152
چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
15
«کلش‌آوکلنز» به زودی فیلتر می‌شود

این کلش‌بازهای خشن

حرف‌ها درباره فیلترینگ «کلش‌آوکلنز» از مرحله حرف گذشته و به واقعیت پیوسته است. دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفته است که وزارت ارتباطات باید نسبت به اعمال محدودیت برای دسترسی به این بازی اقدام کند و این دستور لازم‌الاجراست. آقای خرم‌آبادی این را هم اضافه کرده که این بازی ترویج خشونت است.

خبر

صبح نو

«کلش‌آوکلنز» به زودی فیلتر می‌شود

این کلش‌بازهای خشن

حرف‌ها درباره فیلترینگ «کلش‌آوکلنز» از مرحله حرف گذشته و به واقعیت پیوسته است. دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفته است که وزارت ارتباطات باید نسبت به اعمال محدودیت برای دسترسی به این بازی اقدام کند و این دستور لازم‌الاجراست. آقای خرم‌آبادی این را هم اضافه کرده که این بازی ترویج خشونت است.

ابتدای آذرماه بود که حرف و حدیث‌هایی مبنی بر اختلال در دسترسی به بازی‌های کلش‌رویال و کلش آو کلنز در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید. حالا معاون قضایی دادستان کل کشور گفته است که در جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با اعمال محدودیت برای دسترسی به این بازی‌ها تصمیم‌گیری شده و اکثریت اعضا با اعمال محدودیت برای دسترسی به بازی کلش‌آوکلنز موافقت کرده‌اند. به گزارش میزان، آقای عبدالصمد خرم‌آبادی درباره اینکه به چه علت محدودیت در دسترسی به این بازی بعد از مدتی رفع شد نیز گفت: «این سؤال باید از وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت که مسوولیت اجرای دستورات کار گروه را برعهده دارد پرسیده شود که چرا محدودیت رفع شده است.»

بنیاد بازی‌های رایانه‌ای: مخالفیم!
با توجه به این توضیح، به نظر می‌رسد بین کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد. آقای حسن کریمی قدوسی مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز همان زمان در گفت‌وگویی با «صبح‌نو» از مخالفت خود و مجموعه تحت مسوولیتش با فیلترینگ این بازی خبر داده بود: « فیلترینگ این بازی و نظایر این برخوردها مورد تأیید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیست. ما مخالف فیلتر این بازی هستیم و معتقدیم این کار مبنای قانونی ندارند. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مخالف فیلترینگ آن دسته از بازی‌های رایانه‌ای است که به طور قانونی در کشور مشغول فروش است.»
اشاره کریمی قدوسی به توافق‌نامه برخی فروشگاه‌های آنلاین مانند بازار است که با طرف خارجی منعقد کرده و به عنوان واسطه بین مخاطب داخلی و طرف خارجی عمل می‌کند. این فروشگاه‌ها با فروختن محتواهای دیجیتالی که برای استمرار بازی «کلش‌آوکلنز» لازم است، بعد از کسر مالیات و سود خود مبلغ را به شرکت فنلاندی طرف حساب واریز می‌کند. فرایندی که هرچند ارز را از کشور خارج می‌کند اما به‌طور قانونی شکل گرفته است.

وزارت ارتباطات باید جواب بدهد
معاون قضایی دادستان کل کشور درباره اینکه آیا دادستانی کل کشور به عنوان رییس کارگروه، علت عدم اجرای دستور را پیگیری کرده است یا خیر؟ افزود: دادستانی کل در آخرین جلسه کارگروه که در یکم دی‌ماه سال جاری تشکیل شد این موضوع را در جلسه مطرح کرد و همه اعضای حاضر در جلسه مجدداً بر اجرای دستور تأکید داشتند و چون برخی از مسوولان ذی‌ربط حضور نداشتند مقرر شد وزارت ارتباطات ضمن اعمال محدودیت علت توقف در اجرای دستور را کتباً اعلام کند.

کلش‌آوکلنز ترویج خشونت است
علت فیلتر شدن این بازی هم از دیگر مواردی است که دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفت‌وگوی خود با میزان به آن اشاره کرده است: «این کارگروه در اجرای بند ب ماده 15 قانون جرائم رایانه‌ای که همان ماده 743 قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات است، دستور اعمال محدودیت در دسترسی به بازی کلش آو کلنز را صادر کرده است.» در ماده مورد اشاره درباره یکی از انواع جرم‌های رایانه‌ای آمده است: «اعمالی که از طریق انتقال داده، افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‌آمیز، تحریک یا تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد.»

فیلترینگ کلش لازم‌الاجراست
خرم‌آبادی در این زمینه گفته است به عقیده صاحب‌نظران و خصوصاً روان‌شناسان بازی کلش آو کلنز مصداق بارز آموزش و ترویج خشونت از طریق جنگ قبایل است. وی این را هم گفته است، خانواده‌هایی که نوجوانان و جوانانشان از این بازی آسیب دیده‌اند و توانایی مقابله با اعتیاد آنان را ندارند مصرانه از کارگروه تعیین مصادیق تقاضای فیلتر این بازی را کرده‌اند.
 معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، در ادامه گفت: اکثریت قریب به اتفاق اعضای دولتی و غیردولتی کارگروه با اعمال محدودیت در دسترسی به این بازی موافقت کردند و این دستور لازم الاجراست.

یارگیری میلیونی کلش از ایران
بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اخیراً گزارشی منتشر کرده بود که هندسه جالبی از وضعیت کاربران ایرانی حاضر در بازی کلش‌آو کلنز در ایران ترسیم می‌کرد. برحسب این گزارش تا پایان سال گذشته حدود 6 میلیون نفر ایرانی کلش را روی تبلت یا گوشی خود نصب کرده و با آن بازی کرده‌اند. استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس و البرز هم در صدر استان‌هایی بودند که بیشترین کاربران ایرانی را به خود اختصاص داده بودند. نکته جالب توجه دیگر در این میان آنکه حدود 56 درصد از کاربران این بازی را دانش‌آموزان و افراد زیر 20 سال تشکیل داده‌اند.
بیش از نیمی از کاربران ایرانی کلش در بازه زمانی غروب آفتاب تا نیمه شب مبادرت به بازی می‌کنند. بازه‌ای که قاعدتاً باید در منزل بوده و وقت خود را با اعضای خانواده سپری کنند. عمده یارگیری و مخاطب‌یابی این بازی هم توسط توصیه‌های دوستانه و آشنایان بوده است.
 نکته قابل تأمل در این میان آنکه کاربران برای استمرار این بازی باید محتوای دیجیتال لازم را بخرند. بر همین مبنا حدود 132 میلیارد تومان برای خرید محتواهای لازم از جیب ایرانیان هزینه شده است. هزینه‌ای که البته بخش اعظم آن به صورت ارز از کشور خارج شده و به جیب شرکت فنلاندی سوپرسل می‌رود.
حالا در چنین فرایندی کمیته تعیین مصادیق مجرمانه اعلام کرده است که وزارت ارتباطات باید نسبت به اعمال محدودیت برای دسترسی به این بازی اقدام کرده و این دستور لازم الاجراست. اینکه آیا چنین تصمیمی به مرحله اجرا می‌رسد یا نه باید منتظر زمان ماند.

 

captcha
شماره‌های پیشین