157
چهارشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۵
12
دبیر یازدهمین جشنواره شعر فجر در گفت و گو با «صبح نو» مطرح کرد

حضور همه فارسی‌زبانان جهان در جشنواره

اولین دوره جشنواره شعر فجر سال 1385 برگزار شد. دو دوره اول آن غیررقابتی بود و در آن تنها از شاعران بزرگ تجلیل می‌شد. از دوره سوم تا نهم، جشنواره شکل رقابتی به خود گرفت و از هشتمین دوره، به یک جشنواره «بین‌المللی» تغییر وضعیت داد.

خبر

صبح نو

دبیر یازدهمین جشنواره شعر فجر در گفت و گو با «صبح نو» مطرح کرد

حضور همه فارسی‌زبانان جهان در جشنواره

اولین دوره جشنواره شعر فجر سال 1385 برگزار شد. دو دوره اول آن غیررقابتی بود و در آن تنها از شاعران بزرگ تجلیل می‌شد. از دوره سوم تا نهم، جشنواره شکل رقابتی به خود گرفت و از هشتمین دوره، به یک جشنواره «بین‌المللی» تغییر وضعیت داد.

 مجری دوره‌های نهم و دهم شعر فجر، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان بود و برگزاری دوره یازدهم هم به عهده این نهاد ادبی است.
هشتم دیماه امسال، آقای سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی حکمی آقای محمدکاظم کاظمی را به عنوان دبیر علمی یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر منصوب کرد.
وی همچنین در احکام جداگانه‌ای آقایان جواد محقق، محمدجعفر یاحقی، مصطفی رحماندوست، اسماعیل امینی، محمدحسین مهدوی سعیدی (م. موید) و خانم فاطمه راکعی را به عنوان اعضای هیأت علمی یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر منصوب کرد. پیش از این آقای اسماعیل امینی، دبیری دوره‌های نهم و دهم را برعهده داشت.
به دلیل تقارن با ایام فاطمیه، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی جشنواره شعر فجر در اسفندماه در شهر مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد. به بهانه برگزاری نخستین جلسه هیأت علمی یازدهمین جشنواره شعر فجر در روز گذشته با محمدکاظم کاظمی گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانید.

حضور پررنگ افغانستان
کاظمی در گفت و گو با «صبح نو» با بیان اینکه در دو دوره اخیر مسیر جشنواره شعر به سمت کتاب شعر آمد و این دوره نیز چنین است گفت: همچنان مدار بر این است که کتاب‌های شعر هر سال و سال قبلش در سه حوزه بزرگسال، کودک و نوجوان و درباره شعر بررسی شود. تفاوت این دوره، افزوده شدن بخش ویژه افغانستان است. چشم‌انداز جشنواره این است که شعر خارج از ایران هم دیده و قضاوت شود. در این دوره بخش مسابقه‌ای شعر افغانستان هم خواهیم داشت همان‌طور که در جایزه ادبی جلال هم این بخش در حوزه داستان برگزار شد.
یکی از عللی که بنده به عنوان دبیر این دوره از جشنواره انتخاب شدم شاید این باشد که قرار است جنبه بین‌المللی بودن جشنواره پررنگ شود. تفاوت دیگر انتخاب مشهد به عنوان میزبان مراسم اختتامیه است؛ اما در مجموع قرار است گستردگی زبان فارسی در جشنواره به گونه‌ای باشد که تمام فارسی زبانان جهان را درگیر جشنواره کند.
وی همچنین درباره میزان و تعداد جوایز از اظهارنظر خودداری کرد و گفت: در این مورد چیزی نمی‌توانم بگویم زیرا مربوط به بخش اجرایی است.
کاظمی درباره تاریخ برگزاری این دوره جشنواره هم گفت: قرار است بعد از ایام فاطمیه و پیش از تعطیلات آخر سال برگزار شود. سعی‌مان بر این است که در نیمه اول اسفندماه این جشنواره را برگزار کنیم.
دبیر یازدهمین دوره با بیان اینکه مکانیزم، به این شکل است که دبیرخانه جشنواره آثار را رصد و تهیه می‌کند، ادامه داد: تاکنون بیش از 2 هزار جلد کتاب شعر تهیه، بسته بندی و مرتب شده است که برای هیأت داوران آماده می‌شوند. قرار است فهرست نهایی هیأت داوران هم در همین روزها نهایی شود. با وجود این اقدامات، برای جشنواره فراخوان هم دادیم تا حق کسی تضییع نشود.
کاظمی در پاسخ به این سؤال که با توجه به ملاحظاتی که در دوره‌های گذشته برای انتخاب برگزیدگان وجود داشت آیا در این دوره هم این اتفاق می‌افتد؟ گفت: این مسأله اتفاقاً در جلسه هیأت علمی با آقای صالحی مطرح شد و نظر خودم و جمع این بود که نه فقط ملاحظه‌ای نباشد بلکه شائبه ملاحظه هم نباشد. تلاش عمده از طرف مسوولان وزارتخانه هم این است که هم در نفی و هم در اثبات اظهار نظری نشود. تمام کتاب‌هایی که مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارند از نظر ما قابل قبول است و حق دارد بدون هیچ ملاحظه‌ای برگزیده شود.
 از ملاحظات دوره‌های گذشته اطلاع دقیقی ندارم و این را باید از دبیر قبلی پرسید که اصلاً بوده یا خیر. اما این مسأله‌ای که عرض می‌کنم اجتناب ناپذیر است و آن هم انتخاب یک شاعر به عنوان برگزیده و عدم پذیرفتن جایزه از طرف وی است. در جشنواره سال گذشته یکی از شاعران به دلیل حمایت از جوانان یا هر دلیل دیگری، از نامزدی در یک رشته انصراف داد و از داوران خواست که نام وی را حذف کنند. همین اتفاق ممکن است در رسانه‌ها و افکار عمومی به این شکل مطرح شده باشد که ملاحظاتی خارج از جشنواره لحاظ شده باشد. اما بنده از طرف خودم و معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد عرض می‌کنم که هیچ ملاحظه‌ای در انتخاب برندگان نداریم.
 کاظمی در پایان با اشاره به اینکه نامزدهای داوری این دوره معلوم شده است اما نمی‌تواند اعلام کند گفت: حتی در انتخاب هیأت داوران هم معاونت فرهنگی ارشاد و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ورود نکردند و سعی‌شان بر این بود که استقلال داوران و دبیر جشنواره حفظ شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین