149
یکشنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۵
15
معرفی برگزیدگان نهایی جایزه ادبی جلال

«لم‌یزرع» بایرامی به بار نشست

مراسم اختتامیه نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد روز گذشته با حضور جمع کثیری از اهالی ادبیات در تالار وحدت برگزار شد.

خبر

صبح نو

معرفی برگزیدگان نهایی جایزه ادبی جلال

«لم‌یزرع» بایرامی به بار نشست

مراسم اختتامیه نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد روز گذشته با حضور جمع کثیری از اهالی ادبیات در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم که با حضور آقای سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد خانم منیژه آرمین دبیر علمی این جایزه در سخنانی گفت: انتخاب داوران در این جایزه با روشی کاملاً دموکراتیک و توسط هیات علمی انجام شد و داوران‌مان چه از حیث نوشتن و چه از حیث اخلاق و انصاف نمونه بودند. ما در این جایزه سعی کردیم بر اساس خرد جمعی به داوری بپردازیم و سلیقه و خطاهای شخصی را به حداقل برسانیم.
آرمین افزود: امروز خودمان را در اوج نمی‌بینیم که در اوج دیدن آغاز سقوط است اما عنوان می‌کنم که درجایگاهی مطمئن هستیم با نویسندگانی که نگاه، دنیا و تشخص منحصر به خود را دارند. دیگر می‌شود ادعا کرد که داستان ایرانی شکل گرفته که دارای ویژگی‌های دنیای معاصر ادبیات و در عین حال وطنی است.

جایزه جهانی
در ادامه این مراسم  سند بخش جایزه جهانی داستان فارسی رونمایی شد و پس از آن برگزیدگان بخش ویژه افغانستان معرفی شدند.
پس از دریافت این جوایز آقای سید علی موسوی یکی از برگزیدگان این بخش در سخنان کوتاهی با اشاره به اینکه این جایزه یک اتفاق مهم در گستره زبان فارسی به‌شمار می‌رود ابراز امیدواری کرد این حرکت تداوم داشته باشد. وی همچنین با اشاره به اینکه ایران را خانه دوم خود می‌داند، جایزه‌اش را به ملت افغانستان تقدیم کرد.

هدف جلال از بین بردن فقر بود
در ادامه این مراسم آقای سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی عنوان کرد: نام جلال آل‌احمد در تاریخ ایران می‌درخشد و او از برجسته‌ترین روشنفکران و نویسندگان دهه ۴۰ ایران است که شجاعت، تعهد و معترض بودن را همراه با هم دارد. آل احمد به نسلی از روشنفکران سرخورده از سلطه و استکبار تعلق دارد که نقد تفکر غربی و مدرنیزاسیون را ترویج و بر اصالت و هویت و عزت‌نفس تاکید دارد. کتاب غربزدگی او بازتابی است از ظهور چنین گفتمانی که نشان از نویسنده‌ای دارد که مانند رودی خروشان آرامی ندارد.
صالحی امیری همچنین تصریح کرد: حدود ۴۵ داستان و مقاله و سفرنامه باقی مانده از او می‌توان دید که هدف آل احمد از بین بردن فقر و قرار دادن رفاه در اختیار عموم جامعه و نجات میهنش بود. او از رنجی که می‌برد، نوشت. آزاده‌ای بود که به دستور نمی‌نوشت، قاعده دستوری داشت اما تابع دستور نبود.
وی در پایان با تشکر و تجلیل از داستان‌نویسان افغانستانی اظهار امیدواری کرد که این جایزه در آینده‌ای نزدیک بتواند به‌صورت بین‌المللی برگزار شود.

انتخاب برگزیدگان
در ادامه این مراسم و پس از اهدای جوایز، آقای گلعلی بابایی نویسنده شایسته تقدیر در بخش مستند‌نگاری هدیه خود را به خانواده شهدای مدافع حرم تقدیم کرد.
همچنین در این بخش از خانواده سردار شهید حسین همدانی که کتاب «پیغام ماهی‌ها» (شایسته تقدیر در بخش مستند‌نگاری جایزه جلال) به خاطرات وی اختصاص داشت، تجلیل شد.
خانم مریم برادران نویسنده کتاب «ر» نیز پس از دریافت جایزه خود در سخنان کوتاهی گفت: خوشحالم که مرد شوریده کتاب «ر» دیده شد و امیدوارم امثال او در زندگی ما بیش از این دیده شوند.
خانم مهناز فتاحی نامزد بخش مستند نگاری جایزه جلال نیز در سخنانی عنوان کرد: من خودم را برنده می‌دانم و از خدا به خاطر همین سپاسگزارم. من همان کودک شهرستانی هستم که وقتی پدرم به تهران می‌آوردم بیشترین خریدم کتاب بود و در نهایت نیز با کمک اساتیدم مرحوم فردی و آقای فتاحی توانستم بنویسم.
همچنین آقای آرش صادق‌بیگی برگزیده بخش داستان کوتاه نیز پس از دریافت جایزه خود در سخنانی گفت: در کتابم تلاش کردم قصه‌گو باشم و با همه ظرافت‌ها داستان تعریف کنم. موفقیت این کتاب را به خوانندگان تبریک می‌گویم.

برنده رمان
آقای محمدرضا بایرامی برگزیده بخش رمان نیز پس از دریافت جایزه خود گفت: من بعد از نوجوانی از علاقه‌مندان جلال آل‌احمد بودم و اولین کار ادبی‌ام که یک نوجوان شخصیت اصلی‌اش بود را به یاد وی نوشتم و باید بگویم شخصیت اصلی آن رمان هم جلال بود.
وی افزود: وقتی نویسنده‌ای جایزه می‌گیرد گفته می‌شود که این جایزه نباید در شیوه نوشتن و زندگی او تأثیر بگذارد اما چون ما نویسندگان ایرانی اصولاً سختکوش نیستیم دوست داریم جایزه در شیوه نوشتن و شیوه زندگی ما تأثیر بگذارد. به همین خاطر اینکه امکان مالی این جایزه را کم کرده و از ما دریغ داشتند، پسندیده نیست. از ما که گذشت اما امیدوارم این اتفاق در ادامه اصلاح شود.

گفت‌و‌گو با برگزیدگان
محمدرضا بایرامی در گفت‌و‌گو با «صبح نو» درباره این جایزه و کتاب «لم یزرع» گفت: فضای این کتاب فضای جنگ است اما کل داستان این رمان در عراق می‌گذرد. حادثه تاریخی «دوجیل» را به عنوان پس‌زمینه بیان می‌کند؛ اما در اساس یک داستان عاطفی و عشقی است بین یک پسر شیعه و یک دختر سنی که تندروها و جنگ‌ها اجازه وصال نمی‌دهند‌. این قصه دریغ نبود، همزیستی بین شیعه و سنی است. وی درباره اینکه احتمال برنده شدن می‌داد یا خیر حرفی نزد و درباره جایزه ادبی جلال گفت: این جایزه هم مثل خیلی جوایز دیگر ادبی است اما ویژگی‌اش بحث مالی آن است که می‌تواند در سرنوشت یک نویسنده مؤثر باشد. تأثیر اولیه خودش را از دست داده است اما همچنان از برند سابقش بهره می‌برد.
آقای گلعلی بابایی، برگزیده بخش مستندنگاری این جایز هم در گفت‌و‌گو با «صبح نو» در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وقتی جایزه‌های جهانی به یک اثر ادبی اهدا می‌شود شاهد آن هستیم که آن اثر مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد و در دیگر کشورها ترجمه می‌شود؛ آیا برای جایزه جلال چنین اتقافی می‌افتد، گفت: این بر می‌گردد به نقص رسانه‌ای ما. وقتی رسانه‌ها وظیفه‌شان را خوب عمل نمی‌کنند و اطلاع‌رسانی خوبی نمی‌کنند، اینچنین مراسمی مثل خیلی از مراسم دیگر پوشش داده نمی‌شوند و در سکوت برگزار می‌شوند.
جایزه‌های هنری فیلم فجر، سر و صدایش خیلی بیشتر است، اما جایزه‌های ادبی اینچنینی یک مقدار پوشش‌های خبری‌شان کمتر است، بر همین اساس شاید در جامعه انعکاس پیدا نمی‌کند به طوری که حساسیت ایجاد کند و بیایند دنبال یک کتاب تا ببینند چه چیزی است.

captcha
شماره‌های پیشین