154
یکشنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۵
3
نصف درآمد هدفمندی گم شد

دولت تکذیب کرد

69 ماه از زمان آغاز اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها گذشته، طرحی که قرار بود باعث ایجاد انضباط در توزیع یارانه‌ها در جامعه و همچنین حمایت از اقشار ضعیف شود به سرنوشت نامعلومی دچار شده است. هدفمندی یارانه‌ها که می‌خواست به سال‌ها توزیع یکسان سوبسیدهای دولتی بین مردم پایان دهد حالا به ابزاری جدید برای توزیع نابرابر درآمدها در جامعه بدل شده است.

دفاع از گزارش کمیسیون تلفیق

درآمد دولت از هدفمندی افزایش یافته است

جبهه امیدآفرین

صبح نو

جبهه امیدآفرین

اصول‌گرایان به‌رغم تبلیغات منفی و مداوم جناح رقیب و رسانه‌های داخلی و خارجی همسو با آنها، موفق شدند نخستین گام‌های همگرایی را بردارند. هفته گذشته جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی متولد شد تا ان‌شاءا... بتواند با روندی دموکراتیک همه نیروهای دلسوز انقلاب و پایبند به اصول و آرمان‌های نظام و رهبری را در زیر چتری واحد گردهم آورد. در وهله اول این وحدت و گردهمایی به تنهایی مبارک و موجب مسرت است چراکه جبهه نیروهای انقلاب ضرورت وحدت و پرهیز از واگرایی را به درستی درک کرده و به این وقوف رسیده‌اند که راه برون‌رفت از مشکلات، دور هم نشستن، گفت‌وگو و تضارب آرا و پرهیز از تفرقه است. اما باید دانست وحدت گام نخست است و برای تداوم و به بارنشستن آن، الزامات و ضرورت‌هایی مطرح است که باید مدنظر همه نیروها و جریان‌های انقلابی باشد.گرچه کم و بیش همگان به این الزامات واقفند اما من باب تذکر و یادآوری خوب است از زبان‌های مختلف و بیان‌های گوناگون بر آن تاکید شود که فرمود: «وَذَکرْ فَإِنَّ الذِّکرَی تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ». پند و اندرز بده، زیرا پند و اندرز به مؤمنان سود می‌رساند. لذا بر این منهج نکاتی چند را یادآور می‌شود؛
نخست، باید دانست که وحدت به تنهایی موضوعیت ندارد و خود به خود راه‌گشا نیست بلکه طریقت آن مهم و حائز اهمیت است. اگر این دور هم نشستن بتواند ما را به نتیجه نهایی برساند ارزشمند خواهد بود و گرنه تجربه‌ای به تجربه‌های تلخ و ناسودمند گذشته افزوده خواهد شد‌. بنابراین باید کوشید با ابزار وحدت و از مسیر آن به هدف نهایی دست یافت.
دوم‌، ترسیم سازوکار مناسب و منطقی برای رسیدن به نتیجه است که از اصل وحدت مهم‌تر می‌نماید‌. در سوابق وحدت اصول‌گرایی هم تجربه‌های موفق وجود دارد و هم تجارب ناموفق! و یکی از اسباب و سوابق توفیق ترسیم همین مسیر صحیح همگرایی و ایجاد سازوکار منطقی است که مورد قبول همه اضلاع نیروهای انقلاب باشد. لذا باید مسیر را طوری طراحی کرد که دارای شفافیت کامل بوده و همه دلسوزان و باورمندان به انقلاب و آرمان‌های امام و رهبری را دربر گیرد. در واقع باید کوشید تا جاذبه‌ها بر دافعه‌ها غلبه کنند.
سوم‌، همه اضلاع و جریان‌های انقلابی باید به سازوکاری که با نظرجمعی به نتیجه رسیده است متعهد باشند و کسی یا جریانی نباید بتواند به راحتی زیر قول و قرارها بزند و مطابق سلیقه خود رفتار کند .این آفت بزرگ که تاکنون و در انتخابات گذشته آثار ناخوشایندی از خود به‌جای گذاشته نیازمند تدبیر جدی و نظارت و داوری بزرگان و ریش‌سفیدان جریان انقلابی است که مورد اعتماد و وثوق همه نیروها و مردم هستند. باید از معتمدان و ریش‌سفیدان جریان انقلابی خواست تا در این امر از نفوذ و داوری خود استفاده کنند تا هنگام انتخاب نهایی، مردم اسیر بازی‌های سیاسی نشوند.
چهارم‌، ممکن است دراین مسیر برخی افراد یا جریان‌ها قصد تک‌روی یا برهم زدن وحدت را داشته باشند که لازم است با بررسی و طی همه راه‌های لازم‌، در صورت ناکام ماندن تلاش‌ها‌، باید نتیجه اقدامات را اطلاع رسانی کرد تا خود به خود این افراد یا جریان‌های تفرقه‌جو توسط کل جریان انقلابی و مردمی طرد شوند.
پنجم‌، میدان دادن به نیروهای جوان، خوش‌فکر و با انگیزه ضرورت امروز جریان انقلابی است‌. متاسفانه یکی از اشکالات این جریان وجود نیروهایی است که با همه سوابق انقلابی و احترامی که برای آنها قائلیم اما با وجود کهولت سن و مشغله‌های فراوان حاضر نیستند عرصه را به جوان‌ترها واگذارند تا ضمن رویش‌های جدید، کشور نیز از نیرو و نشاط جوانی بهره‌مند شود.
ششم، ارائه برنامه و معرفی نامزد نهایی همراه باتیم قوی و کارآمد که بتواند اطمینان مردم را به خود جلب کند. مردم سالیانی است که در انتخابات گوناگون وعده‌ها و شعارهای رنگارنگ شنیده‌اند‌. برخی ادعای سازندگی داشتند و کسانی با شعار اصلاحات یا عدالت یا اعتدال و تدبیر به میدان آمده‌اند لذا مردم به نقطه‌ای رسیده‌اند که بسیار سخت شعارها را باور می‌کنند و از این جهت باید نامزدی که معرفی می‌شود تیم همکاران و برنامه‌ای اطمینان‌بخش برای اداره کشور به مردم معرفی کند که ضمن جبران کاستی‌ها و نواقص گذشتگان‌، اعتماد عمومی را به سرمایه داخلی جلب و همراه کند.
هفتم، اصل خدمت خالصانه و بی پیرایه به مردم، مورد ادعای همه جریان‌ها بوده و هست اما فاصله ادعا تا عمل و واقعیت متاسفانه فاحش است. سنگ محک این ادعا، پرهیز از سهم‌خواهی و کش و واکش های سیاسی برای تقسیم قدرت است‌. راه صحیح برای غلبه بر این بلیه مذموم تعیین و اعلام شفاف معیارهای انتخاب وزیران و تکیه بر کارآمدی و شایستگی‌ها و سلامت فردی و انقلابی است که لازم است در سازو کار وحدت به جزییات این موارد توجه و پرداخته شود.
هشتم، رصد رقبا و اسیر بازی رقیب نشدن و مراقبت از عملیات نفوذ و فریب است. باید از تکرار تجربه تلخ انتخابات گذشته جلوگیری کرد. در همین چند روزه اعلام تشکیل جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، عملیات رقبا بر ضد این حرکت آغاز شده است‌. از جریان اصلاحات گرفته تا طرفداران رییس‌جمهور سابق و برخی افراد و جریان‌های خودمحور به‌جای استقبال از این حرکت مردمی و دموکراتیک‌، تخطئه این حرکت را شروع کرده‌اند.
نهم‌، تکلیف‌مدار بودن و پرهیز از ریخت و پاش‌های انتخاباتی و شفافیت در هزینه‌ها و حفظ سلامت انتخابات و نیز گردن نهادن به قانون و انتخاب مردم‌، موضوعاتی است که باید در برنامه کامل انتخاباتی جبهه نیروهای انقلاب ترسیم شود‌. افراد و جریان‌هایی تلاش داشته و دارند تا انتخابات ریاست جمهوری را به صحنه دوقطبی‌سازی‌های سیاسی و اجتماعی تبدیل کنند تا ماهی مراد خود را صید کنند‌، باید با هوشمندی مراقب بود تا از این فرصت‌طلبی‌ها پیشگیری کرد.
دهم و سرانجام، توجه به اصل مشارکت حداکثری مردم در انتخابات که همواره دغدغه رهبر معظم انقلاب بوده و به نشاط و قوام نظام و قدرت دولت‌ها در انجام اقداماتشان کمک شایانی خواهد کرد. هرچه مشارکت مردمی افزایش بیشتری یابد امید دشمن بیشتر به یأس مبدل خواهد شد.

  یادداشت   رضا مقدسی
روزنامه‌نگار

captcha
شماره‌های پیشین