156
سه شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۵
1
رهبر انقلاب اسلامی:

از جوانان مؤمن و انقلابی پشتیبانی می‌کنم

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با بازیگر نقش امام خمینی (ره) در سریال «معمای شاه»

کاریزمای امام

مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» یکی از تولیدات الف ویژه رسانه ملی است که پس از چندین سال و با کارگردانی «محمدرضا ورزی» و تهیه‌کنندگی «علی لدنی» ساخته شده است. در ساخت این مجموعه 80 بازیگر اصلی، ۵۴۰ بازیگر فرعی و بیش از ۵۶۰ نفر از عوامل سینما و تلویزیون ایران حضور دارند. مجموعه معمای شاه در خصوص جریانات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دوره پادشاهی محمدرضا پهلوی است. این مجموعه در پنج سال ساخته شده است.

رازگشایی رئیس‌دستگاه قضایی از پرونده اختلاس 3هزار میلیاردی

کوتاهی دولت در ردیابی اموال زنجانی

خبرهای بابک زنجانی در ماه‌های اخیر به عنوان اول رسانه‌ها تبدیل می‌شود. بر اساس شنیده‌ها سرمایه زنجانی قبل از زندانی شدن حدود 10 هزار میلیارد تومان بوده است. اتهام اصلی او نیز پس ندادن پول نفتی است که در دولت قبل در اختیارش قرار گرفته اما هنوز اصل پول را به وزارت نفت پس نداده است. همچنین حکم اعدام او نیز در دیوان عالی کشور تأیید شده است.

شهردار از بی‌توجهی مسوولان به مترو انتقاد کرد

هوای پاک اولین حق شهروندان تهرانی

گزارشی درباره حامیان مالی کنسرت‌های موسیقی

تجارتی روی دوش نت‌ها

برخی آن را مختص گروهی خاص می‌دانند و برخی دیگر اعتقادی به غیرقابل دسترس بودنش ندارند، اما سابقه تاریخی نشان می‌دهد که کنسرت موسیقی از ابتدا هم به گروهی خاص تعلق داشته است. گروهی از اشراف زادگان که به واسطه طبقه اجتماعی‌شان می‌توانستند آثار موسیقی را حضوری بشنوند و ببینند.

چالش رانندگان تاکسی با اپلیکیشن اوبر

اسنپ‌های اروپایی تشنج آفرید

حدود 6 سال پیش بود که اوبرکب با ایده‌ای جذاب در سان‌فرانسیسکو پا به دنیای نرم‌افزارهای گوشی‌های هوشمند گذاشت. از آن وقت تا کنون این کمپانی که دیگر با نام اوبر شناخته می‌شود مانند آتشی که در جنگل می‌افتد، به‌سرعت در دنیا گسترش پیدا کرده تا جایی که هم اکنون در 58 کشور جهان، توسعه پیدا کرده است و بیش از 50 میلیارد دلار ارزش آن است. اما راهی که اوبر تا اینجا پیمود چندان ساده نبود. با تبدیل شدن اوبر به کمپانی لجستیکی برای ماشین‌های مسافربر و برنامه‌های آن برای پیشرفت خودران‌ها رقیب‌های متعدد و شکات زیادی علیه آن پدید آمد. این شرکت از سویی در مقابل خود آژانس‌های متعددی را -که در حال خطر بودند- می‌دید و از طرف دیگر حتی از سوی رانندگان خود نیز مورد تهدید واقع می‌شد. با این حال جذابیت این ایده برای مشتری‌ها باعث شده است با قدرت به پیش رود، اما چه شد که اوبر متولد شد؟ در حدود سال 1998 کالانیک برای پیوستن به پروژه موتورجست‌وجوی دو سویه‌ای از دانشگاه انصراف داد اما در کمتر از 2 سال با شکایت چندین کمپانی سرگرمی این شرکت تعطیل شد اما کالانیک از پا ننشست و سال 2001 با پایه گذاری یک کمپانی و فروش آن میلیونر شد و به نوعی انتقام خود را از شرکت‌های شاکی گرفت.

گفت‌و‌گوی «صبح نو» با مسوول گروه جهادی که به اصغر فرهادی نامه نوشت

از بهت مسوولان درباره گورخواب‌ها بهت‌زده شدیم!

‌نامه یک کارگردان و نویسنده‌، اشاره رییس‌جمهور و نامه یک گروه جهادی دانشجویی به آن نویسنده و کارگردان، سه ضلع مثلث خبرساز «گورخوابی» در روزهای اخیر است. بچه‌های گروه جهادی دانشجویی «شهید وزوایی» حالا منتظرند ببینند کارگردان مشهور سینمای ایران که نامه پر دردش به رییس‌جمهور با واکنش و اشاره مستقیم رییس‌دولت همراه شده بود، دعوت آنان برای شرکت در اردوی جهادی را خواهد پذیرفت؟

سرمقاله

الگوی ما از اقتصاد مقاومتی

صبح نو

سرمقاله

الگوی ما از اقتصاد مقاومتی

بررسی اقتصاد تحریم در دنیا مشحون از نمونه‌ها و تجربه‌های مقابله اقتصادی در سده اخیر است که کشورها به هر میزان که از اقتصادی درون زا بهره برده‌اند، در این منازعه پایدارتر و ماندگارتر بوده‌اند. نمونه‌هایی از اقتصادهای مطرح امروز دنیا چون چین، ژاپن یا آلمان الگوهایی هستند که به اتکای الگوهای درونی کوشیده‌اند از آثار مخرب دوران جنگ و فشارهای ناشی از تهدیدها و تحریم‌ها عبور و ضمن غلبه بر مشکلات داخلی، اراده خود را بر طرف‌های مقابل تحمیل کنند.  آنچه امروز در ایران اسلامی از اقتصاد مقاومتی یاد می‌شود، نمونه‌ای از همین الگوست که دغدغه اصلی آن اولاً اتکا به یک اقتصاد بومی و درون زاست و ثانیاً مقاوم سازی این اقتصاد در برابر هجمه‌ها و تکانه‌های بیرونی و درونی است. پر واضح است که در این الگو، دیگر مدل اقتصاد اومانیستی و لیبرالیستی و معتقدان و مریدان نظرات جان مینارد کینز جایی ندارند و اگر کسانی با این الگوها به اداره کشور مشغول باشند و به دنبال پیاده کردن اقتصاد مقاومتی، راه را به خطا رفته و دچار نقض غرض شده‌ایم ! رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان دانشجویی ضمن اینکه اقتصاد مقاومتی را یک اندیشه تجربه شده در دنیا معرفی کردند، که فقط اختصاص به ما ندارد، چگونگی بهره برداری از اقتصاد مقاومتی را هم منوط به اهداف کشورها دانستند؛ بدان معنا که هر کشوری متناسب با جهان بینی یا برنامه‌ها و چشم انداز خود ازالگوی اقتصاد مقاومتی بهره جسته است. آمریکا خود نمونه‌ای است که با بهره گیری از این الگو در یکصد و پنجاه سال گذشته به پیشرفت های علمی و صنعتی قابل ملاحظه‌ای دست یافته است اما چون مبنای آن الگو، یک اندیشه صرفاً مادی بوده طبعاً  برون داد آن هم چیزی جز مادی گری و ارزش مدار شدن ثروت و پول نبوده است. با این حساب آیا ما نمی‌توانیم و نباید الگوی اقتصادی منطبق بر ارزش‌های الهی و انسانی پیاده کنیم؟

 

captcha
شماره‌های پیشین