sobhe-no.ir
153
شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۵
6

کلاف پیچیده استقلال جوانان از وزارتخانه

پایان ماجرای انتخاب نماد برای میدان معروف پایتخت

«انقلاب» فیروزه‌ای با 22 آبنما

میدان انقلاب که از سال 86 تا کنون هنوز به یک نماد نهایی نرسیده روز گذشته خبری درباره‌اش منتشر شد که سرانجام نماد میدان انقلاب یک گنبد فیروزه ای با 22 آبنما خواهدبود. زیباسازی نمای شهر تهران از جمله مسائلی است که همیشه مورد توجه بوده، به ویژه منطقه‌ای مانند میدان انقلاب که در این سه دهه به دلیل اتفاقات به یادماندنی تاریخی که در چنین مکانی رخ داده، بیشتر از دیگر نقاط تهران مورد توجه قرار گرفته است. به طوری که بعد از یک بار رونمایی از سازه گنبدی شکل آن در سال 88 برخی از صاحبنظران با اشاره به وجود طرحی شبیه به ستاره داوود در این سازه، به عنوان یکی از مهم‌ترین نمادهای صهیونیسم، بر این اعتقاد بودند که سازنده این سازه هنگام طراحی به نماد پرچم رژیم صهیونیستی توجه داشته است. به همین دلیل بعد از مدتی دور این نما حصار کشیدند تا بار دیگر طرحی نو بسازند اما تا کنون بعد از گذشت این همه سال هنوز زمان رونمایی از طرح نهایی فرا نرسیده است.

صبح نو

کلاف پیچیده استقلال جوانان از وزارتخانه

هشتم دی ماه سال 89 با 141 رأی موافق از سوی نمایندگان مجلس هشتم، سازمان‌های تربیت بدنی و ملی جوانان به وزارت ورزش و جوانان تبدیل شد.
ادغام این وزارتخانه و سایر وزارتخانه‌ها از آن جهت صورت گرفت که در ماده 53 قانون برنامه پنجم مقرر شده بود: «دولت مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به نحوی در وزارتخانه‌های دیگر ادغام نماید که تا پایان سال دوم برنامه، تعداد وزارتخانه‌ها از بیست و یک وزارتخانه به هفده وزارتخانه کاهش یابد.»
برخی نمایندگان به مخالفت و موافقت با ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی که هر دو زیر نظر شخص رئیس جمهور اداره می‌شد، به ایراد نطق پرداختند. با این حال جوانان و ورزش با هم ادغام شدند، اتفاقی که بارها به اشتباه بودن آن تاکید شد. به طوری که چندی پیش نیز کمیسیون اجتماعی مجلس از طرحی ویژه برای تفکیک حوزه جوانان از وزارت ورزش خبر داده بود.
ساز جدایی وزارت ورزش و جوانان بیشتر از هر زمان دیگری از سال 93 کوک شد. یکی از مهمترین علت‌های این موضوع را هم به دلیل عجله در شکل گیری وزارتخانه دانستند. چون بدون تصویب قانون درباره وزارتخانه آن را ایجاد کردند و قرار شد 6 ماهه قوانینی به تصویب برسد که این اتفاق رخ نداد.
به عقیده نمایندگان مجلس مخالف ادغام،این اتفاق در شرایطی باید بیفتد که دو سازمان با یکدیگر سنخیت داشته باشد و نه یکی قالب و دیگری مقلوب باشد. این در حالی است که در برخی ادغام‌هایی که تاکنون صورت گرفته برخی سازمان‌ها مظلوم واقع شدند و در وزارت ورزش و جوانان نیز 98 درصد از فعالیت‌های اجرایی مربوط به ورزش است.
جوان در مکان‌هایی مانند دانشگاه و حوزه موضوعیت پیدا می‌کند و فقط یکی از نیازهای او ورزش است و در ادغام حوزه‌ ورزش و جوانان موضوع حقوق جوانان تحت الشعاع قرار گرفته است. نمایندگان مجلسی که موافق ادغام بودند گفتند آن زمان احساس کردیم که دولت هیچ توجهی به حوزه جوانان و ورزش ندارد واقتدار مجلس زیر سؤال رفته بود. بنابراین به منظور ملزم کردن دولت به پاسخگویی، تصمیم به تشکیل وزارت ورزش و جوانان گرفتیم.
در بیش از60 کشور، حوزه جوانان و ورزش یک متولی دارند و اگر در این وزارتخانه به جوانان توجه نمی‌شود دلیلی برغلط بودن این تصمیم نیست، ما در دی ماه 89 تصمیم درستی نسبت به ادغام حوزه‌ ورزش و جوانان گرفتیم و به دولت اجازه دادیم که ساختار وزارتخانه را طی 6 ماه به مجلس ارائه دهد، اما نه دولت گذشته و نه دولت کنونی این کار را انجام ندادند. حالا باز هم سازها به سمت جدا شدن این دو سازمان کوک شده است تا جایی که روز گذشته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در این زمینه گفت: «جایگاه حقوقی و قانونی جوانان بسیار کوچک و حقیرانه است و به هیچ‌وجه پاسخگوی نیازهای این گروه سنی نیست.»  آقای محمدرضا رستمی در گفت‌وگو با ایسنا افزود:«در جایگاه کنونی نمی‌توانیم برای جوانان کاری انجام دهیم حتی امکان پیگیری مطالبات آنان و ساماندهی دستگاه‌ها در یک جهت خاص با توجه به ساختار کوچک کنونی وجود ندارد. کفش آهنی باید پوشید، مغز فولادی داشت و یک هرکول بود تا بتوان برای جوانان و با موضوع جوانان چند قدم به جلو برداشت.  فعالیت در این حوزه بسیار سخت است .» معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره بهبود این وضعیت گفت: «لازم است یک سازمان ملی جوانان با قدرت و اختیارات بسیار زیاد راه‌اندازی شود البته این به معنای تخصیص بودجه زیاد نیست.» رستمی در پایان در پاسخ به این پرسش که وزارت ورزش و جوانان در سال‌های اخیر موافق ادغام این دو حوزه باهم بود پس چرا اکنون بر تفکیک حوزه جوانان از ورزش تاکید می‌کند، گفت: «این تغییر رویکرد را باید از مسوولان دیگر پرسید و من نباید پاسخگوی آن باشم، البته به عنوان یک کارشناس اجتماعی و فعال در حوزه جوانان از سال 77 تاکنون معتقدم که امکان ندارد با شرایط کنونی کار ماندگار و پایداری را در حوزه جوانان بتوان انجام داد.»

captcha
شماره‌های پیشین