156
سه شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۵
7
گفت‌و‌گوی «صبح نو» با مسوول گروه جهادی که به اصغر فرهادی نامه نوشت

از بهت مسوولان درباره گورخواب‌ها بهت‌زده شدیم!

‌نامه یک کارگردان و نویسنده‌، اشاره رییس‌جمهور و نامه یک گروه جهادی دانشجویی به آن نویسنده و کارگردان، سه ضلع مثلث خبرساز «گورخوابی» در روزهای اخیر است. بچه‌های گروه جهادی دانشجویی «شهید وزوایی» حالا منتظرند ببینند کارگردان مشهور سینمای ایران که نامه پر دردش به رییس‌جمهور با واکنش و اشاره مستقیم رییس‌دولت همراه شده بود، دعوت آنان برای شرکت در اردوی جهادی را خواهد پذیرفت؟

قاب خبر

صبح نو

گفت‌و‌گوی «صبح نو» با مسوول گروه جهادی که به اصغر فرهادی نامه نوشت

از بهت مسوولان درباره گورخواب‌ها بهت‌زده شدیم!

‌نامه یک کارگردان و نویسنده‌، اشاره رییس‌جمهور و نامه یک گروه جهادی دانشجویی به آن نویسنده و کارگردان، سه ضلع مثلث خبرساز «گورخوابی» در روزهای اخیر است. بچه‌های گروه جهادی دانشجویی «شهید وزوایی» حالا منتظرند ببینند کارگردان مشهور سینمای ایران که نامه پر دردش به رییس‌جمهور با واکنش و اشاره مستقیم رییس‌دولت همراه شده بود، دعوت آنان برای شرکت در اردوی جهادی را خواهد پذیرفت؟

آقای «اصغر فرهادی» در بخشی از نامه‌اش به رییس‌جمهور نوشته بود: «‌چه کسی پاسخگوی این بی‌رحمی پنهان است؟ ما چرا و کی چنین شدیم؟ ما مردمانی که دیگر دوست داشتن هم‌وطن را از یاد برده‌ایم، ما که خشونت‌های پنهان و ریز در رفتار و گفتار روزمره‌مان ابزاری شده است برای بیرون کشیدن گلیم فردی‌مان از اجتماع. ما که دروغ را به عنوان مهارتی برای زیستن دوگانه در بیرون و درون خانه می‌آموزیم و به کودکانمان می‌آموزانیم.» او در پایان‌نامه‌اش هم اشاره‌ای ریز به منتقدانش کرده بود و نوشته بود: «ما که تنها نظاره‌گر و شنونده فراموشکار رنج‌هاییم. چه کسی امروز از آن پدری که خود را از پل عابر پیاده خیابان میرداماد به دار کشید و در یادداشتی که از جیب خالی‌اش پیدا شد نوشت «هزینه درمان بیماری چشم‌هایم را نداشتم» سخنی می‌گوید؟ آن اندک کسانی نیز که دلسوزانه می‌گویند با انگ سیاه‌نمایی مورد هجمه‌اند. انگ سیاه‌نمایی فراری است رو به جلو از سوی مسوولان برای عدم پذیرش مسوولیت سیاهی‌ها.» «بیشتر از هرچیز، از بی خبری مسوولان و تأسف آنان شوکه شدیم.» این، اولین واکنش مسوول گروه جهادی دانشگاه صنعتی شریف، به ماجرای نامه کارگردان سینما و اشاره رییس‌جمهور به این نامه بود. آقای «مجید جاودانی» می‌گوید همین بهت مردم، هنرمندان و مسوولان از موضوع «گورخواب‌ها» انگیزه نگارش دعوت نامه‌ای شده است که گروهشان یعنی «گروه جهادی شهید وزوایی» به آقای «اصغر فرهادی» نوشته‌اند. جاودانی در این‌باره می‌گوید: «راستش وقتی بحث گورخواب‌ها این قدر داغ شد، تعجب کردیم. چون می‌دیدیم انگار بعضی از مدیران و مسوولان و حتی مردم، تازه متوجه شده‌اند که از این نوع اقشار آسیب‌پذیر هم وجود دارد. انگار که با پدیده جدیدی رو‌به‌رو شده‌اند که تاکنون سابقه نداشته است و این در حالی بود که ما به‌واسطه حضور گروه‌های جهادی در محروم‌ترین نقاط ایران، بارها با این نوع سختی‌ها رو‌به‌رو شده بودیم و به نوعی، شنیدن خبر گورخواب‌ها برایمان تازگی نداشت.» همین تلنگر، سبب می‌شود که بروبچه های گروه جهادی «شهید‌وزوایی» دست به کار شوند و از فرهادی دعوت کنند تا در اردوهای جهادی بعدی در تهران و شهرستان‌های محروم همراهشان باشد.
آنها در این نامه نوشته‌اند: «‌ما دانشجویان، سال‌هاست بخش قابل توجهی از تابستان، و بعضاً نوروز و زمستان خود را صرف خدمت به محرومان می‌کنیم و با شرکت در اردوهای جهادی، می‌کوشیم باری هرچند کوچک را از روی دوش مردم رنج‌دیده برداریم. این اردوها در قالب‌های درون شهری و برون شهری و در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، آموزشی و پزشکی تشکیل می‌شوند و منشأ خیرات و برکات زیادی در کشور گشته‌اند. به اعتقاد ما، این گونه پویش‌ها و کوشش‌های جهادی است که راه علاج کشور از بحران فقر و آفت استضعاف است. بنابراین از شما که با نامه خود نشان دادید دغدغه رفع محرومیت پیدا کرده‌اید، رسماً دعوت می‌کنیم تا با حضور در اردوهای جهادی، جهت تسری امید و انگیزه و نه سیاه‌نمایی، روایتگر تلاش بی‌منت دانشجویان و اقشار گوناگون مردم در این اردوها برای دوستان ایرانی و غیرایرانی خود باشید و سهمی در رفع محرومیت از این سرزمین داشته باشید.» در بخش دیگری از این نامه آمده است: «‌آقای فرهادی شما به رییس‌جمهور نامه می‌نویسید و از حاکمان می‌خواهید با لباس مبدل به میان مردم رفته و از وضع زندگی آنها آگاه شوند. چیزی که شما طلب کرده‌اید  در دولت فعلی عملاً بی سابقه است اما در جمهوری اسلامی کم سابقه نیست. آنچه کم سابقه است، همت و تلاش ِ واقعی و نه نمایشی هنرمندان برای رفع محرومیت از مستضعفین است.»
پایان‌بندی این نامه نیز با این جمله‌هاست: «‌ماجرای «گورخواب‌ها» با نامه شما تا چند روز در صدر اخبار و زبان مسوولان جریان خواهد داشت، اما به زودی توسط همان‌ها که نامه شما را «لایک» کرده‌اند فراموش خواهد شد. آقای فرهادی این شهر، شهر نوید داده شده و سرزمین آرمان‌ها نیست. اما یقیناً رسیدن به شهر آرمان‌ها، با همت و تلاش جمعی ما، و انجام فعالیت‌هایی فراتر از نامه نگاری با مقصرین اصلی این رنج و محرومیت محقق خواهد شد. به امید دیدار شما و همه هنرمندان کشور در اردوهای جهادی .تاریخ‌های پیشنهادی برای شرکت جنابعالی در اردوهای جهادی گروه جهادی شهید وزوایی: 3 تا ١٢ بهمن، 6 تا ١٣ فروردین و 24 تیر تا ٣ مرداد، پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها منطقه ١٩ تهران.»
بچه‌های گروه جهادی شهید وزوایی، کم کم دارند آماده می‌شود تا در تعطیلات پایان‌ترم دانشگاه، سفر جهادی جدیدشان را هم شروع کنند. جاودانی در این باره می‌گوید: «‌قرار است حدود 20 روز دیگر همراه بچه‌های گروه، برویم به شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی و 50 کیلومتری مرز افغانستان. منطقه محرومی که با وجود داشتن ثروتی همچون مزارع بزرگ زرشک، مردمانش هنوز به دلیل عدم امکانات و تجهیزات مناسب کشت صحیح و مدرن این محصول پرسود، از فقر شدید رنج می‌برد. این، دومین اردوی جهادی ما در این منطقه است و پس از کانال‌کشی برای انتقال آب در سال گذشته که تا حدود زیادی از هدررفتن آب در مسیر انتقال تا زمین‌های کشاورزی جلوگیری کرد، امسال کار جدیدی را برای مردم محروم این منطقه انجام دهیم.» به گفته مسوول گروه جهادی شهید وزوایی دانشگاه شریف، امسال قرار است «بارگاه زرشک خشک کن» برای مردم این منطقه محروم ساخته شود: «بارگاه‌ها سوله‌هایی هستند که حالت انبار دارند و شرایطی در آنها فراهم شده است تا ماندگاری زرشک را بالا ببرد. ضمن این که کمک می‌کند تا زرشک‌ها به اصطلاح، پفکی شود و در مجموع، هم دست دلالان و سودجویان که سال‌ها با سوء‌استفاده از بی اطلاعی اهالی، زرشک‌ها را با قیمت بسیار پایین از کشاورزان این منطقه می‌خریدند کوتاه شود و هم قیمت و کیفیت این محصول را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.» این‌ها، البته بخشی از فعالیت‌های گروه شهید وزوایی است. چرا که آنان در تهران نیز چندین اردوی جهادی برگزار کرده‌اند: «عمده اردوهای جهادی درون شهری ما در منطقه 19 تهران برگزار می‌شود. همین امسال در محله کاظمی و شهرک احمدیه تهران، خانه پیرزنی را تعمیر کردیم که دیوارهایش از فرط فرسودگی، در حال فروریختن بود و با بادهای شدید، به‌صورت کامل فرو می‌ریخت. در و دیوار خانه به صورت کامل‌ترمیم، بازسازی و رنگ‌آمیزی شد. نکته این که بسیاری از خانه‌های این محله چنین وضعیتی دارند و کسی هم از مسوولان دولتی، سراغی از آنان نگرفته است.»
جاودانی می‌گوید بیشتر اردوهای جهادی درون شهری‌شان را با همکاری و کمک قرارگاه جهادی امام رضا (ع) برگزار می‌کنند: «‌حجت الاسلام قاسمیان و بچه‌های قرارگاه جهادی امام رضا (ع) خیلی کمکمان می‌کنند. آنها دیتابیس خوبی از نقاط محروم پایتخت دارند و حرکت‌های جهادی‌شان را معطوف به فعالیت در این مناطق کرده‌اند. بر همین اساس قرار است حدود 4 دانش آموز مشهدی را تحت پوشش برنامه‌های آموزشی و تربیتی و مهارت‌های سبک زندگی قرار دهیم.» نکته جالب در صحبت‌های جاودانی اما، فعالیت گروه‌های ناشناخته‌ای است که در محروم‌ترین نقاط تهران و بدون کوچک‌ترین منت و ادعایی به ارائه خدمت به مردم می‌پردازند: «‌دغدغه اصلی ما در نوشتن آن نامه، این بود که به هنرمندان و مسوولانی که حرف‌هایشان نشان می‌دهد با فضاهای محروم و آسیب‌پذیر، بیگانه هستند نشان دهیم که گروه‌های جهادی، در تمام این 10 سالی که فعالیت می‌کنند، روزها و شب‌های زیادی را در کنار مردم مناطق محروم زندگی کرده‌اند و با سختی‌های زندگی‌شان آشنایند. اما از همان ابتدا نیز روش و منش کاری‌شان را بر مبنای فعالیت خالصانه‌، بی‌منت و بدون جنجال  بنا کرده‌اند. خیلی‌ها بعد از این نامه به ما خرده گرفتند که شما را چه به این کارها؟ اما ما از هرجناح‌بندی سیاسی کناره گرفته‌ایم و بر خلاف بعضی، ‌هیچ‌چیز را به چیزی دیگر گره نزده‌ایم و ربط نداده‌ایم. ما معتقدیم که فقر و استضعاف، با فیلم ساختن و نشان دادن بدبختی‌ها و سیاهی‌های زندگی یک ملت به تمام دنیا ریشه‌کن نمی‌شود. برای همین از دغدغه مبارک آقای فرهادی استقبال کردیم و از او درخواست کردیم که با ما بیاید و هنر فیلمسازی‌اش را در فضای پر از تلاش، نشاط، انگیزه و امید اردوهای جهادی به‌کار گیرد.»

captcha
شماره‌های پیشین