دور بود. حدوداً یک سوم جمعیت سالن از شهرستان‌های دور بودند. آبادان، مشهد، سنندج، گیلان، زابل و.. شهرهایی هستند که مردمانش افتخار می‌دهند و به کنسرتم می‌آیند. حامی موفقیت‌هایش در اجراهای اخیر را معجزه خدا و مهر مردمی می‌داند که هنرمندشان را از صداقتش می‌شناسند نه از پول و لابی و تبلیغات و ادامه می‌دهد: گذشت زمان ثابت می‌کند که کدام هنرمند با مردم صادق است و کدام یک نه.

در تجارت هنر ناموفق بودم
 حامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در 40 سالگی و به‌عنوان خواننده‌ای که با بزرگانی چون مرحوم بیات، مجید انتظامی، شاهین فرهت و چشم آذر کار کرده است به چند درصد از آنچه که می‌خواسته رسیده است؟ گفت: باید این اتفاق را در حوزه‌های گوناگون بررسی کنیم. مثلاً وجه شهرت را نگاه کنیم، هرچند که بنای کاری من شهرت نبوده اما چه بخواهیم و چه نخواهیم از استقبال و بازتاب کارهایمان خوشحال می‌شویم. اگر در حوزه شهرت بررسی کنیم، راضی هستم، زیرا از موسیقی خودم و تلخی موجود در آن انتظار نداشتم عامه‌پسند شود. در حوزه کیفیت موسیقی و انتشار موسیقی فاخر باز هم به نتایجی که فکرش را نمی‌کردم رسیدم. در حوزه تألیف حتی در خواب هم نمی‌دیدم که به عنوان یک خواننده مؤلف شناخته شوم و پشت سرم یک لشکر خواننده وجود داشته باشد که من را الگوی خودشان قرار دادند؛ اما در حوزه تجارت هنر اعتراف می‌کنم که موفق نبودم. از زندگی‌ام زدم تا هنرم کیفیت داشته باشد. مایلم آلبوم‌هایم را کنار برخی آلبوم‌های دیگر بگذارید و مقایسه کنید آن موقع متوجه خواهید شد که چقدر از عمر و هزینه‌ام را صرف موسیقی با کیفیت کرده‌ام.

110 میلیون تومان ضرر کردم
حامی با بیان اینکه جدیدترین آلبومم آماده است گفت: از انتشار آخرین آلبومم یعنی «‌یه لحظه عاشق شو» که اسفند 92 منتشر شد نزدیک به سه سال گذشته است. آلبوم جدیدم که هنوز نامی برایش انتخاب نکرده‌ام قرار بود بهمن منتشر شود. به دلیل این‌که اکثراً تهیه کننده آلبوم‌هایم خودم هستم برایم سخت است سرمایه‌گذاری کردن. برای آلبوم قبلی‌ام 140 میلیون هزینه کردم و فقط 30 میلیون از اسپانسر گرفتم.
شرکت آوای باربد با من تسویه حساب نمی‌کند. در واقع 110 میلیون به‌خاطر فرهنگ کشورم از دست دادم. در آلبوم جدیدم 10 قطعه وجود دارد که یکی دوتایش اجتماعی‌اند و عاشقانه‌ها مثل همیشه وجود دارند. ترانه یکی از قطعات را یغما گلرویی گفته است که مضمونش مرتبط با لالایی مادری است برای فرزندش که پدرش شهید شده است. با افتخار می‌خواهم این آهنگ را در آلبومم داشته باشم تا جوانانی که الان مشغول تفریحات آن‌چنانی‌اند و بی‌خبر از روزگار جنگ هستند بدانند که اگر امروزه هم اتفاقی بیفتد این‌ها هم باید جانشان را برای دفاع از ناموس و کشورشان کف دستشان بگیرند.  من اگر اثر دفاع مقدسی می‌خوانم به‌دلیل استفاده از حمایت‌های نظام سیاسی نیست، من مرد خودم هستم و به‌جز خداوند تکیه گاهی ندارم و روی پای خودم ایستادم و کاری را که فکر می‌کنم درست است انجام می‌دهم. احتمالاً این آهنگ را در بهمن‌ماه به‌عنوان تک اثر منتشر خواهم کرد.

captcha
شماره‌های پیشین