sobhe-no.ir
153
شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۵
4
کارشناسان در گفت و گو با «صبح نو» تبیین کردند

تنها راه نجات ریال

کاهش ارزش پول ملی، موضوعی است که این روزها بسیاری از مسوولان و کارشناسان را نگران کرده است به گونه‌ای که کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه‌ای فوق العاده گذاشته است و وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و نایب رئیس اول مجلس را برای پاسخگویی به التهابات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی به این جلسه فراخوانده است.

به بهانه سالروز حماسه نهم دی

بدون علما ممکن نبود

صبح نو

به بهانه سالروز حماسه نهم دی

بدون علما ممکن نبود

این روزها یادآورحماسه عظیم مردمیِ نهم دی ماه است؛ حماسه‌ای کم نظیر که با حضور تاریخی ملت ایران، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را یک گام دیگر به پیش برده و مثل بسیاری از حوادث و امتحانات دیگری که بعد از بهمن 57 از سوی دشمنان انقلاب اسلامی مردم ایران، پیش روی ملت ایران قرار گرفت، سربلند بیرون آمده و آن را بیمه کرد. یکی از جنبه‏های غیر قابل انکار حضور حماسی مردم ایران در این روز تاریخی، نقش روحانیت و علمای حوزه‏های علمیه بود که باعث ماندگاری و جاودانگی این حرکت ملت ایران در طول تاریخ سیاسی اجتماعی ایران معاصر شد. روحانیتی که همواره آگاهانه در صحنه‌ها حضور داشته، خطرات را شناخته و می‌شناسد و ضمن آشنایی با اهداف دشمنان، با حضور هوشیارانه خود موجب خلق حماسه‌های ماندگار همچون حماسه نهم دی ماه نیز می‌شوند. نقش روحانیت، در باب دفاع از کشور و حفظ ثغوراسلامی را مى‏توان در حوزه‌های مختلف از قبیل نظامى، اقتصادى و اجتماعی- سياسى، مطرح و این گونه ادعا کرد که روحانیت شیعی به درازای تاریخش، همیشه جلودار مبارزه با تجاوزگران بوده و هست و برای حفظ کیان اسلامی، جان و مال و خون خود را ارزانی سرزمین اسلامی‌شان کرده و در آینده هم  اهدا خواهد کرد. به عبارت دیگر، روحانیت در طول تاریخ، ‌شریکِ درد و رنجِ مردم  و جامعه‌اش بوده و این از مسلّماتِ تاریخِ روحانیت است که روحانیت هم بدون مردم نمی‌تواند زیست داشته باشد. بنابراین، دردِ روحانیت همان دردِ مردم بوده و باید باشد.
در طول تاریخ، بزرگان دین با حضور به موقع در صحنه‌های مبارزهِ حق علیه باطل و دادن پیام به مردم، مبنی بر اینکه دفاع از حریم و ناموس کشور اسلامی و جهاد در مقابل متجاوز، لازم و واجب است، نقش سترگی در این راه ایفا کرده‌اند.
در دوران معاصر و به ویژه بحران هایی که بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شده  است هم روحانیت به خوبی توانسته این نقش را ایفا کند. از جمله در حماسه نهم دی که روحانیت آگاه و بصیر حوزه‌های علمیه برخاسته از حوزه انقلابی علاوه بر نقش مؤثر در خلق حماسه ماندگار نهم دی، خود نیز به تبعیت از مقام معظم رهبری، فتنه‌ها را شناخته و مردم را نسبت به آن آگاه ساختند.
چنان که مقام معظم رهبری هم در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با ایشان ضمن اشاره به این مساله بسیار مهم و استثنائی، آن را از تمایزات نظام جمهوری اسلامی ایران دانسته و به این مطلب مهم اشاره کردند که مجموعه خبرگان، مجموعه‌ علماى صاحب‌نام و صاحب شأن در بین مردم، و مورد اعتماد مردم در همه‌ قضایا، به‌خصوص در قضیه‌ بسیار مهم رهبرى و انتخاب رهبرى و قضایاى مربوط به آن محسوب می‌شود.
 همین حضور اثرگذار و حساس در بین مردم، آثار و برکات خودش را داشته است و دارد. حضور مردم در حوادث بزرگ و مهم و اعلان موضعى که می‌کنند - مثل راهپیمایى مهم بیست و دوم بهمن، که واقعاً یک پدیده‌ عظیمى بود در تاریخ انقلاب در این شرایط و با این اوضاع و احوال؛ و قبل از آن، حضور مردم در خیابان ها در سراسر کشور در نهم دى - بدون اینکه علما و راهنمایان معنوى مردم که مورد اعتماد آنها هستند، دل‌های مردم را به حقایق این انقلاب متوجه کنند، میسر نمی‌شد.
 به باور مقام معظم رهبری، نقش علماى دین در هدایت مردم، منحصر نمی‌شود به هدایت در امور فرعى و مسائل شخصى و اینها. مهم‌تر از همه‌ اینها، هدایت مردم است در مساله عظیم اجتماعى و مساله حکومت و مساله‌ نظام اسلامى و وظایفى که مترتب بر این هست در مقابله‌ با حوادث جهانی.
 رهبر معظم انقلاب حتی تحقق و استمرار انقلاب اسلامی مردم ایران را با نقش روحانیت و علما در طول تاریخ پیونده زده و معتقدند: یقیناً اگر نقش علماى دین و راهنمایان روحانى حذف می‌شد و وجود نمی‌داشت، این انقلاب تحقق پیدا نمی‌کرد؛ این نظام به وجود نمى‌آمد و باقى نمی‌ماند، با این همه مشکلات فراوانى که در سر راه این انقلاب به وجود آوردند. بنابراین علماى دین تأثیر ماندگار و مستمرى در حوادث جامعه و سرنوشت جامعه دارندکه آثارش در تحولات سیاسی اجتماعی ایران آشکار است.

  یادداشت     سید جواد میرخلیلی

 

captcha
شماره‌های پیشین