159
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
1
نگاهی به دوره هفتم جشنواره در گفت‌وگو با سه کارگردان جوان برگزیده

عمار، مجالی برای ظهور استعدادها

اختتامیه هفتمین دوره جشنواره عمار در فرهنگسرای بهمن با حضور خیل جمعیت و خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند.

حمید حامی، خواننده پاپ در گفت‌و‌گو با«صبح نو»

به جز تجارت هنر، از خودم راضی هستم

خرداد امسال 40سالگی را گذراند و در یلدای 95 بازگشت باشکوهی در موسیقی داشت. تالار وحدت در بلندترین شب سال میزبان کنسرت «یلدای حامی» بود. آقای حمید حامی که از سال 77 کارش را شروع کرد و با اساتیدی مانند مرحوم بابک بیات، مجید انتظامی، ناصر چشم آذر و محمدرضا چراغعلی همکاری کرده بود چند سالی را از موسیقی دور بود؛ اما بعد از مهر امسال، مجدد با حضور در کنسرت یلدای حامی با هواداران خودش دیدار کرد. به بهانه این کنسرت و انتشار آلبوم جدیدش در ماه‌های آینده سراغ وی رفتیم.

نخست وزیر ترکیه به بغداد سفر کرد

آنکارا: #اشتباه_کردیم

ساعاتی از انتشار جمله سهمگین «نومان کورتولموش» معاون نخست وزیر ترکیه، مبنی بر اشتباه کشورش در تعامل با پرونده سوریه نگذشته بود که بینالی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه به بغداد نشان داد که سران آنکارا برای برقراری مجدد روابط با دو همسایه جنوبی خود سر از پا نمی‌شناسند تا بدین وسیله خود را از چالش بزرگی که در آن گرفتار آمده‌اند، رهایی بخشند.

مجلس ممنوعیت فعالیت خصوصی پزشکان استخدامی را تصویب کرد

نسخه بهارستان برای مطب پزشکان

مطب برای استخدامی‌ها ممنوع! این، تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پزشکانی است که در بخش دولتی مشغول به کار هستند و علاوه بر آن، مطب خصوصی هم دارند. براساس رأی دیروز نمایندگان مجلس در صحن علنی، آنان در مصوبه‌ای مقرر کردند کلیه پزشکان، دندان‌پزشکان و داروسازانی که در استخدام دستگاه‌های اجرایی هستند، از فعالیت انتفاعی پزشکی در سایر مراکز خصوصی و عمومی غیردولتی منع شوند.

اقدام دیرهنگام مدیران و بازنده‌ای به‌نام فوتبال

استعفای کی‌روش برای ماندن یا رفتن

‌بازگشت ملی‌پوشان پرسپولیس و کادرفنی ایرانی تیم ملی به کشور، پیامی بزرگ برای فوتبال‌مان داشت و آن‌هم آغاز چالش و بحران جدید از سوی کارلوس کی‌روش که هیچ‌گاه نمی‌خواهد بازنده دعواهای درون و خصوصاً بیرون زمین فوتبال باشد.

سرمقاله

حقوق شهروندان تهرانی

آقای رییس جمهور طرفدار شفافیت؛ بسم الله

دبیر جشنواره داستان انقلاب در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از گلعلی بابایی می‌گوید

گردان گلعلی

آقای گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر پیشکسوت دفاع مقدس امروز در برنامه‌ای در سازمان هنری و رسانه‌ای اوج مورد تجلیل قرار می‌گیرد. آقای محمد ناصری دبیر جشنواره کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور از دوستان و همرزمان گلعلی‌بابایی و از بچه‌های مسجد جوادالائمه؟ع؟است که خاطرات جالبی از دوران حضور گلعلی‌بابایی در مسجد جوادالائمه؟ع؟و حضور بچه‌های مسجد از جلسات کتاب‌خوانی و حضور وی در جبهه دارد. متن گفت‌وگوی «صبح‌نو» با ناصری را در ادامه می‌خوانید.

تعریف رجل سیاسی

شورای شهر تهران چقدر ماجرای آلودگی هوا را پیگیری می‌کند؟

آقایان خسته‌مان کردند

آلودگی هوا دیگر تبدیل به معضل خسته‌کننده‌ای شده است. معضلی که همه مسوولان به جای به‌دست آوردن یک راهکار اساسی و دسته‌جمعی به‌دنبال راه فرار از قبول مسوولیتی هستند که تهران را خفه می‌کند. از شهرداری و دولت و مجلس بگیرید تا سازمان محیط‌زیست و شورای شهر و خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و... با هر یک می‌خواهیم از در راهکار آلودگی هوا صحبت کنیم، می‌خواهند خودشان را از در دیگری خارج کنند و چه راهی بهتر از مقصر دانستن سازمان و ارگانی دیگر! واقعاً دیگر در این هوای خاکستری که رو به سیاهی می‌رود؛ چه فرقی می‌کند کدام یک از مسوولان و سازمان‌ها مقصرند؟ چه دولتی که گفته می‌شود 2 میلیارد دلار به شهرداری بدهکار است، چه شهرداری که نمی‌داند با چه راهی و بودجه‌ای حمل‌ونقل عمومی را گسترش دهد، چه مجلس که کاسه چه‌کنم، چه‌کنم دست گرفته، چه سودجویانی که سعی می‌کنند با وارد کردن موتورهای غیرمجاز و سوخت‌های ناسالم همچنان آلاینده‌های هوا را به خورد مردم بیچاره بدهند و جیبشان را پرپول‌تر کنند، چه خودروسازانی که هیچ تلاشی برای بهبود شرایط استاندارد خودروها نمی‌کنند، چه محیط‌زیستی که تنها کاری که از دستش برمی‌آید تکان دادن سر به نشانه تأسف است و... آقایان خسته‌مان کرده‌اید. بیایید دست به دست هم دهید و تهران را از این وضعیت خارج کنید. مگر خودتان در این هوا نفس نمی‌کشید؟ تا کی دستمان به آسمان باشد مگر اینکه خدا رحمی کند و بادی و بارانی را نصیب پایتخت‌نشینان بینوا کند؟

صبح نو

سرمقاله

حقوق شهروندان تهرانی

آلایندگی هوای کلان‌شهرها زنجیره‌وار تکرار می‌شود و شهروندان پرشمارتری را از حق سلامت و بهره‌مندی از هوای پاک و سالم محروم می‌کند. در تهران با فراتر رفتن شمار خودروها از مرز 6 میلیون دستگاه، نفس‌های بیشتری به شماره افتاده و برخلاف شعارهای مبارزه با آلودگی هوا‌، اقدامات تشدید کننده آلودگی اعم از افزایش بی‌رویه تعداد خودروها‌، از رده خارج نشدن خودروهای فرسوده‌، بی‌توجهی به استانداردهای سوخت و همچنین ادامه فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده‌، برگزاری نمایشگاه‌های تشدید کننده ترافیک شهری و‌... فراوان به چشم می‌خورد. دولت به‌عنوان مسوول اصلی برخورد با این منابع تولید آلایندگی از یک‌سو اقدامات موثری به عمل نمی‌آورد و از سویی دیگر نیز هزینه‌های سنگین و‌پر‌تبعات استقرار خود را به شهروندان تهرانی تحمیل می‌کند. آمارها هم اینک از بدهی 18 هزار میلیاردی دولت به کلان‌شهر تهران حکایت دارد که از دولت‌های گذشته وجود داشته و سال به سال بر حجم آن افزوده می‌شود؛ اما علی‌الظاهر نه اراده‌ای برای ادای این بدهی وجود دارد و نه طرح قابل اعتنایی برای انتقال پایتخت‌! گرچه باید پذیرفت که دولت در این ماجرا مشکلات خود را دارد اما پر بیراه نیست که شهروندان تهرانی نیز انتظار داشته باشند که‌دولت حقوق آنان را محترم شمرده و با انجام درست وظایف خود حداقل از اقدامات تشدید‌کننده آلودگی هوا بپرهیزد و تأمین گام‌به‌گام حقوق شهروندان را در دستور کار خود قرار دهد.

captcha
شماره‌های پیشین