158
شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
1
گزارشی از نشست «بازخوانی پارادایم دوفضایی شدن‌ها و آینده فرهنگ در جهان»

هستی در حال هوشمند شدن است

«بازخوانی پارادایم دوفضایی شدن‌ها و آینده فرهنگ در جهان» عنوان سخنرانی نهمین جلسه از سلسله نشست‌های «کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی» بود که سه‌شنبه 14دی در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با سخنرانی آقای دکتر «سعیدرضا عاملی» عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و به صورت کارگاهی برگزار شد. یونسکو حدود 600 کرسی در جهان دارد و عناوین این کرسی‌ها نیز منحصربفرد هستند. کرسی‌هایی را هم که به یک جایی اختصاص دادند نمونه آن را به‌جای دیگری نمی‌دهند.

فعالان اجتماعی و نمایندگان مجلس خواستار شدند

شفافیت در پرونده فریدون

«حسین فریدون» مرد ساکت کابینه یازدهم است؛ کسی که به پرنفوذی او در کابینه نمی‌توان یافت اما درعین حال کمتر مصاحبه یا نقل قولی در این چندسال از او می‌توان یافت. شخصی که در مهم‌ترین موضوعات کشور از جمله برجام همیشه رد پایی از او دیده می‌شود و همواره در کنار رییس جمهور است، دستیار ویژه روحانی که نقشی کلیدی در توافق هسته‌ای ایفا کرد.

استاد کزازی در کرمانشاه تجلیل شد

ارج ‌نامه ای برای آرش سخن

آیین تجلیل از استاد میرجلال الدین کزازی استاد ادبیات فارسی و فردوسی‌شناس برجسته کشور عصر روز پنجشنبه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد.

سرمقاله

فرضیه‌های محتمل یک مجادله

چیستی علوم انسانی اسلامی- فصل آخر

متافیزیک و نسبت آن با علوم

«دایلاما»؛ دوراهی شفافیت و امنیت

سمت خدا حجت‌الاسلام محمد مهدی ماندگاری

اگر قرار است عمل نکنیم‌، پس نشنویم

در گفت و گو با دکتر‌ سید عباس موسویان بررسی شد

ابعاد فقهی ‌وام‌های خانوادگی؛ کارمزد غیرواقعی، ممنوع

صندوق‌های قرض‌الحسنه فامیلی گاهی آنقدر می‌توانند بزرگ و مفید باشند که تمام مشکلات مالی یک خانواده فامیلی بزرگ را یک تنه حل کنند. داشتن یک «صندوق قرض‌الحسنه فامیلی» از آن کارهایی است که بین خانواده‌های زیادی رواج دارد که هر ماه به بهانه آن دوره هم جمع می‌شوند و مراسم قرعه کشی را برگزار می کنند. مراسمی که در آن اعضاء با شور و هیجان خاصی حضور پیدا می‌کنند و برخی خدا خدا می‌کنند که این بار قرعه به نام آنها بیفتد. برخی هم بعد از این که اسم‌شان از قرعه بیرون آمده جا می‌خورند و حالا نمی‌دانند با پول صندوق چه کار کنند و ذهن‌شان مشغول خرید تازه‌ای برای خانه می شود. خیلی‌ها حتی این وام‌های قرض الحسنه را به وام‌های بانکی با سودهای عجیب ترجیح می‌دهند.

ترامپ به سفرای آمریکا ضرب‌الاجل داد

بیستم ژانویه روز «شگفتی بزرگ»

ضرورت گذار از فقه تقابلی به فقه تعاملی

دیپلماسی مذهبی در حوزه‌های علمیه فعال می‌شود

نشست علمی حوزه و بایسته‌های دیپلماسی مذهبی با بررسی کتاب «اطلس رهبران(اهل سنت)» و با موضوع مواجهه تمدنی حوزه علمیه با حضور آیت‌الله ابوالقاسم علی‌دوست، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام سید ابوالحسن نواب و حجت‌الاسلام احمد رهدار از سوی پژوهشکده مهدویت و آینده‌اندیشی مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

صبح نو

سرمقاله

فرضیه‌های محتمل یک مجادله

در هفته‌ای که گذشت؛ مباحثه علنی روسای قوای مجریه و قضاییه، تیتر اصلی بسیاری از رسانه‌ها شد و این واقعه -که برای چندمین‌بار در ماه‌های اخیر رخ داده است- گویا بنای تمام شدن ندارد. در این باب گزاره‌های مختلفی را می‌توان مطرح کرد؛ اول آن‌که شروع‌کننده این مجادله کیست؟ ظاهرا در بیشتر موارد این رییس دولت بوده است که به تصریح یا کنایه قوه قضاییه را مخاطب قرار داده و واکنش دستگاه قضایی را برانگیخته که معمولا همراه با افشاگری نکات خاص و تازه بوده است. متعاقب این گزاره، فرض دومی مطرح است که این رویارویی قرار است تا ظرفیت‌های انتخاباتی‌ای را ایجاد کند که نوعی قطبی‌سازی کاذب برای افزایش رای به‌وجود آورد؛ در این‌باره گفتارهایی از چهره‌های رادیکال‌تر نزدیک به جریان اصلاحات وجود دارد که می‌‌تواند این گمانه‌زنی را تقویت کند. سومین گزاره این است که گویا طرف آغازکننده، طراحی دقیق‌تری برای اداره ماجرا دارد، به نحوی که پس از سخنرانی هفته پیش رییس‌جمهور و پاسخ رییس‌ قوه‌قضاییه، طرف اول مجددا اعلام کرد که آماده است تا در زمینه حساب‌های دولتی شفاف‌سازی کند به شرط آن‌که طرف دوم هم این‌ اقدام را انجام دهد. ظاهر این رفت و برگشت‌ها، می‌تواند فرضیه دوم را تا حدی تقویت کند. چهارمین گزاره این است که با بالاگرفتن اختلافات درون‌کابینه که در 2، سه هفته اخیر به اوج خود رسیده بود، فرارفتن از سطح یک قوه و طرح بحثی فراقوه‌ای، عملا موضوع مذکور را به حاشیه راند. در مساله وزیر ارشاد سابق نیز چنین اتفاقی افتاد و برای پوشش‌دادن به اصل ماجرا، چند استعفای دیگر نیز برنامه‌ریزی شد.
 شاید و حتما می‌توان به دامنه این گمانه‌زنی‌ها افزود، اما آنچه برای رسانه‌ها مایه گرفتاری‌ است، نحوه، میزان و سطح روایت این رویارویی‌هاست؛ امری که نهایتا به بی‌اعتمادی عمومی و سرخوردگی منجر می‌شود و رسانه‌ها را در میانه انجام رسالت خبری و وظیفه اجتماعی‌شان سرگردان می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین