152
چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
3
کارشناسان در گفت‌وگو با «صبح نو» تاکید کردند

اصول‌گرایان برای نو شدن باید مردمی شوند

این روزها جریانات سیاسی درصدد نوگرایی و عبور از قالب‌های کهنه هستند؛ قالب‌هایی که کارویژه خود را از دست داده است چرا که دیگر در معیار چارچوب‌های فعلی نمی‌توان عیار افراد را سنجید. اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی هم بعد از سال‌ها، کارکرد عنوان خود را به‌عنوان 2 جریان تأثیر‌گذار در فضای سیاسی کشور از دست داده‌اند و دیگر نمی‌توان گفت چه کسی اصلاح‌طلب و چه کسی اصول‌گراست؛ لذا عنوان‌ها و نام‌ها نمی‌توانند معرف کامل افراد و احزاب باشند.

9 دی؛ نماد غیرت دینی

صبح نو

کارشناسان در گفت‌وگو با «صبح نو» تاکید کردند

اصول‌گرایان برای نو شدن باید مردمی شوند

این روزها جریانات سیاسی درصدد نوگرایی و عبور از قالب‌های کهنه هستند؛ قالب‌هایی که کارویژه خود را از دست داده است چرا که دیگر در معیار چارچوب‌های فعلی نمی‌توان عیار افراد را سنجید. اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی هم بعد از سال‌ها، کارکرد عنوان خود را به‌عنوان 2 جریان تأثیر‌گذار در فضای سیاسی کشور از دست داده‌اند و دیگر نمی‌توان گفت چه کسی اصلاح‌طلب و چه کسی اصول‌گراست؛ لذا عنوان‌ها و نام‌ها نمی‌توانند معرف کامل افراد و احزاب باشند.

وجود چنین واقعیاتی بر تحلیل جناح‌بندی جامعه ایرانی ابهام و پیچیدگی ایجاد کرده و سبب ایجاد 2 قطبی‌های کاذب و افزایش اختلافات در فضای سیاسی کشور می‌شود. در این شرایط است که عامه مردم توان تشخیص سره از نا‌سره را نخواهند داشت و زمینه برای نفوذ جریان استحاله‌طلب در ساختار نظام مهیا می‌شود.
رهبر انقلاب با نقد تقسیم‌بندی‌های رایج جناحی دیدگاه خود را در این خصوص به صراحت اعلام کردند: «من بارها گفته‌ام که برای من این تقسیمات اصول‌گرا و اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب مدرن و سنتی و از این حرف‌هایی که می‌زنند، مطرح نیست؛ من به این اسم‌ها اصلاً اهمیتی نمی‌دهم و توجه ندارم؛ به محتواها کار دارم؛ اما روی مساله فتنه حساسم.»

نوباوه وطن: استفاده از نام اصول‌گرایی کارکردی برای منافع ملی ندارند
آقای بیژن نوباوه وطن، نماینده دو دوره از مجلس شورای اسلامی و فعال رسانه‌ای در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو با تاکید بر اینکه اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی کارکرد خود را از دست داده‌اند، گفت: دوگانه اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی کارکرد خود را از دست داده‌اند چون تعریف مشخص و مانیفستی ندارند، پایه و اصول تفکر اصلاح‌طلبی و اصول‌گرا یکی است و می‌توانند داخل تفکر انقلابی جای بگیرند.
وی با تاکید بر پایان اصول‌گرایی ادامه داد: نبود تشکیلات منسجم یکی از مهم‌ترین اشکالات در تشکیلات اصول‌گرایی بود. در سایر کشورها این انسجام به‌صورت تشکیل حزب صورت می‌گیرد اما در ایران حزب نداریم و تشکیل جبهه مردمی حداقل کاری است که می‌توان صورت داد، استفاده از نام اصول‌گرایی، کارکردی به نفع منافع ملی ندارند، اصول‌گرایی یک ایدئولوژی و تفکر است که باید تفکر دوگانگی و دوقطبی را از بین ببریم. نوباوه همچنین جبهه مردمی انقلاب اسلامی را نامی درخور جریان اصول‌گرایی دانست و افزود: در جبهه مردمی انقلاب اسلامی تفکر اصول‌گرایی و انقلابی وجود دارد اما تغییر نام این جبهه به این دلیل است که ما جبهه‌ای فراگیر داشته باشیم و هرکس دغدغه نظام را داشته باشد، می‌تواند در این جبهه عضو شود.

احدیان: اصول‌گرایان برای نو شدن باید بر وجهه مردمی بودن خود تاکید کنند
آقای محمد سعید احدیان، مدیر مسوول روزنامه خراسان هم با تأیید بر از بین رفتن کارکرد اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی، به «صبح‌نو» گفت: دو جریان اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی به‌دلیل عملکردشان و نقص‌هایی که داشتند، خوشنامی گذشته را ندارند و تصویری نامناسب را در ذهن مردم تداعی می‌کنند اما این دو جریان کارکرد خود را به‌طور کامل از دست نداده‌اند و امکان جایگزینی آنها نیست چراکه جریان اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی ریشه در یک واقعیت اجتماعی دارد.
وی همچنین توضیح داد: اسم این دو جریان می‌تواند تغییر کند که منطق هم همین را حکم می‌کند که در شرایط جدید افراد خود را نو کنند اما جامعه ما به‌گونه‌ای است که این دو جریان از قبل از انقلاب تا امروز وجود داشته‌اند، اعتدالیون-ملیون یا چپ و راست ، خط 1 و خط 3 در گذشته سیاسی کشور وجود داشته‌اند که امروزه با عنوان اصول‌گرایی-اصلاح‌طلبی شناخته می‌شوند.
این فعال رسانه‌ای تصریح کرد: این دو جریان باید در ابتدا شیوه خود را بهبود بخشیده و نقاط ضعف خود را از بین ببرند و همگام با آن در جهت تغییر تابلو و اسم گام بردارند. ما نیاز به یک نو اصلاح‌طلبی و نو اصول‌گرایی داریم. نقطه ضعف‌های این دو جریان متفاوت است اما نقطه‌ضعف‌های جریان اصول‌گرایی فاصله افتادنش با مردم و فاصله افتادن رئوس و سران این جریان با بدنه اصول‌گرایی است که اگر جریان اصول‌گرایی خود را اصلاح کرد، همزمان می‌تواند نامش را تغییر دهد.
احدیان خاطرنشان کرد: تغییر اسم این دو جریان سیاسی کشور اما باید به‌صورت واقعی اتفاق بیافتد؛ ما معتقدیم انقلابی و غیر انقلابی به اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی نیست اما جریان اصلاحات باید اضافات غیرانقلابی خود را بیرون بیاندازد و مرز خود را با غیر انقلابیون مشخص کند وگرنه نمی‌تواند خود را انقلابی معرفی کند و باید پالایشی انجام دهد.
وی همچنین با اشاره به تابلوی جدید اصول‌گرایی اظهار داشت: اصول‌گرایان برای نو شدن باید بر وجهه مردمی بودن خود تاکید کنند چراکه این مهم‌ترین موضوع است؛ همچنین اسمی که جبهه مردمی انقلاب اسلامی روی خود گذاشته است اگر واقعیت عینی و بیرونی نداشته باشد، ماندگار نشده و جامعه آن را نمی‌پذیرد.

مقدم: اصول‌گرایان برای شفافیت می‌خواهند تابلوی خود را تغییر دهند
آقای بیژن مقدم، مدیر مسوول سایت الف نیز در گفت‌و‌گو با «صبح نو» تاکید کرد: عناوینی که افراد و جریان‌های سیاسی برای خود تعریف می‌کنند بعد از مدتی کارکرد خود و پیامی را که می‌تواند منتقل کند از دست می‌دهد. در ایران کارها به‌صورت جبهه‌ای اداره می‌شود؛ جبهه‌ای که خیلی‌ها در آن قرار دارند. صدر و ذیل و اضلاع گوناگون این جبهه فاصله فکری و مواضعی زیادی با یکدیگر دارند.
وی ادامه داد: اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی هم بعد از سال‌ها کارکرد عنوان خود را از دست داده‌اند اما این دو جبهه سیاسی اگر بخواهند پالایشی درون خود صورت دهند، نمی‌توانند از افراد سلب عضویت کنند چون حزبی وجود ندارد، لذا عنوان این 2 حزب بعد از مدت‌ها رنگ می‌بازد و نمی‌تواند معرف کامل آن جبهه باشد. مدیر مسوول سایت الف خاطرنشان کرد: برای همین دلایل، افراد و جریان‌های سیاسی متناسب با شرایط روز از عناوین متفاوتی استفاده می‌کنند که یا فراگیرتر باشدیا مرزبندی شفاف‌تری داشته باشند؛ در مقطع کنونی هم اصول‌گرایان سعی دارند این امر را محقق کنند.
مقدم تاکید کرد: جایگزینی تابلوی اصول‌گرایان می‌تواند با بازگشت به اصول و آرمان‌های انقلاب صورت گیرد چراکه چتر انقلاب به‌قدری گسترده است که می‌تواند بخشی از جریان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب را در بر گیرد. هر جریانی بپذیرد انقلاب بر اساس آرمان‌ها و ارزش‌ها و اصولی شکل‌گرفته و وفادار به آن باشد، ذیل این چتر قرار می‌گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین