158
شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
15
استاد کزازی در کرمانشاه تجلیل شد

ارج ‌نامه ای برای آرش سخن

آیین تجلیل از استاد میرجلال الدین کزازی استاد ادبیات فارسی و فردوسی‌شناس برجسته کشور عصر روز پنجشنبه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد.

خبر

صبح نو

استاد کزازی در کرمانشاه تجلیل شد

ارج ‌نامه ای برای آرش سخن

آیین تجلیل از استاد میرجلال الدین کزازی استاد ادبیات فارسی و فردوسی‌شناس برجسته کشور عصر روز پنجشنبه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد.

در این مراسم آقایان یوسف شاه حسینی و رضا رحیمی معاونان سیاسی و امنیتی و امور اقتصادی و منابع استانداری کرمانشاه، ابراهیم رحیمی زنگنه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از اساتید دانشگاه رازی و علامه طباطبایی و جمعی از مردم کرمانشاه حضور داشتند.

راز ماندگاری استاد
آقای «ابراهیم رحیمی زنگنه» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه این آیین برای تجلیل از یکی از مفاخر ایران زمین و استان برگزار شده، اظهار کرد: یکی از اهداف و فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معرفی و تجلیل از بزرگانی مانند استاد کزازی است و کرمانشاه که معدن و سرچشمه جوشان استعدادهای بیکران است، نیازمند برگزاری هرچه بیشتر برنامه‌های اینچنینی است.
وی با اشاره به وجود بزرگان بسیار در کشور در همه زمینه‌ها و عرصه‌ها، گفت: اگر در کشور بزرگانی مانند علامه قزوینی و شفیعی کدکنی را داریم، در کرمانشاه نیز بزرگانی چون میر جلال‌الدین کزازی پرورش یافته و بزرگ شده‌اند و باید وجود این بزرگان راکه هویت فرهنگی کشور را می‌سازند،قدر بدانیم و ارج بنهیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به شخصیت چندوجهی پروفسورکزازی، گفت: ایشان پژوهشگر و مترجم بزرگ و زبان شناسی نام آور و ادیبی سرشناس است.
وی تصریح کرد: پروفسور کزازی فردی است که به درستی فهمید راز ماندگاری ایران در نگه داشت زبان آن است که عنصر اصلی هویت کشور را تشکیل می‌دهد و در همین راستا عمری با تمام توان در راه پاسداشت فرهنگ ایرانی تلاش کرد.
وی  همچنین با اشاره به رونمایی از «ارج نامه» کزازی در این مراسم گفت: از یک سال و نیم پیش تدوین ارج نامه استاد میر جلال‌الدین کزازی شروع شد و بیش از ۷۰ نفر از ادیبان و بزرگان کشور مقالات خود را برای تدوین این ارج نامه گرانسنگ ارسال کردند. رحیمی زنگنه با بیان اینکه گردآوری و تنظیم این ارج نامه بر عهده "ناصر گلستان فر" بوده است، گفت: این «ارج نامه» امروز در این مراسم رونمایی می‌شود.

عشق به بهترین جای جهان
میرجلال الدین کزازی در مراسم بزرگداشت خود که به پاس عمری کار و تلاش در عرصه فرهنگ و ادب ایران زمین برگزار شد، از همه مهر و محبت کرمانشاهی‌ها قدردانی کرد و افزود: با این مهر سرشار و تلاش پرشور و باور استوار، آشکارا نشان دادید که کرمانشاهی ناسپاس نیست و اگر کسی گامی هر چند خُرد برای کرمانشاه و برای ایران، این سرزمین هزاره‌ها بردارد، از نگاه تیزبین و باریک‌نگر شما نهان نخواهد ماند.
وی افزود: اگر امروز اینجا ایستادم به پاس سپاس است. نخست سخن من این است که من هیچ سپاسی بر جای کسی ندارم و آنچه که من کردم نخست برای دل خود بوده است.
کزازی گفت: اگر من کوشیدم که گوشه‌هایی از این سرزمین بزرگ و پهناور و فرهنگ گرانسنگ و نازش‌خیز و بی‌مانند و ادب شیوا و شورانگیز و شرر خیزش را به ایرانیان یا گاه به جهانیان بشناسانم، این کار را به پاس باور پولادین خویش به ایران کردم. وی افزود: آنچه من کردم تنها در این سوی و راستا بوده است که آشکارا در کردار این سخن را به نمود بیاورم که ایران بهترین سرزمین جهان و به ناچار ایرانی بهترین باشنده جهان است، زیرا که در این سرزمین می‌زیید.
این استاد زبان و ادبیات فارسی ادامه داد:بهترین سرزمین نمی‌تواند مردمانی بد، تیره دل، دشمن کام، مردم ستیز و بدخواه دیگران داشته باشد، اگر آنچه که بر این سرزمین در درازنای تاریخ رفته، بر هر سرزمین دیگر در پهنه گیتی می‌رفت، یا یکسره از گستره تاریخ و جهان زدوده می‌شد یا مردمانی از آنها برجای می‌ماندند بی‌فرهنگ و پلید. ما مانده‌ایم، توفان‌ها را از سرگذرانده‌ایم، اما سرفراز و این هنر ایرانی است.
این استاد زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد: تنها مردمی هستیم که توانسته‌ایم از تازش، نازش بیافرینیم، از ویرانی، آبادانی و از پلیدی، پاکی، وگرنه در پهنه تاریخ نمی‌ماندیم.
کزازی تاکید کرد: ایران سرزمین جاویدان است و به آسانی نمی‌پژمرد، از هم نمی‌پاشد و گوهره اصلی فرهنگ ایران، زبان فارسی، سخت جان‌ترین زبان جهان است که از بوته آزمون‌های سهمگین سربلند بیرون آمده است.
این استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رازی کرمانشاه با قدردانی از "ناصر گلستان فر" گردآورنده ارج نامه کزازی، اظهار کرد: زمانی که گفتند می‌خواهند ارج نامه‌ای فراهم بیاورند، گفتم اگر آقای گلستان فر بپذیرند و سرپرست این کار باشند کاری شایسته به فرجام خواهد رسید که اینگونه شد و قدردان ایشان هستم.

مستند «آرش سخن»
آقای محمود پیری، نویسنده و کارگردان مستند «آرش سخن» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مجری طرح موسسه سینمایی "مهرنگ" است، گفت: مستند «آرش سخن» روایت‌کننده مختصری از زندگینامه و فعالیت‌های استاد میرجلال الدین کزازی است.
وی تصریح کرد: هدف ما از ساخت این مستند این است که بتوانیم شخصیت برجسته استاد کزازی را بهتر و با زبانی ساده به مردم عامه معرفی کنیم.
این مستندساز کرمانشاهی با بیان اینکه ساخت این مستند با تدوین آن یک ماه به طول انجامیده است، گفت: علاوه بر کرمانشاه، بخش‌هایی از مستند در منزل استاد در کرج فیلمبرداری شده است. «پیری» در ادامه با اشاره به شخصیت برجسته علمی پروفسور کزازی گفت: اگر بخواهم ایشان را در یک جمله توصیف کنم، یک ایرانی واقعی است که به معنای حقیقی به فلسفه ایرانی بودن رسیده است.
وی با اشاره به ۱۰۰ کتاب تألیف شده توسط کزازی گفت: وی حقیقتاً کارهای بزرگی در زمینه حفظ زبان و ادبیات فارسی انجام داده و قطعاً ساخت یک مستند برای بیان و شرح زندگی و کارهای بزرگش کافی نیست.
این مستندساز کرمانشاهی با بیان اینکه تاکنون ۳۲ مستند ساخته است، گفت: موضوع عمده این مستندها به معرفی شخصیت‌های برجسته و بزرگان کرمانشاه اختصاص دارد.
استاندار کرمانشاه با صدور پیامی و اهدای لوح از میرجلال الدین کزازی و فعالیت‌های وی در راستای فرهنگ و ادب فارسی سپاسگزاری کرد.
آقای حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی و جمعی از انجمن‌های فرهنگی و صنایع استان کرمانشاه نیز با اهدا لوح‌هایی از این استاد برجسته تجلیل کردند.

captcha
شماره‌های پیشین