152
چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
14
دبیر شورای تهیه‌کنندگان با اشاره به صدور مجوز «سه‌بیگانه»خبر داد

اتفاقی مبارک در همکاری سینما و دستگاه قضا

«سه بیگانه» رفع توقیف شد؛ تیتر دیروز رسانه‌ها این بود، فیلمی که بعد از گذشت 6 سال از شروع نگارش آن شاید بتوان آن را یکی از پرحاشیه‌ترین و پر فراز و نشیب‌ترین اثر سینمایی در ایران دانست. این فیلم داستان سه مأمور خارجی است که برای انجام عملیاتی با یک نقشه دقیق و از پیش تعیین‌شده وارد ایران می‌شوند اما از لحظه ورود با موقعیت‌های ویژه‌ای روبه‌رو می‌شوند که برنامه‌هایشان را به‌هم می‌ریزد.

خبر

صبح نو

دبیر شورای تهیه‌کنندگان با اشاره به صدور مجوز «سه‌بیگانه»خبر داد

اتفاقی مبارک در همکاری سینما و دستگاه قضا

«سه بیگانه» رفع توقیف شد؛ تیتر دیروز رسانه‌ها این بود، فیلمی که بعد از گذشت 6 سال از شروع نگارش آن شاید بتوان آن را یکی از پرحاشیه‌ترین و پر فراز و نشیب‌ترین اثر سینمایی در ایران دانست. این فیلم داستان سه مأمور خارجی است که برای انجام عملیاتی با یک نقشه دقیق و از پیش تعیین‌شده وارد ایران می‌شوند اما از لحظه ورود با موقعیت‌های ویژه‌ای روبه‌رو می‌شوند که برنامه‌هایشان را به‌هم می‌ریزد.

در سال 89 نگارش اثری در دستور کار آقای مهدی مظلومی قرار گرفت که «مأموریت تهران» نام داشت. خبر ساخت «مأموریت تهران» از 29 شهریور 89 برای نخستین‌بار در رسانه‌ها منتشر شد و از تهیه‌کنندگی آقای حبیب‌الله کاسه‌ساز تهیه‌کننده اخراجی‌ها و شروع پیش تولید آن از مهر ماه حکایت داشت. تا سال 93 و در طول این مدت همواره این کارگردان و نویسنده بر متن فیلمنامه تغییراتی را اعمال و آن را بسط و گسترش داد. در هفت آذر این سال آقای مسعود ردایی تهیه‌کننده جدید «مأموریت تهران» اعلام کرد آقای عطاران داور جشنواره مالاتاست و در ترکیه حضور دارد، قرارداد با او بسته شده و منتظر بازگشت او هستم. اما یک هفته بعد از این اظهارات رضا عطاران به‌دلیل طولانی شدن فیلمبرداری «نهنگ عنبر» و داوری جشنواره مالاتا در ترکیه انصراف خود را اعلام و تولید این فیلم متوقف شد.
در 12 دی ماه 93 خبر پیش‌تولید کار و تغییر نام آن به «سه بیگانه در سرزمین ناشناخته» در رسانه‌ها منتشر شد. در سه اسفند 93 رسانه‌ها خبر از آماده شدن این فیلم تا نیمه اسفند دادند. در چهار شهریور 94 مسعود ردایی خبر از درخواست پروانه نمایش و صدور آن در آینده نزدیک و اکران در فصل پاییز بعد از فیلم محمد ؟ص؟ داد.
 پاییز 94 بود که برخی کارگردانان سینما از جمله مهدی مظلومی و سعید ابراهیمی فر به شبکه جم پیوستند. فیلم و برخی عوامل آن با بلاتکلیفی رو‌به‌رو شدند.

حاشیه پشت حاشیه برای مهاجرت
به جم تی‌وی
به‌‌دنبال این اتفاق بود که نهادهای مربوط به‌دلیل خروج کارگردان این فیلم و بازیگر آن خانم رابعه اسکویی به ترکیه، تصمیم‌گیری درباره این فیلم را در دستور کار خود قرار دادند. شاید برخی از مدیران فقط به این دلیل که فیلم قبل از مهاجرت کارگردان و پیوستن به شبکه جم پروانه نمایش گرفته و سرمایه تهیه‌کننده فیلم در معرض خطر است کار خود را توجیه کنند اما به نظر می‌رسد هیچ دیپلماسی از سوی وزارت ارشاد اتخاذ نشد. شورای صنفی نمایش بعد از گذشت نزدیک به 2 سال از ساخت این فیلم، قرارداد نمایش آن را در آبان 95 در گروه «زندگی» ثبت کرد و قرار شد «سه بیگانه» بعد از اتمام اکران «خشکسالی و دروغ» در سینماهای کشور به نمایش درآید.
بعد از ثبت قرارداد نمایش «سه بیگانه» برخی رسانه‌ها نسبت به اکران این فیلم واکنش منفی نشان دادند و خواستار اکران نشدن آخرین ساخته سینمایی آقای مهدی مظلومی به‌دلیل مهاجرتش از ایران شدند. به دنبال این موج هوشیاری در 1 آذر 95 آقای غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش از جایگزینی فیلم «مشکل گیتی» به‌جای «سه بیگانه» و توقیف آن خبر داد. وی گفت: قرار بود «سه بیگانه» در گروه سینمایی زندگی اکران شود، اما از این هفته فیلم دیگری به‌جای آن در سینماهای کشور اکران می‌شود چرا که تکلیف اکران این فیلم سینمایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص نیست.

رایزنی با دستگاه قضایی نتیجه داد
به‌رغم حواشی اخیر درباره پخش تیزر فیلم‌های سینمایی و عدم هماهنگی‌های نهادهای فرهنگی و مقامات قضایی، این مرتبه اما رایزنی با دستگاه قضایی نتیجه داد و بعد از تعاملات چند طرفه میان دستگاه قضایی از یک طرف و سینماگران و وزارت ارشاد از سوی دیگر، صبح دیروز «سه بیگانه» رفع توقیف شد. آقای مهرداد فرید، دبیر شورای عالی تهیه‌کنندگان درباره این اتفاق که نوعی تجربه جدید در همگرایی میان جامعه سینمایی و دستگاه قضایی محسوب می‌شود، گفت: «سه بیگانه» با تهیه‌کنندگی مسعود ردایی، پس از پیگیری‌های خانه سینما، شورای عالی تهیه‌کنندگان و سازمان سینمایی، از سوی قوه قضاییه رفع توقیف شد. اصولاً توقیف فیلم‌های سینمایی توسط دادستانی یک امر موقتی است که طی آن دوره دادسرا روی موضوع تحقیقات و در نهایت به قضاوت یا منع تعقیب حکم می‌کند. در این دوره کار ما رایزنی و ارائه نظرات کارشناسی به قوه قضاییه است که این‌بار به رفع توقیف منجر شد. وی ادامه داد: در این فیلم خطای احتمالی یکی از عوامل، مساله توقیف را پیش آورده بود.
امیدواریم این تعامل پاینده باشد
بعد از اتفاق دیروز، شرکت پخش این فیلم هم با صدور بیانیه‌ای از این اقدام دستگاه قضایی تشکر کرد. در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: «لازم می‌داند مراتب تشکر خود را از قوه محترم قضاییه، دادستانی و معاونت محترم دادستانی قاضی منصوری بازپرس محترم که کوشیدند با تعامل، مشکل ایجاد شده را سامان دهند، اعلام کند. امیدواریم که همدلی و همیاری میان اهالی سینما و تعامل مستقیم میان بدنه سینما و مقامات محترم قضایی، پاینده باشد تا هیچ اثر هنری دچار مشکلاتی از این دست نشود. از تمامی دوستان، اهالی مطبوعات و همکاران و هم صنفی‌هایی که به نوبه خود کمک کردند تا مشکل این 2 فیلم برطرف شود، تشکر می‌کنیم و دستشان را به گرمی می‌فشاریم.»

این همکاری اتفاق مبارکی بود
دبیر شورای عالی تهیه‌کنندگان ضمن درخواست از قوه قضاییه، بیان کرد: قبل از هر اقدامی شایسته است که نظر اهل خبره را بپرسند و بعد تصمیم مقتضی را بگیرند چون فرهنگ مساله پیچیده‌ای است که نیاز به سؤال و گفت‌وگو دارد‌. این سؤال و بررسی قبل از رأی، باعث تعامل بهتر قوه قضاییه و سینما می‌شود. فرید در پایان گفت: این همکاری خوب بین قوه قضاییه و سینما اتفاق مبارکی است که باعث آشنایی دو طرف با شرایط کاری هم و در نتیجه تعامل بهتر امور دو طرف در ادامه راه می‌شود.
همچنین مسعود ردایی تهیه‌کننده «سه بیگانه» اظهار کرد: همکاری مجموعه‌های گوناگون بالاخص ریاست قوه قضاییه آیت‌الله آملی لاریجانی، دادستان محترم تهران آقای جعفری دولت‌آبادی، معاون محترم دادستان آقای منصوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دکتر صالحی امیری باعث شد تا این اتفاق مبارک رخ دهد.

 

captcha
شماره‌های پیشین