158
شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
5
ترامپ به سفرای آمریکا ضرب‌الاجل داد

بیستم ژانویه روز «شگفتی بزرگ»

تحصن طرفداران شیخ عیسی قاسم ادامه دارد

200 روز غیرت و ثبات در بحرین

دیروز و همزمان با ممانعت از برگزاری بزرگترین نماز جمعه شیعیان در بحرین، تحصن هواداران آیت الله شیخ عیسی قاسم، مرجع عالیقدر این کشور در اعتراض به محاصره منطقه الدراز که محل سکونت ایشان به شمار می‌رود، از 200 روز گذشت. شیخ عیسی قاسم در ماه ژوئن سال گذشته (2016) سلب تابعیت شد و از آن زمان تحصن در برابر منزل وی ادامه دارد.

مشعل و عزام احمد در دوحه دیدار کردند

عزم جدی حماس و فتح برای تحقق آشتی ملی

صبح نو

ترامپ به سفرای آمریکا ضرب‌الاجل داد

بیستم ژانویه روز «شگفتی بزرگ»

همزمان با صدور حکمی بی‌سابقه از سوی تیم انتقالی دونالد ترامپ رییس‌جمهور منتخب آمریکا مبنی بر استعفای تمامی فرستادگان انتخاب‌شده از سوی باراک اوباما تا روز بیستم ژانویه (روز تحلیف) و ترک سفارتخانه‌های این کشور به مقصد واشنگتن دی‌سی، چهل‌وپنجمین رییس‌جمهور آمریکا در پست توییتری خود از «شگفتی بزرگ» در روز تحلیف خود سخن گفت.
به گزارش روزنامه «نیویورک‌تایمز» دونالد ترامپ از سفرای آمریکا در سراسر جهان خواسته است تا بعد از زمان تحلیف وی، از سمت خود کناره‌گیری کنند. فرستادگان ویژه ایالات‌متحده معمولاً پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری پست خود را ترک می‌کنند اما طبق قانون چندین ماه فرصت دارند تا زمان پایان سال تحصیلی فرزندانشان به فعالیت در پست قبلی خود ادامه دهند. بنا به رویه معمول، روسای جمهور آمریکا از هر 2 حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تا تعیین سفرای جدید حکم نمایندگان ویژه پیشین را برای چندین هفته یا چندین ماه تمدید می‌کردند.
این حکم بدون درنظر گرفتن «هیچ استثنایی» صادر شده است. این نگرانی وجود دارد که با اجرایی‌شدن چنین حکمی، ایالات‌متحده تا انتخاب سفیر جدید و تأیید آن از سوی کنگره برای ماه‌ها در کشورهای حساسی مانند آلمان، کانادا و انگلیس بدون سفیر باقی بماند. با این وجود، ترامپ رویه جدید و تندی را در قبال نمایندگان ویژه آمریکا در پیش‌گرفته است که از سوی اوباما انتخاب شده‌اند.
به نظر می‌رسد ترامپ قصد دارد تمامی میراث سیاست‌ خارجی و داخلی اوباما را -به‌عنوان نخستین رییس‌جمهور سیاه‌پوست این کشور- محو کند. در آمریکا معمولاً سفرای سیاسی که بسیاری از آنها دارای روابط نزدیک با رییس‌جمهور وقت این کشورند اغلب با پایان دوره ریاست جمهوری، ماموریت‌شان به پایان می‌رسد اما اکثر سفرایی که از کانال وزارت‌خارجه آمریکا انتخاب شده‌اند، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
با این‌حال، یکی از مقامات برجسته تیم انتقالی ترامپ در این‌باره گفته هیچ سوءنیتی در این زمینه وجود نداشته و هدف از صدور چنین حکمی، فقط اطمینان از خروج نمایندگان ویژه اوباما در ماورا بحار براساس جدول زمانبندی مانند هزاران دستیار سیاسی دیگر در کاخ‌سفید و در سازمان‌ها و ادارات فدرال بوده است.
بسیاری از این دیپلمات‌ها اکنون با این مساله مواجهند که چگونه فقط طی دو هفته آینده باید خود را برای بازگشت به ایالات‌متحده آماده کنند؛ چراکه اکثر آنها برای پایان سال تحصیلی فرزندانشان یا فروش اموال و مستغلات خود به زمان بسیار بیشتری نیاز دارند. بدین‌ترتیب احتمال سرپیچی برخی سفرای ویژه (از جمله مارک گیلبرت فرستاده اوباما در نیوزیلند) از این دستور «خارق‌العاده» وجود دارد.
برخی کارشناسان مسائل سیاسی عقیده دارند صدورچنین حکمی، فارغ از غیرمنطقی بودن، وحشت فعلی در میان متحدان و دوستان آمریکا از نحوه تعامل با دولت آتی این کشور را تشدید می‌کند. این در حالی است که خود ملنیا ترامپ بانوی نخست این کشور، ترک نیویورک و انتقال به کاخ‌سفید را به‌دلیل تحصیلات بارون 10 ساله (کوچک‌ترین فرزند ترامپ) رد کرده است.
البته همزمان با نزدیک‌شدن به روز برگزاری مراسم تحلیف چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا در یکم بهمن‌ماه، بسیاری از شخصیت‌های معروف سیاسی و هنری این کشور حضور در این مراسم را رد کرده‌اند. همچنین دونالد ترامپ که در میان سیاسیون آمریکا به «فرمانده کل توییتر» شهرت‌یافته، در یکی از آخرین پست‌های توییتری خود نوشت: «تمامی حامیان و کسانی که می‌خواهند آمریکا را بار دیگر عالی سازند، روز بیستم ژانویه به واشنگتن‌دی‌سی خواهند آمد. در آنجا با شگفتی بزرگی روبه‌رو خواهیم شد!»
با توجه به دستورات تعجب‌برانگیز ترامپ درباره بازگشت و استعفای سفرای ویژه آمریکا در دیگر کشورها، سابقه اقدامات جنجالی و نمایشی این میلیاردر 71 ساله و توییت اخیر وی، مواجهه جهانیان با «شگفتی بزرگ» در روز تحلیف چندان دور از انتظار نیست.

captcha
شماره‌های پیشین