sobhe-no.ir
153
شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۵
10
گفت‌وگوی «صبح نو» با پزشکی که می‌گوید نخستین متخصص طب سوزنی کشور است

رد پای ایرانی‌ها در طب و ‌ادبیات چین

دکتر منصور ایزدی متولد اصفهان است که برای تحصیلات عالی به چین رفت. در رشته زبان چینی در تمام دانشگاه‌ها رتبه 800 گرفت و حتی در روزنامه‌های چین هم از او نوشتند. بعد از طی دوران تحصیل در رشته پزشکی عمومی در شهر شانگهای به عنوان متخصص ارولوژی فارغ‌التحصیل شد؛ اما از همان سال اول دانشگاه بود که به دلیل ابتلا به یک بیماری و درمان آن توسط طب سوزنی، به این طب علاقه پیدا کرد. این علاقه برای آن بود که در این نوع از طب درمان‌هایی وجود داشت که علم جدید نمی‌توانست انجام بدهد و همین شوق و اشتیاق وی را در کنار رشته تخصصی‌اش به ادامه تحصیل در این رشته نیز کشاند. همین امر سبب شد تا پس از بازگشت به ایران، عنوان نخستین متخصص طب سوزنی را به خود اختصاص دهد. با او در این باره گفت‌وگو کرده‌ایم.

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح نو» با پزشکی که می‌گوید نخستین متخصص طب سوزنی کشور است

رد پای ایرانی‌ها در طب و ‌ادبیات چین

دکتر منصور ایزدی متولد اصفهان است که برای تحصیلات عالی به چین رفت. در رشته زبان چینی در تمام دانشگاه‌ها رتبه 800 گرفت و حتی در روزنامه‌های چین هم از او نوشتند. بعد از طی دوران تحصیل در رشته پزشکی عمومی در شهر شانگهای به عنوان متخصص ارولوژی فارغ‌التحصیل شد؛ اما از همان سال اول دانشگاه بود که به دلیل ابتلا به یک بیماری و درمان آن توسط طب سوزنی، به این طب علاقه پیدا کرد. این علاقه برای آن بود که در این نوع از طب درمان‌هایی وجود داشت که علم جدید نمی‌توانست انجام بدهد و همین شوق و اشتیاق وی را در کنار رشته تخصصی‌اش به ادامه تحصیل در این رشته نیز کشاند. همین امر سبب شد تا پس از بازگشت به ایران، عنوان نخستین متخصص طب سوزنی را به خود اختصاص دهد. با او در این باره گفت‌وگو کرده‌ایم.

چطور شد که تصمیم گرفتید به چین بروید و وارد علم پزشکی بشوید؟
 زمانی که دیپلم ریاضی گرفتم علاقه داشتم وارد رشته پزشکی بشوم؛ امتحان اعزام دادم و در دانشگاه پکن رتبه نخست را گرفتم به طوری که سفیر ایران در پکن گفت افتخار می‌کنم که یک ایرانی رتبه نخست را دارد و خب آنجا مشغول به تحصیل شدم.
در چین بامقامات ایرانی هم دیدار داشتید؟
اصولاً تمام دانشجویان با سفارت ایران مرتبط هستند و برای مراسم مختلف دعوت می‌شوند و ما هم همین گونه بودیم البته آن زمان تعدادمان کم بود شاید حدود ده تا بیست نفر بودیم. وقتی مسوولان می‌آمدند از زبان چینی بچه‌ها کمک گرفته می‌شد.
آیا طب سوزنی می‌تواند جایگزین طب روز بشود؟
البته هر یک در جای خود اهمیت دارند و مکمل و همراه هم هستند، هر یک دارای نقاط قوت و ضعف هستند که در کنارهم تأثیرگذاری خوبی دارند اما از حدود چهل سال پیش سازمان بهداشت جهانی روی داروهای شیمایی و تأثیرگذاری آنها بررسی کرده و متوجه شده بود که لازم نیست همیشه داروهای شیمیایی تجویز شوند چرا که جوابگوی درمان بیماران نیستند؛ بنابر این برای تعادل گفتند طب سنتی و روز هر دو مکمل هم هستند و یکسری بیماری‌هایی است که فقط طب سنتی می‌تواند درمان کند پس هر دو طب لازم است. در شانگهای چین بیمارستانی وجود دارد که همزمان از هر دو طب استفاده می‌کند به‌خصوص برای بیماری‌های سرطانی که وضعیت آنها به سرعت خوب می‌شود. هر یک از این دو دارای مشخصه‌های مربوط به خودند.
 وضعیت طب سوزنی در کشور ما چگونه است؟
امروز طب بوعلی سینا در دنیا حاکم شده است، ولی متأسفانه در کشورخود ما این طب شفابخش جایگاهی ندارد؛ اما طب سوزنی در ایران از چند دهه قبل به صورت تجربی استفاده می‌شده است. الان هم 95تا 97 درصد به‌صورت تجربی است. اول اینکه منکر آن نیستیم که با چند دوره نمی‌توان درمانگرخوبی بود زیرا برای درمان هزار نقطه اصلی و هزارنقطه فرعی در طب سوزنی وجود دارد. گروه‌های متخصص و متبحر به کار لازم است که آموزش‌های دانشگاهی و تخصصی دیده باشند، حتی به تازگی خیلی نقاط جدید هم کشف کرده‌اند که در کتاب‌های دانشگاهی نیست.
روش شناسایی هزار نقطه روی بدن چگونه است؟
طب سوزنی هم مثل طب روز نیاز به تخصص و شناخت دارد؛ همان طور که یک متخصص قادر به درمان و عمل بیماری مربوط به تخصص خود است یک متخصص طب سوزنی هم می‌تواند نقاط را بشناسد و تشخیص دهد که البته این علم از سال‌های بسیار دور به امروز رسیده و درباره آن تحقیقات وسیع و گسترده‌ای شده. در چین رشته‌های فوق تخصص درباره این علم وجود دارد اما در ایران اغلب آنچه موجود است دوره‌های تجربی است.
مهم‌ترین بیماری که می‌توان با طب سوزنی درمان کرد کدام است؟
تقرییاً تمام بیماری‌ها را می‌توان با طب سوزنی درمان کرد. اگر پزشکی بگوید طب سوزنی برای رفع درد است بسیار بی‌اطلاع است. یک اصطلاح چینی داریم به نام « جن جیوجی بی بین» یعنی برای هر بیماری طب سوزنی مؤثر است. زیرا طبی است که دارو و عمل جراحی در آن نیست. درمان‌های وسیعی دارد و تمام سیستم بدنی را شامل می‌شود به‌خصوص سیستم عصبی و اختلالات روان‌تنی،‌ افسردگی،‌ ترس، وحشت و ناآرامی، فراموشی، عدم تمرکز و تقویت حافظه؛ به صورتی که اغلب دانش‌آموزان و دانشجویان برای تقویت حافظه، سراغ طب سوزنی می‌روند که نتابج خوبی هم به دنبال دارد. مشکلات زایمانی،‌ میگرن و چرخش جنین در شکم مادر ...
زادگاه طب سوزنی چین است. چطور شد که به کشورهای دیگر ورود پیدا کرد؟
نخستین بار زمانی که نیکسون می‌خواست برای مذاکراتی به چین برود، قبل از آن تیم آمریکایی خبرنگار به چین رفتند تا مقدمات سفر را آماده کنند اما یکی از این خبرنگاران دچار آپاندیس شد و همانجا مجبور به جراحی شد. پشت سر آن بلافاصله او را با طب سوزنی درمان کردند تا زودتر ریکاوری شود. درمان وی بسیار کمتر از آنچه در پزشکی مدرن معمول بود انجام شد و خیلی سریع بهبود یافت. این قدر از تأثیرات آن راضی بود که یک مقاله نوشت و در آمریکا برای چاپ فرستاد. وقتی هم که برگشت درباره طب سوزنی در تمام روزنامه‌های آمریکا مطلب برای چاپ داد و از آن به بعد بود که استادان طب سوزنی چین پایشان به غرب و آمریکا باز شد.
در چین جمعیت زیادی وجود دارد؛ به نسبت جمعیت بالا،‌ درمان چگونه است؟
بله؛ جمعیت چین بالاست ولی به قدری طب سنتی و سوزنی بین آنها نهادینه شده است که نه برای درمان، بلکه برای پیشگیری از بیماری به آن می‌پردازند. برای همین اگر دقت کنید می‌بینید چینی‌ها کم بیمار می‌شوند. یک مجموعه کتابی مربوط به 2200سال پیش درباره طب سنتی دارند مانند کتاب قانون ابن سیناست که مجموعه تجربیات طب سوزنی در آن است به نام « مجموعه کتابی داخلی امپراتور» که 68 فصل مفصل دارد. آن‌ها از وقتی به دنیا می‌آیند طب سوزنی انجام می‌دهند، زیرا باعث سلامت جسم و روح وروان آن‌ها می‌شود؛ برای همین بیماران کمی دارند و عمرشان طولانی است
به عنوان ایرانی مسلمان در زمان اقامت در چین کار تبلیغ اسلام هم می‌کردید؟
 به نظر من در هر جای دنیا که هستیم باید با رفتار و گفتار پسندیده افراد را با فرهنگ دینی و اسلامی‌مان علاقه‌مند کنیم؛ قرار نیست همه مبلغ مستقیم باشند، همان رفتار درست و برخوردهای مناسب هم می‌تواند تبلیغ باشد به همین خاطر سعی می‌کردیم با اخلاق انسانی و رفتار درست دیگران را به اسلام علاقه‌مند کنیم.
 آن زمان رهبر مسلمانان چین چه کسی بود؟
 در هر دوره‌ای هر شهری یک رهبر اسلامی داشت که مسلمانان آن شهر و منطقه را هدایت می‌کرد. در شهرهای مختلف مثل پکن و شانگهای مساجدی هم برای ارتباط مسلمانان با هم وجود دارند.
در این شهرها شیعه هم بودند؟
جالب است بدانید اغلب آثار تاریخی اسلامی در چین متعلق به ایرانیان است که خود بیانگر حضور اسلام شیعی است یعنی چیزی حدود85 درصد آثار از ایرانیان است. مساجد چین ازکلمات فارسی استفاده می‌کنند تا عربی؛ همه‌جا به فارسی نوشته بودند. در تاریخ چین بین مسلمانان افتخار بوده که اگر    می‌خواهید انسان بزرگی بشوید و مسلمان خوبی باشید اول باید فارسی یاد بگیرید و مسلمانان کلمات فارسی زیادی به کار می‌برند. دوهزارسال پیش یک ایرانی بهترین و مهم‌ترین کتاب‌های چین را که مرجع ادبیات آنهاست و حدود 60 جلد است تنظیم کرد که هنوز در بالاترین مقام و درجه بین چینی‌ها قرار دارد.
آثار خاص تاریخی هم از ایرانیان در چین است؟
آثار مربوط به دوره هخامنشی و ساسانیان به وفور در چین وجود دارد. در شهرهای خانجویی که اکثریت اصفهانی هستند نیز آثار متعددی است. در پکن مساجد تراز اولی است که به مرحوم قفقازی و مرحوم قزوینی معروف هستند و جایگاه بسیار خوبی دارند و مردم به قصد زیارت آنجا می‌روند.
شخصیت‌هایی هم در چین می‌شناختید که به ایران و انقلاب علاقه داشته باشند؟
بله؛ کسی بود که به او بهشتی چین می‌گفتند؛ اسمش ابوبکر بود و یکی از طرفداران سرسخت ایران و انقلاب اسلامی بود. خیلی با هم دوست بودیم و به من چون ایرانی بودم ارادت داشت. خیلی امام خمینی؟ره؟را دوست داشت؛ یا یکی که سرخپوست آمریکایی بود که او هم ایران و امام خمینی؟ره؟ را خیلی دوست داشت هر وقت من را می‌دید، با اینکه از اساتید مهم بود و معمولاً اساتید به شأنیت خود اهمیت می‌دهند، اگر سوار دوچرخه بود به احترام انقلاب و امام خمینی؟ره؟ از دوچرخه پایین می‌آمد و ابراز محبت می‌کرد.
برخورد چینی‌ها با ایرانیان چطور بود؟
 با توجه به قدمت و نزدیکی تاریخ و تمدن با ایرانیان، یک حس قرابت و دوستی دارند و همان طور هم که گفتم، بیشتر آثار تاریخی آنها مربوط به ایرانیان است، ولی از نظر اصلاحات سعی دارند تا به غرب نزدیک بشوند تا از آنها سود ببرند.
چرا با وجود آشنایی به زبان چینی و فرهنگ آنها باز هم به ایران برگشتید؛ قطعاً آنجا موقعیت خوبی داشتید؟
بله؛ ولی دوست داشتم به کشور و شهر و دیار خودم برگردم و چیزی را که بلدم برای مردم خودم به کارگیرم زیرا معتقدم مردم کشور خودم بیشتر به طبابت من نیاز دارند تا خارج از کشور. حتی به تهران هم با وجودی که مرکزیت دارد و بهترین امکانات کاری و موقعیتی برایم دارد، نرفتم هرچند از من خواسته بودند تا به عنوان اولین و تنها پزشک متخصص طب سوزنی کشور در تهران تدریس کنم ولی نمی‌توانستم از پدر و مادرم دورشوم. حاضر نیستم این عزیزان را با تمام دنیا عوض کنم، من امروز هرچه دارم از لطف خدا و کمک حمایت آنهاست که الان در سنین پیری به من نیاز دارند.
چرا طب سوزنی با وجود قدمت طب‌سنتی در کشورمان، هنوز جایگاهی شناخته شده‌ای ندارد؟
به‌خاطر این‌که به طب سنتی میدان عمل داده نشده و به قدر کافی شناخته شده نیست؛ باید اجازه بدهند تا این علم هم، معرفی و شناخته شود.
زبان چینی زبان سختی است و کمتر کسی به آن مسلط است؛ آیا شما با گردشگران چینی که به ایران می‌آیند ارتباط دارید؟
البته مدتی است که کارم زیاد شده و کمتر مرتبط هستم، ولی بله سعی می‌کنم با آنها ارتباط داشته باشم. آن‌ها ایران و تاریخ و تمدنش را دوست دارند، برای همین وقتی می‌آیند خیلی از آثار ایران صحبت می‌کنند که ایران و چین در سال‌های دور با هم دوست بوده‌اند و دشمنی نداشته‌اند؛ یعنی سابقه بدی از ایران در ذهن ندارند. یک‌بار از شبکه تلویزیونی چین به ایران آمده بودند تا مستندی را تکمیل کنند؛ برنامه‌ای با نام «ورود به هزاره سوم» که در 12 کشور تاریخی ضبط داشتند. به ایران که آمدند من مأمور همراهی با آنها شدم. به شهرهای مختلف رفتیم چون غیر از زبان چینی، با فرهنگ ومنش آنها هم آشنایی دارم. به‌گونه‌ای برخورد کردم که تصور خوبی از ایرانی مسلمان داشته باشند؛ رفتار و گفتار خوب و مناسب، که تحت تأثیر قرار گرفتند. به نوعی سعی کردم غیرمستقیم اسلام را برایشان نشان بدهم مثلاً وقتی در طول سفرهای شهری ایران به اصفهان رسیدند، مصادف بود با نیمه‌شعبان، علت چراغانی را می‌پرسیدند و فیلمبرداری می‌کردند. برایشان جالب بود و جالب‌تر این که عموماً شبکه تلویزیون چین سانسور زیاد می‌کند ولی تمام بخش‌های ضبط شده در ایران حتی حرف‌هایم، همه را کامل نشان دادند و بعد هم بین کشورهای مختلف در این برنامه، ایران به عنوان جذاب‌ترین و بهترین کشور انتخاب شد.
شما هنوز هم به چین می‌روید؟
بله؛ گاهی سر می‌زنم تا وسایلی که بخواهم تهیه می‌کنم.
در جایی از حجامت در طب سوزنی شنیدم. آیا در طب‌سوزنی حجامت هم داریم؟
در طب سوزنی حجامت‌های ویژه خودش وجود دارد البته مشابه هم هستند و اصل کارشان یکی است اما سوزن‌های طب سوزنی کاربردهای مختلف دارد.
ایران هراسی در چین چگونه است؟
مطبوعات غربی و یا وابسته به غرب روی مردم چین اثرگذاشته‌اند و آنها از جمله داعش و جنگ و خونریزی می‌ترسند؛ بیشتر از این لحاظ واهمه دارند.
درمان بیماری لذت‌بخش است آیا خاطره‌ای بیاد ماندنی در این زمینه دارید؟
 خوب موارد متعددی بوده است. آقایی که سه سال پیش دخترش سرگیجه ناشی از ماشین داشت حالا خوب شده و هر وقت من را می‌بیند دعا می‌کند یا خانمی که پایش درمان شد و الان راحت از پله‌ها بالا و پایین می‌رود و ام‌اس او بهبود یافته است یا بیماران قلبی که می‌شناسم و بهترشده‌اند؛ همه رضایت‌بخش است.
آیا طب سوزنی به همه بیماری‌ها پاسخ می‌دهد؟
درصد درمان‌پذیری طب سوزنی خیلی بالاست، ولی اغلب مردم آن را نمی‌شناسند. در تحقیقات چینی از 40 تا 50 درصد و گاهی 100 درصد بهبودی داشته است که البته ما در حین درمان از اهل بیت (ع) هم مدد می‌گیریم.

captcha
شماره‌های پیشین