152
چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
1
رهبر معظم انقلاب در ابتدای درس خارج فقه:

حادثه بی‌نظیر ۹دی از نمونه‌های قدرت نظام اسلامی است

9 دی؛ نماد غیرت دینی

ای پیادگان قشون! با شما هستم

پس از گذشت 30 سال از پیروزی انقلاب‌اسلامی در ایران، انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 به‌خاطر حضور چهل‌میلیونی (بیش از 80 درصدی) دارندگان حق رأی، و علاوه‌بر آن، به‌خاطر شور و نشاط کم‌نظیر مردم، بدون شک یک رکوردشکنی تاریخی در زمینه اثبات پشتوانه مردمی یک حکومت بود. این رکورد تاریخی برای حضور دموکراتیک مردم، توسط یک حکومت دینی، بدون هیچ تردیدی چشم مدعیان غرب‌گرای لیبرال‌دموکراسی را کور می‌کرد، اگر و تنها اگر ادعای تلخ تقلب، فتنه 88 را رقم نمی‌زد.

مریم برادران، برنده بخش مستندنگاری جایزه ادبی جلال در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

نویسندگی کار من نیست

برنده جایزه مستندنگاری نهمین دوره جایزه جلال، نویسنده عجیبی است. گفت‌و‌گو را که تا آخر بخوانید متوجه خواهید شد دلیل این جمله چیست. خانم مریم برادران، متولد ۱۳۵۵ است. نویسنده‌ای پرکار که دکترای برنامه‌ریزی توسعه آموزش عالی دارد.

در فقدان مداخله جدی رئیس‌جمهور صورت می‌گیرد

جنگ سلامت در دولت

پایان دعوای چندماهه دو وزیر با میانجی گری روحانی اعلام شد. بالاخره ظهر دیروز و پس از گذشت چند هفته توفانی در جریان مصاحبه‌های آتشین دو وزیر کابینه علیه یکدیگر، بالاخره امروز سخنگوی وزارت بهداشت از دستور مستقیم رییس جمهور برای انتقال حق بیمه کارگران از سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت خبر داد. اتفاقی که به نوعی اعلام پایان جنگ داخلی وزرای بهداشت و رفاه در کابینه یازدهم و البته بالارفتن دست وزیر بهداشت به عنوان پیروز این مجادله بود.

سرمقاله

برائتی که شد و برائت‌هایی که نشد

دبیر شورای تهیه‌کنندگان با اشاره به صدور مجوز «سه‌بیگانه»خبر داد

اتفاقی مبارک در همکاری سینما و دستگاه قضا

«سه بیگانه» رفع توقیف شد؛ تیتر دیروز رسانه‌ها این بود، فیلمی که بعد از گذشت 6 سال از شروع نگارش آن شاید بتوان آن را یکی از پرحاشیه‌ترین و پر فراز و نشیب‌ترین اثر سینمایی در ایران دانست. این فیلم داستان سه مأمور خارجی است که برای انجام عملیاتی با یک نقشه دقیق و از پیش تعیین‌شده وارد ایران می‌شوند اما از لحظه ورود با موقعیت‌های ویژه‌ای روبه‌رو می‌شوند که برنامه‌هایشان را به‌هم می‌ریزد.

کارشناسان در گفت‌وگو با «صبح نو» تاکید کردند

اصول‌گرایان برای نو شدن باید مردمی شوند

این روزها جریانات سیاسی درصدد نوگرایی و عبور از قالب‌های کهنه هستند؛ قالب‌هایی که کارویژه خود را از دست داده است چرا که دیگر در معیار چارچوب‌های فعلی نمی‌توان عیار افراد را سنجید. اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی هم بعد از سال‌ها، کارکرد عنوان خود را به‌عنوان 2 جریان تأثیر‌گذار در فضای سیاسی کشور از دست داده‌اند و دیگر نمی‌توان گفت چه کسی اصلاح‌طلب و چه کسی اصول‌گراست؛ لذا عنوان‌ها و نام‌ها نمی‌توانند معرف کامل افراد و احزاب باشند.

«کلش‌آوکلنز» به زودی فیلتر می‌شود

این کلش‌بازهای خشن

حرف‌ها درباره فیلترینگ «کلش‌آوکلنز» از مرحله حرف گذشته و به واقعیت پیوسته است. دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفته است که وزارت ارتباطات باید نسبت به اعمال محدودیت برای دسترسی به این بازی اقدام کند و این دستور لازم‌الاجراست. آقای خرم‌آبادی این را هم اضافه کرده که این بازی ترویج خشونت است.

رسانه‌های غربی: شانس روحانی کاهش یافت

سقوط تاریخی ارزش ریال!

دلار در بازار آزاد ارز ایران به بالاترین رقم خود رسیده و روز گذشته 4133 تا 4150 تومان فروخته ‌شد. روند افزایش نرخ ارز که در هفته‌های اخیر شروع شده، بدون وقفه ادامه دارد ولی مقامات دولتی می‌گویند قیمت‌ها غیرواقعی است و به‌زودی بانک مرکزی کنترل بازار را در دست خواهد گرفت. این مسائل باعث شده تا پای وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی به قضیه کشیده شود و آنها برای ادای توضیحات درباره التهاب بازار ارز به مجلس فراخوانده شوند.

صبح نو

سرمقاله

برائتی که شد و برائت‌هایی که نشد

برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب در روزهای اخیر، نامه 30 نفره تحت نام «گروهی از ایرانیان» که خطاب به دونالد ترامپ او را به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایرانیان تشویق کرده‌اند، محکوم کردند. این محکومیت حتماً جای امیدواری دارد و در این جریان گامی رو به جلو محسوب می‌شود چرا که متاسفانه پیش از این واکنش‌های اصلاح‌طلبانه به رفتارهای مشابه، سکوت منجر به تأیید این نوع خیانت‌ها بوده است‌. نامه مشابهی که در جریان فتنه به اوباما نوشته شد یا اقدامات و فعالیت‌هایی که آقازاده مشهور و ماجراجو برای تشدید تحریم‌ها برضد ملت ایران صورت داد، هیچ‌کدام با اعلام برائت اصلاح‌طلبان مواجه نشده بود.  به این رفتارهای سؤال‌برانگیز اصلاح‌طلبانه باید سکوت نسبت به خیانتی که در سال 88 به رأی ملت ایران با اسم رمز «تقلب» صورت گرفت نیز افزوده شود چراکه آن حرکت خائنانه با وجود بینات فراوان هنوز نه تنها مورد برائت این جریان قرار نگرفته، بلکه به عکس همچنان تلاش برای تبرئه فتنه‌گران و محکوم کردن نظام اسلامی در جریان است. من‌باب یادآوری؛ آیا از مصاحبه هرگز تکذیب نشده یکی از سران فتنه با هفته‌نامه تایمز استنباطی غیر از خیانت و توطئه می‌توان کرد؟! دست آنهایی که از نامه وطن‌فروشان ابراز برائت کردند درد نکند اما خطاب به آنها باید گفت که امنیت ایرانیان فقط از طریق جنگ نظامی تهدید نمی‌شود که در این جبهه تکلیف روشن و کشور به‌حمدالله و به برکت خون شهیدان، قدرتی دشمن‌شکن دارد. هوشیاری و هوشمندی را باید در جنگ نرم نشان داد که  دشنه خیانت و اعتماد به دشمن از پشت بر گرده ملت فرو نرود. 

captcha
شماره‌های پیشین