156
سه شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۵
14
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با بازیگر نقش امام خمینی (ره) در سریال «معمای شاه»

کاریزمای امام

مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» یکی از تولیدات الف ویژه رسانه ملی است که پس از چندین سال و با کارگردانی «محمدرضا ورزی» و تهیه‌کنندگی «علی لدنی» ساخته شده است. در ساخت این مجموعه 80 بازیگر اصلی، ۵۴۰ بازیگر فرعی و بیش از ۵۶۰ نفر از عوامل سینما و تلویزیون ایران حضور دارند. مجموعه معمای شاه در خصوص جریانات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دوره پادشاهی محمدرضا پهلوی است. این مجموعه در پنج سال ساخته شده است.

گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رییس جمهور

تلویزیون رسانه اصلی آقای رییس‌جمهور نیست

خبر

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با بازیگر نقش امام خمینی (ره) در سریال «معمای شاه»

کاریزمای امام

مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» یکی از تولیدات الف ویژه رسانه ملی است که پس از چندین سال و با کارگردانی «محمدرضا ورزی» و تهیه‌کنندگی «علی لدنی» ساخته شده است. در ساخت این مجموعه 80 بازیگر اصلی، ۵۴۰ بازیگر فرعی و بیش از ۵۶۰ نفر از عوامل سینما و تلویزیون ایران حضور دارند. مجموعه معمای شاه در خصوص جریانات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دوره پادشاهی محمدرضا پهلوی است. این مجموعه در پنج سال ساخته شده است.

در آثار نمایشی مختلف به زندگی شخصیت‌های مختلف تاریخی پرداخته می‌شود، چهره‌های مشهور سیاسی، مذهبی و اجتماعی که به عنوان انسان‌هایی خوب یا بد شناخته می‌شوند. در تولیدات نمایشی پس از انقلاب درباره چهره‌های مختلف، آثار زیادی ساخته شده است اما بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین شخصیت سیاسی و مذهبی پس از انقلاب بدون شک حضرت امام خمینی (ره)  است که به جرات می‌توان گفت تولید سینمایی یا تلویزیونی جدی با محوریت شخصیت ایشان تولید نشده است و از معدود فیلم‌های سینمایی هم می‌توان به «فرزند صبح» به کارگردانی آقای «بهروز افخمی» اشاره کرد که تاکنون به نمایش در نیامده است. مجموعه تاریخی «معمای شاه» که یکی از نقاط قوت و برجسته آن حضور متعدد چهره‌های مشهور تاریخی است، در قسمت‌های اخیر به بخش‌هایی از شخصیت رهبر کبیر انقلاب پرداخته است و برای ایفای این نقش حساس سراغ آقای «شکرخدا گودرزی» که دارای سوابق قابل توجهی در تئاتر و تلویزیون است رفته است، به همین مناسبت خبرنگار رادیو و تلویزیون «صبح نو» مصاحبه‌ای با بازیگر نقش امام خمینی (ره) انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

آقای گودرزی چطور شد که از صحنه تئاتر به مقابل دوربین آمدید؟
البته من کارهای تصویری زیادی هم دارم، ولی خانه اول و اصلی من تئاتر است. درکنار بازیگری تدریس هم می‌کنم و حدود25 سال است در دانشگاه با دانشجویان هم‌نشین هستم و به‌جز تلویزیون در سینما هم فعالم و برای مثال در حال حاضر فیلم سینمایی «فرار از اردو» با بازی من در حال اکران است و به تازگی بازی در یک سینمایی با عنوان «آزاد به قید شرط» به کارگردانی آقای «حسین شهابی» را به اتمام رسانده‌ام که این فیلم درمرحله تدوین و قرار است به جشنواره فیلم فجرارسال شود. در حوزه نمایش خانگی هم دو سریال در حال تولید دارم که یکی از آن‌ها فصل جدید «شهرزاد» است و با همه این مسائل همان‌طور که اشاره کردید من برآمده از تئاتر هستم.

از نحوه پیوستن به «معمای شاه» بفرمایید.
من در یک نمایش تئاتر در سالن تئاترشهر مشغول بازی در نقش یک شاعر بودم، شاعری که شیفته مولا علی (ع) بود و مدام به مدح ایشان می‌پرداخت. در یکی از شب‌های اجرا آقای «محمدرضا ورزی» به تماشای این نمایش آمدند و پس از آن شب دیگری هم ایشان به تئاتر شهر آمدند و دریکی از شب‌های اجرا ناگهان کارگردان نمایش ما به من گفت که ظاهراً آقای ورزی برای تو خواب‌هایی دیده است(!) و در ادامه من فهمیدم که بله همین‌طور است. من به دفتر آقای ورزی رفتم و با ایشان صحبت کردم و او بازی در نقش امام خمینی (ره) را به من پیشنهاد داد. من با توجه به سخت و حساس بودن این نقش حس کردم که بازی در آن به لحاظ فنی بسیار چالش‌برانگیز است و می‌تواند تجربه بسیار خوبی برای من باشد، آن هم در دوره‌ای که بسیاری از نقش‌ها کلیشه‌ای شده است و من هم همواره از کلیشه و تکرار فرار کرده‌ام و دوست داشته‌ام که نقش‌های متفاوتی را بازی کنم. در واقع همواره سعی کرده‌ام که در انتخاب نقش‌ها بیش از کثرت‌گرا بودن، کمینه‌گرا باشم.

از دلیل انتخاب شما برای این نقش اطلاع دارید؟
پس از آن‌که در همان جلسه نخست با آقای ورزی برای ایفای این نقش توافق کردم، تصمیم گرفتیم که تست گریم انجام دهیم و چیزی بالغ بر 26جلسه گریم را تست زدیم و نهایتاً به خروجی مورد نظر رسیدیم، و شاید بتوان گفت که علت انتخاب من برای ایفای این نقش تلفیقی از شباهت‌های ظاهری در چهره و هم چنین نوع بازی من در آثار قبلی‌ام بود و البته بهتر است که کارگردان درباره این موضوع بیشتر توضیح دهند و من پس از نهایی شدن همکاری، با اینکه فیلمنامه را نخوانده بودم به‌دلیل خاص بودن و جذابیت این شخصیت تاریخی آن را با کمال میل پذیرفتم و شاید بتوان گفت که درسال های پس از انقلاب تقریباً هیچ اثری درباره ایشان پخش نشده است و به نوعی من نخستین نفر در این زمینه هستم.

از ویژگی‌های این نقش بگویید.
این شخصیت در این سریال بسیار پر دیالوگ است و من در این مجموعه در چند سخنرانی مفصل از جمله موضوع کاپیتولاسیون حضور دارم و برای مثال یک سخنرانی سه صفحه‌ای دارم که در یک برداشت آن را فیلمبرداری کرده‌ایم. درباره رسیدن به جزییات این نقش هم من یک فرصت مطالعاتی خوب پیدا کردم. پروژه درسال90 وارد پیش تولید و سال بعد کلید خورد و پس از مسائل مربوط به گریم، من در فاز اول فیلمبرداری باتوجه به زمان آزاد به تحقیق و پژوهش پرداختم و باید به این موضوع اشاره کنم که مهم‌ترین مساله دریک شخصیت درون آن است که از بروز بیرونی آن هم مهم‌تر است و درخصوص شخصیت امام خمینی(رحمه‌الله علیه) موضوع «کاریزمای» ایشان بسیار قابل توجه بود و به قول شاعر از کوزه همان تراود که دراوست.

چه مدت با این سریال همکاری داشتید؟
من حدود 3سال با این پروژه همکاری داشتم و آخرین سکانس این سریال با حضور من فیلمبرداری شد و پروژه پس ازآن تمام شد. باید این را هم بگویم که وقتی بازیگری حضور در اثری را می‌پذیرد، طبعاً کارگردان آن را هم قبول داشته است و برای من هم همین‌طور بود و با توجه به باورپذیری ایجاد شده دربین مخاطبان و اینکه برخی ازآن ها تصور می‌کنند تصاویر مستند و آرشیو است، من از خروجی کار خودم راضی هستم و از حضور دراین مجموعه خوشحال هستم. در آینده بیشتر در حوزه تئاتر و نمایش فعال خواهم بود و در سال آینده درچند اثر به روی صحنه خواهم رفت.

 

captcha
شماره‌های پیشین