150
دوشنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۵
15

خبر

در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات بررسی شد

همه حاشیه‌های قرارداد با یک مازوخیست

چندی پیش رایزن فرهنگی سفارت ایران در آلمان به همکاری با فردی به نام «جان جان آریاز» برای ساخت مستندی به مبلغ سه هزار یورو با مضمون عاشورا و اربعین اقدام کرد. فردی که یک مازوخیست به نظر می‌رسد. این قرارداد با دخالت سازمان فرهنگ و ارتباطات لغو شد اما انتقادات رسانه‌ها ادامه دارد. انتقاداتی که به حق به نظر می‌رسد.

صبح نو

در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات بررسی شد

همه حاشیه‌های قرارداد با یک مازوخیست

چندی پیش رایزن فرهنگی سفارت ایران در آلمان به همکاری با فردی به نام «جان جان آریاز» برای ساخت مستندی به مبلغ سه هزار یورو با مضمون عاشورا و اربعین اقدام کرد. فردی که یک مازوخیست به نظر می‌رسد. این قرارداد با دخالت سازمان فرهنگ و ارتباطات لغو شد اما انتقادات رسانه‌ها ادامه دارد. انتقاداتی که به حق به نظر می‌رسد.

مازوخیسم فیزیولوژیکی حادترین وجه مازوخیسم
با مروری بر شخصیت و زندگی آقای «جان جان آریاز» در می‌یابیم که وی مبتلا به مازوخیسم فیزیولوژیکی هست. انحراف مازوخیسم نقطه مقابل سادیسم یا دیگر آزاری است. یک انسان مبتلا به «مازوخیسم» از عذاب و شکنجه‌ای که خودش متحمل می‌شود لذت کسب می‌کند. افرادی که به این نوع انحراف مبتلا هستند به‌شدت تمایل دارند که چه به وسیله خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شکنجه شوند. مازوخیسم فیزیولوژیک که حادترین و واقعی‌ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد.

عقد قرار داد با چهره‌ای خشن
حال با این وجود رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران به عقد قرار داد با فردی اقدام کرده است که نه تنها سنخیتی با مفاهیم عاشورا ندارد بلکه ظاهر غیر معمولی و شخصیت وی اعتراض غربی‌ها را نیز برانگیخته است. فردی که به ظاهر عجیبش که شامل خالکوبی در اکثر نقاط بدن و حتی گذاشتن اشیا زیر پوست دستانش افتخار می‌کند و خود را این‌گونه معرفی می‌کند: «جان جان یک جوان هنرمند فرانسوی است که در برلین زندگی می‌کند. موضوعات مورد علاقه: زبان بدن، عادی بودن در عصر جراحی‌های زیبایی و پلاستیک، دیکتاتوری فشن، شهوت‌گرایی و جنسیت. این علاقه‌ها موجب شده که به تغییرات ظاهری در بدن و همچنین تغییرات (آسیب) در بدن در برنامه‌های زنده روی بیاورد، که به شکل تناقض‌آمیزی با احساسات شاعرانه‌ای درآمیخته شده است. گوشت، پوست و خون، ابزار نقاشی من برای بردن شما به سفری از محبت تا سبعیت (وحشی‌گری) از طریق زیبایی است.»

باید بررسی شود
 بعد از عقد قرار داد و پرداخت بخشی از مبلغ تعیین شده، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جلوگیری از ادامه فعالیت آقای سیدعلی موجانی رایزن فرهنگی ایران در آلمان اقدام می‌کند. در این ارتباط با آقای موجانی به گفت‌وگو پرداختیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» دلیل لغو این همکاری را دستور العمل سازمان دانست و گفت: «ما یک نمایندگی هستیم که باید گزارش دهیم، راهکارها را بررسی می‌کنیم و روش‌ها را به سازمان منتقل کرده و بدنه کارشناسی نظر می‌دهد. بعد از هماهنگی عمل می‌کنیم.» او در جواب اینکه اگر دستورالعمل سازمان نبود ادامه فعالیت می‌دادید یا نه؟ گفت: «در این باره یقیناً باید حضوری و با بررسی جوانب قضاوت توسط کارشناسان داوری شود که بر امور آگاهی دارند.» موجانی در ادامه در توجیه عملکرد خود به یکی از گزارش‌های صدا و سیما اشاره کرد که در آن با جان جان آریاز مصاحبه شده و مستند وی را مستندی هنرمندانه خوانده‌اند.

اقدام بدون هماهنگی با سازمان
بعد از توضیحات رایزن فرهنگی به گفت‌وگو با آقای رضا عزیزیان، مدیر کل روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پرداختیم. عزیزیان به «صبح‌نو» گفت: «این مسأله برای دو ماه قبل بوده و کمیسیون فرهنگی مجلس و وزیر ارشاد در جریان این کار هستند منتها به تازگی رسانه‌ای شده است.» عزیزیان در پاسخ اینکه سازمان در جریان این اقدام بوده یا نه؟ گفت: «این موضوع برای چه باید از طریق رسانه‌ها پیگیری شود و اصلاً چرا باید رسانه‌ها به این موضوع بپردازند؟ رایزن فرهنگی بدون مطالعه و تحقیق درباره این فرد به عقد قرار داد اقدام کرده بود و بعد از عقد قرار داد به سازمان نامه‌ای داده که سازمان را در جریان این موضوع قرار بدهد. سازمان نیز بعد از با خبر شدن از این موضوع به جلوگیری از این موضوع اقدام کرد.» مدیرکل روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات در پاسخ به نوع برخورد سازمان با این اقدام گفت: «بابت اینکه ایشان بدون مطالعه و هماهنگی اقدام به همکاری با این فرد را داشته، به او تذکر داده‌ایم و ایشان هزینه لغو قرار داد را از هزینه شخصی خود باید پرداخت کند.»

انعکاس بعضی مسائل را به صلاح نمی‌دانیم
نکته جالب در اظهارات مدیرکل روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات واکنش تلویحی وی به انتقادات صورت گرفته درباره این موضوع است: سازمان برای برخورد با این موضوع برنامه‌ریزی کرده است. اجازه بدهیم خودِ سازمان بابت این موضوع تصمیم‌گیری کند و علنی نشود. البته یک جریان مهندسی شده هم به دنبال برکناری ایشان از این سمت است ولی ما هنوز به این نتیجه نرسیدیم که ایشان را امروز یا فردا یا حتی در آینده از این سمت برکنار کنیم چون مسائلی وجود دارد که ما صلاح نمی‌دانیم که رسانه‌ها آنها را منعکس کنند.»

انتخاب رایزن‌ها چگونه صورت می‌گیرد؟
عزیزیان همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار «صبح‌نو» درباره نحوه انتخاب رایزن‌های فرهنگی در کشورهای خارجی گفت: انتخاب رایزن‌ها یک سیکل اجرایی دارد و این‌طور نیست هر کسی را که در مجموعه ما باشد برای این سمت انتخاب کنیم. ما تمام ظرفیت‌های کشور از جمله مجلس شورای اسلامی دانشگاه‌ها و مدیران عرصه فرهنگ را مورد استفاده قرار می‌دهیم و از کسانی که واجد شرایط هستند و توانایی‌های علمی و یا اجرایی دارند استفاده می‌کنیم. البته صلاحیت این افراد را فقط سازمان تشخیص نمی‌دهد و نهادهای نظارتی و افراد مختلف دیگری این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهند.»

 

captcha
شماره‌های پیشین