148
شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
15
در گفت‌وگوبا مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی مطرح شد

همه حواشی جایزه ادبی جلال

13مهرماه سال جاری بود که فراخوان نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی منتشر شد. کتاب‌هایی که برای نخستین بار در سال ۱۳۹۴و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد در داخل کشور به چاپ رسیده باشند، امکان شرکت در عرصه رقابتی جایزه را داشتند.

نامزدهای جایزه ادبی

صبح نو

در گفت‌وگوبا مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی مطرح شد

همه حواشی جایزه ادبی جلال

13مهرماه سال جاری بود که فراخوان نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی منتشر شد. کتاب‌هایی که برای نخستین بار در سال ۱۳۹۴و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد در داخل کشور به چاپ رسیده باشند، امکان شرکت در عرصه رقابتی جایزه را داشتند.

خانم منیژه آرمین (دبیر علمی)، آقایان محمدرضا زائری، محمدحسین جعفریان، محمدسَرور مولایی، ابوتراب خسروی، احمد دهقان، مجید قیصری، ابراهیم زاهدی مطلق و محمدرضا جوادی یگانه اعضای هیأت علمی نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد بودند.
جایزه ادبی جلال در حالی امروز مراسم اختتامیه نهمین دوره را سپری می‌کند که تا دوره ششم با اجرای مؤسسه خانه کتاب برگزار می‌شد و با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر مدیریت بنیاد شعر و ادبیات داستانی و مؤسسه خانه کتاب، اجرای این جایزه نیز به بنیاد شعر و ادبیات داستانی واگذار شد.

در برابر فعالیت ناشران پاسخگو نیستیم
اعلام اسامی نامزدهای نهمین دوره واکنش‌های مختلفی به همراه داشت. از کسانی که به ترکیب داوران نقد داشتند تا برخی دیگر که معترض نامزد شدن یکی دو ناشر مانند چشمه و ثالث بودند. آقای مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و مجری این جایزه در گفت و گو با «صبح نو» در واکنش به این اعتراضات گفت: چرا درباره نامزد شدن ناشرانی مانند شهرستان ادب، سوره مهر و کتابستان معرفت نگرانی نبود؟ ما حساسیتی نسبت به این ناشران نداریم و پیشنهاد می‌کنم که این حساسیت را به کسانی نشان دهند که به این ناشران مجوز دادند. ما که نباید در برابر فعالیت این ناشران پاسخگو باشیم.
وی همچنین درباره شبهات ترکیب هیأت داوران و دادوستدهای انتخابی احتمالی هم گفت: من روی این ترکیب هیأت داوران تأکید می‌کنم. پس آثار را نفر انتخاب نمی‌کند. هیأت داوران 3 نفر هستند و هیأت انتخاب نهایی 5 نفرند یعنی برنده جایزه را در بدترین شرایط باید سه نفر از 5 نفر انتخاب کنند. حالا می‌شود یک نفر رأی سه نفر را تغییر دهد؟
نکته دیگر هم این است که باور اینکه کسی بخواهد حیثیت ادبی خودش را برای انتخاب فرد دیگر از بین ببرد سخت است. نکته آخر هم اینکه مصداق آن احتمال دادوستدی که گفته می‌شود آقایان حمید حسام و گلعلی بابایی هستند. آقای حسام یک رأی از 15 رأی داشتند و بعد در هیأت داوران 3 نفره خانم جعفریان و آقای حسینی حضور داشتند که نسبت مستقیمی با آقای بابایی ندارند.

تنها نتیجه‌ای که معلوم است
امروز کسی منتظر اهدای جایزه در بخش نقد ادبی نیست. هیأت داوران بخش نقد ادبی نهمین دوره جایزه جلال آل‌احمد، هیچ یک از کتاب‌های منتشر شده سال ۹۴ در بخش نقد ادبی را به عنوان نامزد معرفی نخواهد کرد. دلایلی مانند ترجمه بودن حدود دو سوم از متن کتاب‌هایی که زیرعنوان «تألیف» منتشر شده‌اند، ذهنیت تک‌بعدی داشتن، غیرمنتقدانه بودن، وجود غلط‌های ویرایشی و نگارشی، انتشار عجولانه و بی‌دقتی در انتخاب اصطلاح و معادل مناسب فارسی، باعث شد تا اثری به عنوان کتاب برگزیده یا تشویقی این بخش معرفی نشود.

مهمان داریم
امسال بخش افغانستان هم به جایزه ادبی جلال اضافه شد. اضافه شدن این بخش یکی از اقدامات خوب و قابل توجه بود. قزلی در گفت و گو با
«صبح نو» درباره این بخش می‌گوید: از سال گذشته به دنبال حضور افغانستان بودیم. در واقع امیدواریم این قدم باعث شود که در آینده جایزه جهانی داستان فارسی برگزار کنیم. نمی‌دانم چه زمانی اما امیدواریم که در یک زمانی کنار جایزه جلال این جایزه را نیز جلو ببریم. دلمان می‌خواست برای حفظ زبان فارسی در جایزه ادبی جلال آل‌احمد، مرزهای جغرافیای سیاسی را برداریم و سراغ مرزهای تمدنی زبان فارسی برویم.
برای شروع و اجرایی کردن این هدف، سراغ جغرافیای سیاسی که هم به زبان ما حرف می‌زنند و هم به زبان ما می‌نویسند و هم اینکه تشکیلاتی برای پیگیری این ماجرا دارند، رفتیم. وی با بیان اینکه مرحله اول داوری و انتخاب نامزدهای بخش افغانستان به عهده اتحادیه ناشران و نویسندگان افغانستان بود، گفت: در این بخش، آثار هر نویسنده افغانستانی در هر جای دنیا که به زبان فارسی نوشته و منتشر شده، با نظر اتحادیه ناشران و نویسندگان افغانستان، مورد نظر ما بوده است.
قزلی در پایان در واکنش به انصراف یکی از نامزدهای بخش رمان به نام آقای خسرومانی گفت: وی در صفحه فیس بوکش انصراف داده و هنوز چیزی به دبیرخانه اطلاع نداده است.

اعطای گواهینامه هنری
آقایان هدایت‌الله بهبودی، داوود غفارزادگان، میثاق امیرفجر، رضا امیرخانی، محمدرضا کاتب، ابوتراب خسروی و مجید قیصری امروز در اختتامیه جایزه جلال، گواهینامه درجه یک هنری می‌گیرند. امیرخانی در گفت و گو با خبرنگار صبح نو با بیان اینکه ظاهراً هنوز چیزی قطعی نشده است از دادن اطلاعات بیشتر خودداری کرد. هدایت الله بهبودی نیز در گفت و گو با «صبح نو» اعلام کرد در این حوزه صحبت نخواهد کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین