148
شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
4
آدرس 1.4 میلیون شغل کجاست؟

دلار 4000 تومان شد

41 ماه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید و زمانی که رییس جمهور وعده حل مشکل بیکاری جوانان را داد، می‌گذرد و دولت یازدهم تا چند ماه آینده به پایان دوران فعالیت خود خواهد رسید. با این حال، مشکل بیکاری جوانان همچنان پابرجا مانده و بر تعداد بیکاران نیز افزوده شده است.

خبر

صبح نو

آدرس 1.4 میلیون شغل کجاست؟

دلار 4000 تومان شد

41 ماه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید و زمانی که رییس جمهور وعده حل مشکل بیکاری جوانان را داد، می‌گذرد و دولت یازدهم تا چند ماه آینده به پایان دوران فعالیت خود خواهد رسید. با این حال، مشکل بیکاری جوانان همچنان پابرجا مانده و بر تعداد بیکاران نیز افزوده شده است.

رییس جمهور حتی وعده داده بود برای حل معضل بیکاری در 100 روز اول فعالیت دولت، آثاری مشخص خواهد شد. با این وجود، حالا در 4 سالگی دولت یازدهم تعداد بیکاران از مرز 3 میلیون و 300 هزار نفر گذشته و مشکلات خانواده‌ها درباره اشتغال و آینده جوانان همچنان پابرجاست.
به نظر می‌رسد دولت در ماه‌های پایانی فعالیت خود در کنترل برخی بازارها مانند ارز و سکه نیز ناتوان شده و روند صعودی قیمت انواع سکه و ارز در هفته‌های اخیر نمایان است. تثبیت قیمت دلار هم که در دوران فعالیت این دولت به عنوان یکی از دستاوردهای مهم یاد می‌شد، بالاخره روند رو به رشدی یافته و در چهارشنبه هفته گذشته از مرز 4 هزار تومان گذشت.
به نظر می‌رسد تعیین قیمت دلار 3300 تومانی در لایحه بودجه سال آینده و برنامه دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز هم در افزایش زیرپوستی نرخ دلار تأثیرگذار باشد. اثر منفی افزایش نرخ ارز بر اشتغال را باید در تضعیف تولید و افزایش هزینه‌های بنگاه‌ها به واسطه گرانی ارز و در نتیجه خطر ورشکستگی، از دست رفتن رقابت تولیدات ایرانی در بازارها و در نتیجه اخراج و بیکاری نیروی کار جست‌وجو کرد.
در زمینه باقی ماندن بیکاری، کارشناسان می‌گویند یا مشاوران دولت آنچنان که باید غول بیکاری را جدی نگرفته بودند که به رییس جمهور مشاوره‌های اشتباه درباره حل مشکل بیکاری و اشتغال جوانان می‌دادند و یا اینکه از نیاز شدید موجود در جامعه و مسأله چالش‌برانگیز در خانواده‌ها سوءاستفاده تبلیغاتی شد.
از آن‌سو این نکته مورد توجه است که نمی‌توان بدون فراهم کردن برخی زمینه‌ها آمار اشتغال‌زایی بی‌سابقه داد و گفت دولت موفق به ایجاد 745 هزار شغل فقط در 6 ماهه اول امسال شده و دستاورد بی‌سابقه‌ای را در تاریخ کشور به ثبت رسانده است. این آمارها بدون تأیید مردم و لمس آن در جامعه، تنها مصرف تبلیغاتی در آستانه انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری خواهد داشت و دردی از بیکاری ده‌ها هزار جوان تحصیل کرده دانشگاهی دوا نمی‌کند.
چگونه وقتی همچنان رقابت دانشگاه‌ها در جذب دانشجو و پُرکردن صندلی‌های خالی در جریان است، بازنگری اساسی در مباحث دانشگاهی نشده و در مدارس نیز سیستم آموزشی به روال سابق است، هر ماه به تعداد متقاضیان کار کشور افزوده می‌شود، رکود در اقتصاد ایران باقی است و برجام به بیراهه رفته؛ همچنین نه دولت توانی برای استخدام جدید دارد و نه بخش خصوصی موفق به ایجاد ظرفیت‌های تازه‌ای برای جذب نیروی کار شده، دستاورد تاریخی در اشتغال‌زایی حاصل شده است؟
روز پنج‌شنبه پیامی از سوی دولت در کانال تلگرامی مخابره شده که در آن به نقل از وزیر اقتصاد گفته شده بود در نیمسال اول سال جاری یک میلیون و 445 هزار شغل توسط دولت یازدهم فقط در 6 ماه ایجاد شده که به تعبیر طیب نیا این عملکرد دولت در کشور بی‌سابقه است!
با این حال، خیلی زود این پیام حذف و مطلب دیگری از سوی وزیر اقتصاد با این مضمون مخابره شده که اشتغال ایجاد شده در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور خالص 745 هزار شغل بوده که این دستاورد در تاریخ ایران بی سابقه است.
پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در خبر دیگری که از وزیر اقتصاد مخابره کرد آورده است: بر اساس آمار رسمی، در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور خالص تعداد ۷۴۵ هزار شغل به اشتغال کل کشور اضافه شد که این در تاریخ ایران بی‌سابقه است، آن هم در شرایطی که ما فکر می‌کردیم به دلیل نتایج منفی رکود سال‌های پایانی دولت قبل، طی دو سال اخیر نباید خیلی منتظر افزایش اشتغال باشیم اما خوشبختانه افزایش تولید بعد از پایان تحریم‌ها، خیلی تأثیر مثبتی برجای گذاشت.
طیب نیا افزود: برای درک بهتر این آمار، باید به این نکته اشاره کنم که حد فاصل سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، به طور متوسط، فقط ۱۴ هزار نفر به اشتغال کشور افزوده شده بود.
چند روز پیش هم آقای دکتر حسن روحانی؛ رییس‌جمهور در این‌باره سخن گفته بود و آمار اشتغال‌زایی 750 هزار نفری را در نیمه اول امسال داد. قبل از آن هم آقای محمدباقر نوبخت؛ سخنگوی دولت گفته بود در ماه‌های گذشته یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر وارد بازار کار شده‌اند و در این میان موفق شدیم ۷۵۰ هزار نفر از این تعداد را مشغول به کار کنیم و این درحالی است که حدود ۵۰۰ هزار نفر کار پیدا نکرده‌اند.
بانک مرکزی اخیراً با ارائه گزارشی اعلام کرد رشد اقتصادی کشور در 6 ماهه اول امسال به میزان 7.4 درصد بوده است. در عین حال، مقامات دولتی با استفاده از قانون اوکان که می‌گوید هر یک درصد رشد اقتصادی برابر با 100 تا 110 هزار شغل است، ادعا کرده‌اند 6 ماهه دولت موفق به ایجاد 750 هزار شغل شده است. با این وجود، نگاهی به اظهارات قبل‌تر برخی مقامات دولتی مانند وزیر کار در این‌باره نوعی تناقض در آماردهی دولت را نشان می‌دهد. علی ربیعی پیش از این در چند مرحله در پاسخ به منتقدانی که رشد اقتصادی مورد ادعای دولت را با آمار بیکاری متناقض می‌دانستند عنوان کرده بود با پدیده رشد اقتصادی بدون اشتغال مواجه‌ایم، به این معنا که ممکن است اقتصاد رشد کند ولی شغلی حاصل نشود، حال چگونه به یک باره این پدیده از اقتصاد ایران رخت بربسته و 7.4 درصد رشد اقتصادی برابر با 750 هزار شغل شده است!؟
آقای حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره آمارهای جدید دولت درباره اشتغال‌زایی بی‌سابقه و تاریخی و ربط دادن آن به رشد اقتصادی 7.4 درصدی که خود همچنان محل بحث و ابهام است گفت: آمارهایی که دولت به تازگی درباره اشتغال‌زایی اعلام می‌کند مربوط به گزارش‌های مرکز آمار نیست و بیشتر بر مبنای ادعای بانک مرکزی است.
این کارشناس بازار کار اظهار داشت: دولت تخمین می‌زند هر یک درصد رشد اقتصادی برابر با 100 هزار شغل است، از این‌رو اعلام کرده‌اند 750 هزار شغل ایجاد شده، اما عملاً چیزی که در جامعه به صورت واقعی در جریان است، افزایش نرخ بیکاری و بالا رفتن تعداد بیکاران است. حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: دستیابی دولت به اشتغال‌زایی بی‌سابقه و تاریخی با شاخص‌ها جور در نمی‌آید چون نگاهی به آمارهای رسمی وزارت کار نشان می‌دهد که فقط در سال گذشته 1.1 میلیون پرونده اختلاف بین شاغلان و کارفرما در مراکز حل اختلاف تشکیل شده بود و این یعنی دست‌کم 10 درصد از کل شاغلان کشور به مشکل برخورده و احتمال بیکاری آنها زیاد است.
وی افزود: این آمار را اگر به تعداد بیکاران مطلق که بیش از 3 میلیون و 300 هزار نفر است اضافه کنیم، واقعیت‌ها را نشان می‌دهد. از آن‌سو دولت اعلام کرده بود 16 هزارمیلیارد تومان منابع برای کمک به بنگاه‌ها در نظر گرفته و اخیراً عنوان شد 12 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده که باید گفت بخشی مربوط به تمدید وام‌هاست و پرداخت واقعی نیست.
این کارشناس بازار کار تصریح کرد: می‌توان اظهارات این روزهای مقامات دولتی درباره اشتغال‌زایی بی‌سابقه را این گونه عنوان کرد که تحت تأثیر فضای سیاسی بوده و انتخاباتی است.

captcha
شماره‌های پیشین