149
یکشنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۵
6
تعطیلی مدارس ابتدایی هم چاره‌ساز نشد

در انتظار باران ...

عکس‌های مقایسه‌ای، یکی از داغ‌ترین پست‌های دیروز شبکه‌های اجتماعی بود. عکس‌هایی با یک قاب در 2 روز متفاوت و برای نشان دادن بلایی که پدیده «وارونگی» و آلودگی هوا بر سر این روزهای تهران، تبریز، اصفهان، کرج و چند شهر دیگر آورده است. مدارس ابتدایی شهرهای تهران و تبریز دیروز به‌دلیل حجم بالای آلودگی هوا تعطیل شد. اتفاقی که البته برای امروز تهران نیفتاد و حوالی ظهر شنبه اعلام‌شد مدارس پایتخت، روز یک‌شنبه تعطیل نیستند.

صبح نو

تعطیلی مدارس ابتدایی هم چاره‌ساز نشد

در انتظار باران ...

عکس‌های مقایسه‌ای، یکی از داغ‌ترین پست‌های دیروز شبکه‌های اجتماعی بود. عکس‌هایی با یک قاب در 2 روز متفاوت و برای نشان دادن بلایی که پدیده «وارونگی» و آلودگی هوا بر سر این روزهای تهران، تبریز، اصفهان، کرج و چند شهر دیگر آورده است. مدارس ابتدایی شهرهای تهران و تبریز دیروز به‌دلیل حجم بالای آلودگی هوا تعطیل شد. اتفاقی که البته برای امروز تهران نیفتاد و حوالی ظهر شنبه اعلام‌شد مدارس پایتخت، روز یک‌شنبه تعطیل نیستند.

تعطیلی، تکراری‌ترین واژه زمستان‌های دانش‌آموزان تهرانی است. اتفاقی که امسال هم خیلی زود و در چهارمین روز زمستان 95 افتاد تا پس از روزهای کم‌نظیر و کارت پستالی پایتخت، پای هوای آلوده دوباره به تهران باز شود. شاخص آلودگی هوای تهران، روز شنبه روی عدد 152 ایستاد تا هوای پایتخت در وضعیت «قرمز» قرار بگیرد. عددی که 2 درجه نسبت به روز جمعه بیشتر هم شده بود تا با وجود تعطیلی مدارس و پیش‌دبستانی‌های پایتخت، آلودگی هوا بیشتر از قبل شود.
اما انگار دوباره نه اعمال طرح زوج و فرد، نه تعطیلی مدارس و نه کنایه‌های سیاسی، راه به جایی نبردند و همه باز هم چشم به پیش‌بینی سازمان هواشناسی دوختند تا برای شهر، از باد و باران خبر بیاورد تا نفس تهران تازه شود.
این اتفاق هم افتاد و معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «مهر» مژده ناپایداری هوا را داد. خبری که البته در آن، همچنان بر آلوده ماندن هوای تهران هم تاکید شد.
آقای «محمد رستگاری» گفت: «با توجه به اینکه از ظهر امروز نشانه‌های ورود سیستم کم‌فشار به هوای پایتخت دیده می‌شود، شاهد ناپایداری هوا خواهیم بود و بنابراین احتمال اینکه فردا نیز بر اثر آلودگی هوا، شاهد تعطیلی در پایتخت باشیم ناچیز است .
البته قطعاً فردا هم شاخص آلودگی هوای تهران عدد بالایی خواهد بود اما از وضعیت کنونی که برای همه گروه‌ها ناسالم است پایین‌تر خواهد آمد و به این ترتیب هوای تهران آن‌قدر آلوده نخواهد بود که تعطیلی را به‌دنبال داشته باشد.»
معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان هواشناسی برای پیش‌بینی وضعیت آلودگی هوا به داده‌های آنلاین محیط‌زیست دسترسی دارد یا نه، هم گفت: «همه اطلاعاتی که من در اختیار دارم در اختیار سازمان هواشناسی هم هست چرا که من به محض دریافت اطلاعات برای همه نهادهای مرتبط از جمله هواشناسی ایمیل می‌کنم. برای دسترسی به داده‌های آنلاین هم می‌توانند از داده‌های آنلاین شرکت کنترل کیفیت استفاده کنند.» از سوی دیگر مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفت‌وگو با «ایسنا» خبر از  آغاز بارش از شامگاه شنبه در تهران  داد و گفت: «این بارش‌ها به یقین در بهبود کیفیت هوای روزهای آینده تأثیر می‌گذارد.»
داده‌های هواشناسی پیش‌بینی شده برای شهر تهران، دیروز نشان دادند که با افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی در بعدازظهر شنبه تا دوشنبه، در برخی ساعات، وزش باد مؤثر در انتظار تهران خواهد بود تا به این ترتیب، با آغاز بارش باران و وزش باد نسبتاً شدید، آلاینده‌ها بار و بندیل‌شان را از پایتخت جمع کنند.
این اتفاق در حالی افتاد که طبق آمار رسمی منتشر شده، شاخص‌ کیفیت هوای تهران در 9 ماه نخست امسال (276 روز گذشته) 15روز پاک، 208 روز سالم، 48 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و پنج روز ناسالم برای همه افراد بود.
سخنگوی اورژانس تهران هم از شهروندان تهرانی خواست تا از تردد غیر ضروری در شهر خودداری کنند. آقای «محمد عباسی» گفت: «نوزادان، سالمندان، زنان باردار، بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر گروه‌های پرخطر نیز تا حد امکان از منزل خارج نشوند و اگر هم سفر درون شهری ضروری پیش آمد، حتماً از ماسک مناسب استفاده کرده و داروهایشان را به همراه داشته باشند.
افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مزمن که از دستگاه اکسیژن استفاده می‌کنند، حتماً در هنگام خروج از منزل دستگاه اکسیژن‌شان را به همراه داشته باشند و با مشاهده علائم تنگی نفس به نخستین مرکز اورژانس مراجعه کرده یا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرند.»
ضمن اینکه در 6نقطه تهران و در میادین آزادی، امام حسین؟ع؟، تجریش، انقلاب، امام خمینی ؟ره؟ و شهر ری هم آمبولانس‌های اورژانس حاضر بودند تا در صورت نیاز شهروندان به کمک‌های اورژانسی، این خدمات را سریع‌تر به آنان ارائه کنند.
با این حال، مشاهدات خبرنگار  صبح نو از حضور کودکان همراه زنان در مراکز خریدی چون بازار تهران خبر می‌دهد. اتفاقی قابل تأمل که نشان می‌دهد تعطیلی مدارس برای بعضی از شهروندان، فقط مجوزی برای آزادی گردش و خرید در شهر بوده است.
ماجرای آسمان خاکستری و هوای آلوده،  البته محدود به پایتخت نبود. دیروز مدارس ابتدایی تبریز در سومین روز متوالی آلودگی هوا تعطیل شد. اتفاقی که در شهرهای «کرج» و «فردیس» هم افتاد تا مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از تعطیلی مدارس ابتدایی پیش‌دبستانی‌ها و شهرستان‌های کرج و فردیس در شیفت صبح و عصر دیروز به‌دلیل آلودگی هوا خبر دهد.
به هرحال  براساس پیش‌بینی‌ها، دوباره باد و باران به کمک هوای آلوده شهرهای بزرگ کشور خواهد آمد تا بی‌تدبیری‌ها درباره پیشگیری از آلودگی هوا همچنان ادامه داشته باشد.
آن‌طور که سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده است، بر اساس نقشه‌های هم‌دیدی و آینده‌نگری، با ورود سامانه بارشی، بارش برف از سمت غرب و شمال‌غرب کشور آغاز شده که به‌تدریج گستره بارش‌ها به‌شکل باران و برف در جنوب‌غرب، زاگرس مرکزی و از اواخر وقت دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی فعال خواهد شد.
طبق این پیش‌بینی‌ها امروز بارش‌ها در مناطق ذکر شده ضمن تقویت، ادامه داشته و فردا نیز بیشتر بارش‌ها در زاگرس مرکزی و شمال‌شرق کشور خواهدبود.

captcha
شماره‌های پیشین