148
شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
1
انتقاد محقق ایرانی دانشگاه میشیگان از بی‌توجهی دولتمردان

فاجعه انسانی در شهرهای مرزی را جدی بگیرید

با هیجان و انرژی زیادی درباره موضوع مورد مطالعه‌اش صحبت می‌کند؛ دکتر «مژگان صوابی اصفهانی» محقق دانشگاه میشیگان آمریکا که حالا بیش از 12 سال است به‌صورت تخصصی درباره آلودگی‌های ناشی از مهمات و سلاح‌های جنگی بازمانده از جنگ‌های آمریکا در عراق و البته تأثیر این آلودگی‌ها بر زنان و کودکان شهرهای مرزی ایران تحقیق می‌کند و مقاله می‌نویسد. او حتی برنده جایزه راشل کارسون در سال2015 هم شده است؛ جایزه‌ای که هر 2 سال یک‌بار از طرف اتحادیه اروپا به محققانی که در زمینه محیط‌زیست بیشترین تلاش و فعالیت علمی را داشتند، اهدا می‌شود؛ اما خانم صوابی از بی‌اعتنایی دولتمردان و مسوولان ایرانی به‌شدت شاکی است و می‌گوید کسی به فکر مشکل جدی زنان و کودکان شهرهای مرزی ایران نیست. با او در این‌باره گفت‌و‌گو کرده‌ایم.

در گفت‌وگوبا مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی مطرح شد

همه حواشی جایزه ادبی جلال

13مهرماه سال جاری بود که فراخوان نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی منتشر شد. کتاب‌هایی که برای نخستین بار در سال ۱۳۹۴و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد در داخل کشور به چاپ رسیده باشند، امکان شرکت در عرصه رقابتی جایزه را داشتند.

جهیزیه سیاسی - فصل دوم

وام، ساختمان و زمین

سرمقاله

بازی دلار، بابرنامه یا بی‌برنامه؟

از سفرهای تبلیغاتی تا برنامه‌های تلویزیونی برای دفاع از طرح سلامت

شمشیرکشی وزیر مختار علیه وزارت رفاه

به نظر می‌رسد که طرح تحول سلامت وارد فاز رسانه‌ای شده است! در روزهای اخیر وزیر بهداشت از هر فرصتی برای توجیه و ابهام‌زدایی در رابطه با طرح سلامت استفاده می‌کند. رویکردی که بیش از همه حاکی از نگرانی‌های آقای وزیر است. دکتر قاضی‌زاده هاشمی نگران‌تر از همیشه تلاش می‌کند تا پاسخ ابهامات طرح سلامت را برطرف کند. البته گویا او فقط برای ابهامات مردم اهمیت قائل است اما در رابطه با منتقدان این طرح رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته است.

آشنا و «تئوری‌سازی برای تحقیر ملی»

رییس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

از بازی‌های خارجی عوارض نمی‌گیرند

دبیر کل حزب‌الله تبیین کرد

حفظ پیروزی مهم‌تر از آزادسازی حلب

نقدی برای شایعات درباره قاری قرآن

بررسی و نقد سندتحول بنیادین آموزش و پرورش

استاد فلسفه از ضرورت همنشینی آزادی و امنیت می‌گوید

محافظه‌کار خوب نداریم

اگر متفکران را نماد آزادی و حقیقت‌جویی جامعه بدانیم و دولت را نماد قوه قهریه‌ای که ضامن امنیت در جامعه است، سؤال این است که چگونه می‌توان این دو، یعنی آزاداندیشی و امنیت را با هم جمع کرد؟ دکتر محمدعلی مرادی، استاد فلسفه، در برنامه‌ «دریچه» به این پرسش پاسخ داده است. مرادی، دانش‌آموخته دکتری فلسفه در دانشگاه برلین آلمان است و در این سا‌ل‌ها به حملات تند و تیز به روشنفکران و پروژه روشنفکری در ایران شناخته شده است. متن حاضر روایتی از گفت‌وگوی اخیر او با موسسه سیمافکر است.

آدرس 1.4 میلیون شغل کجاست؟

دلار 4000 تومان شد

41 ماه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید و زمانی که رییس جمهور وعده حل مشکل بیکاری جوانان را داد، می‌گذرد و دولت یازدهم تا چند ماه آینده به پایان دوران فعالیت خود خواهد رسید. با این حال، مشکل بیکاری جوانان همچنان پابرجا مانده و بر تعداد بیکاران نیز افزوده شده است.

صبح نو

سرمقاله

بازی دلار، بابرنامه یا بی‌برنامه؟

دلار 4هزارتومانی را باید حرکت گام به گام دولت به‌سوی پیاده کردن سیاست‌های اقتصاد نئولیبرالی دانست یا نتیجه افسارگسیختگی و بی‌برنامگی اقتصادی دولت‌؟ وجود سردمداران اتاق بازرگانی ایران در مسوولیت‌های کلیدی و اقتصادی دولت که از دیرباز قائل به کاهش ارزش پول ملی بوده و رساندن نرخ دلار به هفت‌هزار تومان را در سر می‌پرورانده‌اند، این ظن را تقویت می‌کند که گام‌های نخست برای رسیدن به آن هدف در حال برداشته شدن است و در صورت ادامه یافتن دولت اعتدال در دوره دوازدهم‌، قدر مسلم یکی از برنامه‌های اصلی نئولیبرال‌های اقتصادی کاهش ارزش پول ملی خواهد بود. دلیل دیگری که برای افزایش نرخ دلار می‌توان برشمرد که البته منافاتی هم با دلیل پیش‌گفته ندارد، بی‌نظمی‌ها و شلختگی‌های اقتصادی دولت اعتدال است که متاسفانه هیچ برنامه معین و مشخصی برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور نداشته و ندارد و از آنجا که همه امید خود را در تحقق برجام می‌دید با ناکامی بزرگ برجام‌، عملاً دست خود را از هر برنامه‌ای خالی می‌بیند. مصداق این حال و روز دولت در قضیه دلار  بی‌شباهت با برخی دلایل آقای روحانی که در سال 92 و در نقد عملکرد دولت قبل به زبان آورد‌، نیست‌: «مشکل افزایش نرخ دلار از خود شیفتگی‌، از مشورت نکردن و استفاده نکردن از ابزارهای علمی برای اداره کشور است!»

 

captcha
شماره‌های پیشین