158
شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
1
گزارشی از نشست «بازخوانی پارادایم دوفضایی شدن‌ها و آینده فرهنگ در جهان»

هستی در حال هوشمند شدن است

«بازخوانی پارادایم دوفضایی شدن‌ها و آینده فرهنگ در جهان» عنوان سخنرانی نهمین جلسه از سلسله نشست‌های «کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی» بود که سه‌شنبه 14دی در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با سخنرانی آقای دکتر «سعیدرضا عاملی» عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و به صورت کارگاهی برگزار شد. یونسکو حدود 600 کرسی در جهان دارد و عناوین این کرسی‌ها نیز منحصربفرد هستند. کرسی‌هایی را هم که به یک جایی اختصاص دادند نمونه آن را به‌جای دیگری نمی‌دهند.

فعالان اجتماعی و نمایندگان مجلس خواستار شدند

شفافیت در پرونده فریدون

«حسین فریدون» مرد ساکت کابینه یازدهم است؛ کسی که به پرنفوذی او در کابینه نمی‌توان یافت اما درعین حال کمتر مصاحبه یا نقل قولی در این چندسال از او می‌توان یافت. شخصی که در مهم‌ترین موضوعات کشور از جمله برجام همیشه رد پایی از او دیده می‌شود و همواره در کنار رییس جمهور است، دستیار ویژه روحانی که نقشی کلیدی در توافق هسته‌ای ایفا کرد.

استاد کزازی در کرمانشاه تجلیل شد

ارج ‌نامه ای برای آرش سخن

آیین تجلیل از استاد میرجلال الدین کزازی استاد ادبیات فارسی و فردوسی‌شناس برجسته کشور عصر روز پنجشنبه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد.

سرمقاله

فرضیه‌های محتمل یک مجادله

چیستی علوم انسانی اسلامی- فصل آخر

متافیزیک و نسبت آن با علوم

«دایلاما»؛ دوراهی شفافیت و امنیت

سمت خدا حجت‌الاسلام محمد مهدی ماندگاری

اگر قرار است عمل نکنیم‌، پس نشنویم

در گفت و گو با دکتر‌ سید عباس موسویان بررسی شد

ابعاد فقهی ‌وام‌های خانوادگی؛ کارمزد غیرواقعی، ممنوع

صندوق‌های قرض‌الحسنه فامیلی گاهی آنقدر می‌توانند بزرگ و مفید باشند که تمام مشکلات مالی یک خانواده فامیلی بزرگ را یک تنه حل کنند. داشتن یک «صندوق قرض‌الحسنه فامیلی» از آن کارهایی است که بین خانواده‌های زیادی رواج دارد که هر ماه به بهانه آن دوره هم جمع می‌شوند و مراسم قرعه کشی را برگزار می کنند. مراسمی که در آن اعضاء با شور و هیجان خاصی حضور پیدا می‌کنند و برخی خدا خدا می‌کنند که این بار قرعه به نام آنها بیفتد. برخی هم بعد از این که اسم‌شان از قرعه بیرون آمده جا می‌خورند و حالا نمی‌دانند با پول صندوق چه کار کنند و ذهن‌شان مشغول خرید تازه‌ای برای خانه می شود. خیلی‌ها حتی این وام‌های قرض الحسنه را به وام‌های بانکی با سودهای عجیب ترجیح می‌دهند.

ترامپ به سفرای آمریکا ضرب‌الاجل داد

بیستم ژانویه روز «شگفتی بزرگ»

ضرورت گذار از فقه تقابلی به فقه تعاملی

دیپلماسی مذهبی در حوزه‌های علمیه فعال می‌شود

نشست علمی حوزه و بایسته‌های دیپلماسی مذهبی با بررسی کتاب «اطلس رهبران(اهل سنت)» و با موضوع مواجهه تمدنی حوزه علمیه با حضور آیت‌الله ابوالقاسم علی‌دوست، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام سید ابوالحسن نواب و حجت‌الاسلام احمد رهدار از سوی پژوهشکده مهدویت و آینده‌اندیشی مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

شماره‌های پیشین