152
چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
2
رسانه‌های غربی: شانس روحانی کاهش یافت

سقوط تاریخی ارزش ریال!

دلار در بازار آزاد ارز ایران به بالاترین رقم خود رسیده و روز گذشته 4133 تا 4150 تومان فروخته ‌شد. روند افزایش نرخ ارز که در هفته‌های اخیر شروع شده، بدون وقفه ادامه دارد ولی مقامات دولتی می‌گویند قیمت‌ها غیرواقعی است و به‌زودی بانک مرکزی کنترل بازار را در دست خواهد گرفت. این مسائل باعث شده تا پای وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی به قضیه کشیده شود و آنها برای ادای توضیحات درباره التهاب بازار ارز به مجلس فراخوانده شوند.

رهبر معظم انقلاب در ابتدای درس خارج فقه:

حادثه بی‌نظیر ۹دی از نمونه‌های قدرت نظام اسلامی است

وزیر اقتصاد: به هیچ وجه از دستاوردها راضی نیستم

دومینوی اعتراف

صبح نو

رسانه‌های غربی: شانس روحانی کاهش یافت

سقوط تاریخی ارزش ریال!

دلار در بازار آزاد ارز ایران به بالاترین رقم خود رسیده و روز گذشته 4133 تا 4150 تومان فروخته ‌شد. روند افزایش نرخ ارز که در هفته‌های اخیر شروع شده، بدون وقفه ادامه دارد ولی مقامات دولتی می‌گویند قیمت‌ها غیرواقعی است و به‌زودی بانک مرکزی کنترل بازار را در دست خواهد گرفت. این مسائل باعث شده تا پای وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی به قضیه کشیده شود و آنها برای ادای توضیحات درباره التهاب بازار ارز به مجلس فراخوانده شوند.

نگاهی به روند افزایش نرخ دلار در هفته‌های اخیر نیز نشان می‌دهد که با وجود مقاومت نرخ دلار در کانال سه هزار تومان تا واپسین روزهای آذرماه، قیمت هر دلار آمریکا از اولین روز دی ماه به کانال چهار هزار تومان پا گذاشت و با وجود اینکه دلار چهار هزار تومانی تا قبل از دی ماه تنها گمانه‌ای بیش نبود، طی یک هفته اخیر به واقعیت پیوست و حالا تا 4150 تومان نیز فروخته می‌شود.
پس از افزایش قیمت دلار به چهار هزار تومان برخی فعالان بازار ارز زمزمه دلار پنج هزار تومانی سر داده‌اند و معتقدند قیمت دلار تا پایان سال جاری به این رقم نیز خواهد رسید. با وجود اینکه دولت در سه سال گذشته سیاست تثبیت نرخ ارز را در دستور کار خود داشت، اما به نظر می‌رسد ادامه این سیاست دیگر میسر نباشد و تثبیت نرخ ارز در ماه‌های گذشته به صورت دستوری و غیرواقعی اتفاق افتاده و حالا دوباره در مسیر افزایش قرار گرفته است.  از آن‌سو رشد قیمت دلار در برابر ریال باعث کاهش دوباره قدرت خرید ریال شده و این مساله به معنای فشار بیشتر بر معیشت خانوار و محدودتر شدن قدرت خرید جامعه است. واردات کالاها با ارز گران‌تر یعنی افزایش قیمت فروش آن در بازار و لزوم هزینه کردن بیشتر جامعه برای تأمین مایحتاج خود.
پس از افزایش یک‌باره نرخ دلار در روزهای گذشته، برخی تحلیل‌ها حاکی از آن است که دستاوردهای دولت یازدهم در برخی از موارد از دست خواهد رفت و دست‌کم سیاست تثبیت نرخ ارز و جلوگیری از رشد قیمت‌ها شکست خواهد خورد.
رویترز در واکنش به افزایش قیمت ارز در ایران نوشت: افزایش قیمت دلار می‌تواند به تهدیدی علیه دولت کنونی ایران در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده تبدیل شود.
این رسانه انگلیسی در گزارشی به افزایش قیمت دلار آمریکا در بازار ارز ایران پرداخت و نوشت: ادامه این وضع می‌تواند به تهدیدی علیه دولت حسن روحانی؛ رییس‌جمهور ایران قبل از انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده تبدیل شود.
رویترز همچنین کاهش بی‌سابقه ارزش ریال ایران در برابر دلار در روزهای گذشته را نشان‌دهنده کاهش احتمالی توان ایران برای جذب پول خارجی بعد از ورود «دونالد ترامپ» به کاخ سفید به عنوان رییس‌جمهور آمریکا دانسته است.  در عین حال آقای صمد کریمی، رییس اداره صادرات بانک مرکزی، افزایش تقاضای دلار برای مسافرت و تجارت در پایان سال را در این موضوع دخیل دانسته است. آقای محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز افزایش روزهای اخیر قیمت ارز به ویژه دلار را ناشی از جو روانی و گذرا دانست.
رسانه‌های خارجی معتقدند انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا و تهدید وی برای لغو توافق هسته‌ای با ایران باعث شده تا سرعت کاهش ارزش ریال بیشتر و به بالاترین سطح افت خود در برابر دلار برسد، از آن‌سو برخی تحلیل‌ها نیز حاکی از آن است که تقویت دلار در برابر سایر ارزها هم به این وضعیت دامن زده است.
از سویی دیگر برخی فعالان ارز در ایران دلیل افت ارزش ریال در برابر دلار در هفته‌های اخیر را محدود شدن تزریق دلار به بازار از سوی بانک مرکزی دانسته و می‌گویند رفتار محتاطانه بانک‌های خارجی برای بازگشت به ایران و نگرانی آنها از تحریم‌های دوباره آمریکا نیز در این زمینه تاثیرگذار بوده است.
به‌صورت کلی، فعالان بازار ارز بر این باورند که افزایش قیمت ارز در بازار ایران می‌تواند بر یکی از معدود موفقیت‌های دولت دکتر حسن روحانی اثر منفی بگذارد که تلاش‌هایش از انتخابات سال ۲۰۱۳ برای بازسازی روابط تجاری و بهبود مدیریت اقتصادی موجب کاهش تورم از بیش از ۴۰ درصد به 8.6 درصد شده است. علاوه‌بر این، رشد قیمت ارز در ماه‌های پایانی سال می‌تواند فشار مضاعفی را به معیشت خانوار به‌ویژه اقشار کم درآمد در تأمین مایحتاج زندگی آنها وارد کند. دلار تنها در فاصله اول آذرماه امسال تا اول دی ماه دست‌کم ۳۳۰ تومان گران‌تر شده و به بیان دیگر حدود ۱۰ درصد رشد قیمت داشته است؛‌ با این حال چیزی به درآمد خانوارهای ایرانی در یک‌ماه گذشته افزوده نشده و کاهش ارزش ریال به معنای کسری بیشتری درآمد در برابر مخارج خانوار است.
نگاهی به افت ارزش ریال در برابر دلار در طول دهه‌های گذشته نیز نشان می‌دهد که هر دلار آمریکا در حالی که در سال 1365 به میزان 746 ریال بوده، این رقم با رشد ادامه‌دار در طول سال‌های بعد از آن ادامه یافته و به‌عنوان نمونه در سال 1375 هر دلار برابر با 4444 ریال بوده است. در سال 1389 هر دلار آمریکا برابر با 10442 ریال بوده و با ادامه روند افزایشی، هر دلار آمریکا در روز گذشته برابر با 41500 ریال بوده است. به بیان دیگر در فاصله ۶ سال، قیمت هر دلار آمریکا در بازار ارز ایران حدود چهار برابر شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین