sobhe-no.ir
153
شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۵
2
در گفت‌وگو «صبح‌نو» با حاجی‌دلیگانی و پورمختار بررسی شد

محدودسازی دسترسی مردم به اطلاعات حقوق مدیران

حدود 180 روز پیش بود که آقای حسن روحانی، رییس‌جمهور نسبت به فیش‌های نجومی واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای خطاب به مردم اعلام کرد که دولت به‌زودی لایحه‌ای تحت‌عنوان اصلاح نظام حقوق و پرداخت‌ها به مجلس خواهد داد، موضوعی که آقای کاتب از آن با عنوان لایحه شفاف‌سازی حقوق مدیران یاد کرد. آقای محمد باقر نوبخت هم در دوم مرداد ماه امسال در رسانه ملی به مردم قول داد که قانون مدیریت خدمات کشوری تا یک ماه دیگر با لایحه اصلاح شده و حسن روحانی به زودی گزارشی از روند برخورد با مدیران نجومی را به مردم ارائه می‌کند.

این روزهای مبارزه با فساد

صبح نو

این روزهای مبارزه با فساد

این روزها جریان مبارزه با فساد، روزهای پرکار تاریخی و سختی را پشت سر می‌گذارد.
پرکار از این بابت که به همت فعالان جبهه مبارزه با فساد، چند حکم مهم در برنامه ششم گنجانده شده است؛ از جمله محدود کردن پاداش بازنشستگی مدیران و پردرآمدها و نیز تشکیل سامانه اطلاعات حقوق ومزایای مسوولان و مخصوصاً دسترسی عمومی به اطلاعات این سامانه تاریخی از این بابت که با رسیدن بر سر تصمیم‌های سخت واقعی در مبارزه با فساد، راه ریاکاران و عوام‌فریبان، از فعالان واقعی این جبهه جدا می‌شود و از جمله این که روز دوشنبه گذشته چند نماینده و از جمله خود دولت، ناچار شدند علناً و رسماً نظر خود را درباره دسترسی مردم به اطلاعات حقوق و مزایای مسوولان اعلام کنند و عجیب و تاریخی این که نماینده دولت، صراحتاً حقیقت را وارونه جلوه داد و گفت: « هیچ جای دنیا حقوق کارکنان مورد نظارت عموم قرار ندارد.» ادای این جمله از سوی مسوول اصلی سرمایه انسانی کشور (علی صفدری)‌ آن‌قدر عجیب است که باید در تاریخ ثبت شود تا آیندگان بدانند بالاترین مقام مرتبط با منابع انسانی در این دولت، درباره موضوع عمومی مورد مدیریتش چقدر اطلاعات دارد یا اینکه برای شفاف نشدن حقوق و مزایای مسوولان پردرآمد، چه دروغ بزرگی به زبان آورده است. نماینده محترم دولت کافی بود با یک جستجوی ساده اینترنتی ببیند و مطلع شود در چند کشور دنیا دریافتی همه حقوق بگیران از بودجه عمومی در دسترس همه قرار دارد و در چه کشورهایی مسوولان کشور وظیفه دارند همه هدایا، سفرهای داخلی و خارجی، سرمایه گذاری او، حتی هزینه‌های دفتری خود را شفاف کنند. نماینده محترم دولت حتی اگر انگلیسی را هم خوب نمی‌داند، می‌توانست به سایت اطلاعات مسوولان در افغانستان مراجعه کند که در آن به فارسی، دارایی و درآمد و هدایای دریافتی همه مسوولان ارائه شده است.
جریان مبارزه با فساد، روزهای سختی را هم پشت سر می‌گذارد.
هر چند با همت رسانه‌ها، نمایندگان به شفافیت درآمد مسوولان برای همه مردم رأی دادند اما وجه دیگر پیشگیری از غارت بیت المال در برنامه ششم یعنی ماده 34 که برای پرداخت پاداش بازنشستگی سقف گذاشته است، که در صحن رأی نیاورد و گویا دولتمردان موفق شدند راه را برای برداشت‌های میلیاردی از بیت المال تحت عنوان« پاداش بازنشستگی» باز نگه دارند.
سختی راه پیش رو برای جریان مبارزه با فساد از آن جهت است که همین دستاورد موجود(شفافیت دریافتی مقامات برای مردم) با لابی‌ها و فشارهایی در معرض تهدید قرار دارد و چه بسا در شورای نگهبان با اشکال فقهی مواجه شود یا در عمل  دولت از اجرای آن طفره برود.
از دولتی که وزیر نفت آن به نمایندگان مجلس نامه می‌نویسد تا برای پاداش بازنشستگان سقف و محدودیت تعیین نشود، هیچ بعید نیست که ترفندی علم کند تا دستاورد نصف و نیمه جبهه مبارزه با فساد را هم هوا کند.

  دیدگاه   دکتر سیدامیر سیاح

captcha
شماره‌های پیشین