154
یکشنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۵
4

حامیان جعلی SaveArash#

هشتگ SaveArash # با 400 هزار بار تکرار در توییت‌های مختلف، اصطلاح‌ترند اول جهانی شد، هشتکی که در حمایت از یک مجرم سیاسی و امنیتی ایجاد شده بود.

وقتی حلقه انحرافی از زندانیان امنیتی حمایت می‌کند

ژست آزادی‌خواهانه برای جذب طیف غرب‌گرا

صبح نو

حامیان جعلی SaveArash#

هشتگ SaveArash # با 400 هزار بار تکرار در توییت‌های مختلف، اصطلاح‌ترند اول جهانی شد، هشتکی که در حمایت از یک مجرم سیاسی و امنیتی ایجاد شده بود.

 آرش صادقی، دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی تهران است که سه بار به اتهام جرائم سیاسی و امنیتی بازداشت، محکوم و آزاد شده است. اولین بار در هجدهم تیر ۱۳۸۸ دستگیر شد و به مدت ۹۰ روز در بازداشت بود که  به قید کفالت آزاد شد؛دوم دی ١٣٨٨ دومین بار بود که آرش صادقی دستگیر شد که بعد از 81 روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.
 اما در خردادماه 89 شعبه 26 دادگاه انقلاب آرش صادقی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد که  این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱ سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی تبدیل شد، حکمی که شعبه 15 دادگاه انقلاب آن را تأیید کرد.  صادقی اما برای چهارمین بار در پانزدهم اردیبهشت 93 دستگیر شد که شعبه 54 دادگاه انقلاب وی را به علت اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی،  توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به ۱۵ سال حبس محکوم کرد که  بدلیل ارتکاب جرم در دوره تعلیق حکم قبلی، حکم چهار سال حبس تعلیقی وی نیز لازم الاجرا شد و به این ترتیب آرش صادقی به ۱۹ سال حبس محکوم شد. گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی که به جرم «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به 6 سال حبس محکوم شده بود، سوم آبان ماه برای اجرای حکم حبس، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، اما بعد از انتقال وی به زندان آرش صادقی برای آزادی همسرش دست به اعتصاب غذا زد اما در این دوره از طریق تماس تلفنی با اعضای خانواده و فعالان مدنی و سیاسی نیز در ارتباط بود.
یكی از اتهامات مشترک آرش صادقی و گلرخ ایرایی، فعالیت تبلیغی علیه نظام بود که حمایت از زینب جلالیان عضو گروهک پژاک و شبنم مددزاده عضو منافقین را می‌توان نمونه‌هایی از این فعالیت‌ها دانست؛ همچنین همسر آرش صادقی از شهرام احمدی که عضو گروهک تروریستی توحید و جهاد و مسوول عضوگیری داعش در غرب ایران بود نیز حمایت  علنی می‌کرد و در توییتر این دو نیز اظهارات واضحی در حمایت از افراد وابسته به گروهک‌های تروریستی موجود است.
در روز پنجشنبه 9 دی بود که یک اکانت در توییتر اعلام کرده بود که حمایت‌های تک و توک در فضای مجازی را در دنیای واقعی نشان بدهند، بر همین اساس پیشنهاد شد که هشتگ SaveArash#  را تبدیل به یک‌ترند جهانی کنند اما منبع پیشنهاد، اکانتی بود که تنها 3 روز ساخته شده بود و فقط 3 تا توییت داشته است.
موج توییتری در حمایت از آرش صادقی و به منظور پایان دادن به اعتصاب غذای او، جمعه عصر به اوج خود رسید وهشتگ SaveArash# با 400 هزار بار تکرار در توییت‌های مختلف، جایگاه نخست هشتگ‌های توییتری در جهان را به دست آورد و در اصطلاح‌ترند اول جهانی شد. برخی کاربران توییتر عقیده داشتند که این حجم بالای توییت با این هشتگ، غیرطبیعی است و دلیل می‌آوردند که بسیاری از این توییت‌ها کار ربات‌های نرم‌افزاری است و توسط حساب‌های کاربری جدیدالتاسیس و جعلی (Fake) صورت می‌پذیرد؛ به خصوص آنکه در موارد مشابه دیده می‌شد که افراد وابسته به مجاهدین خلق در توییتر بسیار فعال می‌شوند. اگرچه این فرضیه توسط حامیان این هشتگ به شدت رد شد و از سوی آنان این اظهارات بیان شد که کاربران انقلابی توییتر از ترند شدن این هشتگ سرخورده شده‌اند؛ اما دیری نپایید که به طور ناگهانی هشتگ SaveArash# از لیست هشتگ‌های جهانی ناپدید شد.
 گمانه اصلی در علت حذف این هشتگ آن بود که توییتر متوجه حجم بالای کاربران تازه‌کار (و جعلی) در کمپین و نیز ارسال یک توئیت خاص بدون آنکه به اصل مطلب چیزی اضافه شود، شده بود. در این میان اما بودند افرادی که با هوشمندی اسیر این موج‌های کاذب نشدند. این افراد عقیده داشتند که هشتگ سازی برای فردی که هنوز پرونده او در قوه قضاییه باز است و اتهاماتی نظیر حمایت از گروهک‌های تروریستی در سابقه‌اش دارد، بیش از آنکه رویکرد عدالتخواهی باشد، غوغاگری رسانه‌ای است. برای مثال در فضای تلگرام و توییتر این چند جمله به چشم خورد:
-  اگر همین امروز بابک زنجانی که میلیاردها تومان پول مردم را دزدیده است اعتصاب غذا کند و گروهی در فضای مجازی برای او free# راه بیندازند باید وی را آزاد نمود یا خیر؟ -  وقتی 19.5 سال حبس گرفتم شاد شدین و وقتی بعد ۶ سال (از همه‌تون بیشتر) عفو شدم ناراحت. بله سیو آرش، اما ادای بشردوستی درنیارین!
-  اگر به فكر آرش صادقی هستید، باید بگویید «اعتصاب‌ات را بشکن» اگر به فکر عدالت هستید، باید دنبال شفافیت قضایی باشید...
در این میان از قوه قضائیه هم می‌توان یک درخواست داشت که با توجه به حجم و سرعت بالای تخریب و فضاسازی ضدانقلاب در هر موضوعی، یک قرارگاه رسانه‌ای تشکیل دهد؛ شاید اعلام شفاف جرم این افراد یا هر چیزی که باعث روشنگری شود بسیار راهگشا باشد. زیرا کسانی که می‌دانند این یک بازی رسانه‌ای است به دلیل فقر اطلاعات دستشان برای دفاع باز نیست.
 اگر در این موضوعات اطلاع‌رسانی درستی صورت نگیرد، ممکن است بسیاری از افراد دلسوز به دلیل انسانی‌بودن آن با چنین موج رسانه‌ای همراه شوند.  در هر صورت اما به نظر می‌رسد، فعالیت‌های کاربران در توییتر و فضای مجازی که هنرمندان را هم شامل می‌شد، به نتایجی دست یافت چراکه روز گذشته  وکیل آرش صادقی به سایت خبری تحلیلی ساعت ۲۴ گفت: بر اساس آن چه از طرف دادستانی بیان شده است، آرش صادقی به مرخصی درمانی  و همسرش گلرخ ایرایی به مرخصی می‌روند.

captcha
شماره‌های پیشین