146
سه شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۵
8
حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن نشست نخبگان جوان

همایشی با چاشنی شعر و شعار و کنایه

سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی دیروز میزبان رییس‌جمهور، چند تن از وزیران و معاونانش و البته جمعی از نخبگان استان‌های مختلف کشور بود تا در دو نوبت صبح و بعدازظهر، دو برنامه رونمایی از «منشور حقوق شهروندی» و «هم‌اندیشی صمیمانه جوانان و دولتمردان» در آن برگزار شود. برنامه‌هایی که البته به‌ویژه در نوبت عصر، ردپای میتینگ‌های زودهنگام تبلیغات انتخاباتی را هم می‌شد در آن دید. آن‌قدر که در چند نوبت حتی به شعرها و شعارهای سیاسی و انتخاباتی هم آمیخته شد. البته جنجالی‌ترین مدیر دولت یعنی حسین فریدون هم یکی از مهمانان این همایش شبه سیاسی بود. گزارش «صبح نو» از این نشست را بخوانید:

خبر

صبح نو

حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن نشست نخبگان جوان

همایشی با چاشنی شعر و شعار و کنایه

سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی دیروز میزبان رییس‌جمهور، چند تن از وزیران و معاونانش و البته جمعی از نخبگان استان‌های مختلف کشور بود تا در دو نوبت صبح و بعدازظهر، دو برنامه رونمایی از «منشور حقوق شهروندی» و «هم‌اندیشی صمیمانه جوانان و دولتمردان» در آن برگزار شود. برنامه‌هایی که البته به‌ویژه در نوبت عصر، ردپای میتینگ‌های زودهنگام تبلیغات انتخاباتی را هم می‌شد در آن دید. آن‌قدر که در چند نوبت حتی به شعرها و شعارهای سیاسی و انتخاباتی هم آمیخته شد. البته جنجالی‌ترین مدیر دولت یعنی حسین فریدون هم یکی از مهمانان این همایش شبه سیاسی بود. گزارش «صبح نو» از این نشست را بخوانید:

«اینجا کسی که وزیر فرهنگ می‌شود/ انگار وارد میدان جنگ می‌شود/ گاهی زسمت مشرق و حاکم خراسانش/ گاهی حقوقدان گرفتار سرهنگ می‌شود». این، استقبال شاعرانه مجری مراسم حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. استقبالی که به قول آقای مجری، حاصل «بداهه‌گویی» او بود و این‌طور از آقای «سیدرضا صالحی امیری» دعوت کرد تا به روی سن بیاید و پاسخگوی پرسش‌های جوانان باشد.
وزیر ارشاد، البته دومین نفری بود که روی صندلی پاسخگویی نشست و اتفاقاً انتقاد نرمی هم به نوع مدیریت و برگزاری جلسه کرد که نشانی از گفت‌وگو در آن نبود. صالحی امیری بیش از آن که ابتدا پرسش‌های 10 منتخب نخبه کشور را بشنود و بعد به همه آنها پاسخ دهد، ترجیح داد که گفت‌و‌گو شکل بگیرد و وقت 50 دقیقه‌ای از مجموع 150 دقیقه وقت سه وزیر را این‌طور به صحبت با جوانان بگذراند. پیشنهادی که البته تعدیل شد و او در دو نوبت به سؤال 5 نفر از نخبگان پاسخ داد.
اما غیر از صالحی امیری، 2 وزیر دیگر نیز به نمایندگی از دولت در این نشست پرسش‌و‌پاسخ حضور داشتند. دکتر «محمود واعظی» و دکتر «سورنا ستاری» وزیر «ارتباطات و فناوری اطلاعات» و «معاون علمی فناوری رییس‌جمهور» هم از مهمانان این مراسم بودند.
نشست صمیمانه جوانان برگزیده سراسر کشور با سه وزیر دولت یازدهم، البته اگرچه پر از اظهارات و خبرهای تیتر‌خور بود، اما حاشیه‌های آن بیش از متن هویدا بود. از «مجری» مراسم که سعی می‌کرد از هر فرصتی برای پیوند زدن شعر و ادب با کنایه‌های سیاسی استفاده کند تا جمع چندنفره‌ای در سالن که با اشاره یکی، دو تن از سخنرانان مراسم به رییس دولت‌ اصلاحات، سعی کردند با شعاری درباره «حصر» فضا را سیاسی و متشنج کنند، اما با استقبال نشدن از سوی حاضران، حتی شعارشان به پایان هم نرسید. کلیپی هم که توسط خبرگزاری «برنا» با موضوع «جوان و جوانی» تولید شده و به نمایش درآمد تا بیانگیر نگاه نسل جوان به پدیده و معنای جوانی باشد اما در عمل، بیشتر شبیه به بیانیه‌ای سیاسی در محکومیت تعطیلی کنسرت‌ها شده بود.
به هرحال، برنامه‌ریزی برگزارکنندگان این برنامه، این‌طور بود که در مجموع، حدود 30 جوان برگزیده سراسر کشور، پشت تریبون رفتند تا پرسش‌های خود را از 3 وزیر دولت یازدهم در آخرین ماه‌های فعالیت‌شان بپرسند. پرسش‌هایی که البته پر از نکته بود و پاسخ‌های جالبی را هم به همراه داشت.

دولت پیرسالار نمی‌خواهیم
شاید سیاسی‌ترین پرسش را آقای «مهدی یعقوبی» از قزوین پرسید. جوانی که با نام «فعال مدنی» معرفی شد و پس از تعریف و تمجید از رییس‌جمهور و اقدامات دولت یازدهم، کنایه‌ای هم به سن و سال کابینه زد. او گفت: «منتقد جدی پیرسالاری در دولت هستیم و معترضیم که چرا نقش جوانان در این دولت نادیده گرفته می‌شود؟ اتفاقی که در دولت‌های پیشین، افتاده بود و حتی به غلط، اما از جوانان استفاده می‌شد. ولی در این دولت حضور جوانان، کاملاً نادیده گرفته می‌شود و این انتقاد جدی ما به دولت است.»
پاسخ وزیر ارتباطات کابینه به این پرسش قابل تأمل بود. واعظی در پاسخ به این انتقاد گفت: «آقای روحانی، زمانی سر کار آمد که وضعیت کشور ناجور بود. او مجبور بود از کسانی استفاده کند که از همان روز اول بروند و به شناسایی سریع مشکلات و رفع آنها برسند.»
واعظی البته در ادامه پیش‌بینی زودهنگام و آرزوی خود از دولت دوازدهم را هم در قالب این جمله‌ها بیان کرد: «امیدوارم آقای روحانی در دور دوم ریاست جمهوری‌اش بیشتر از جوانان استفاده کند.»
او البته با اشاره به طرح جدید برای شناسایی صاحبان شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرامی با بیش از پنج‌هزار عضو، طعنه‌ای هم به برخی روزنامه‌ها زد و گفت: «برخى روزنامه‌ها که فکر مى‌کنند همه ایران طرفدار آنهاست، ٢تا 3هزار عدد تیراژ دارد و تعدادى هم مجانى مى‌دهند، اما برخى شبکه‌هاى اجتماعى صدها هزار نفر عضو دارد، دادن شناسنامه به این کانال‌های تلگرامی هم به این منظور است که اگر آبروى کسى خدشه‌دار شد، مشخص شود از کجا نشأت می‌گیرد و هدف ایجاد محدودیت نیست.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، همچنین در پاسخ به پرسشی درباره  چرایی گران بودن اینترنت در کشور گفت: «در طول سال‌های گذشته این سومین یا چهارمین‌بار است که اینترنت را ارزان کرده‌ایم و برنامه بر ادامه این روند خواهد بود. اما در هر صورت در هیچ نقطه‌ای از جهان اینترنت به‌طور کامل رایگان نیست. در وزارت ارتباطات با وجود تمام هزینه‌ها ما تلاش کردیم تا قیمت آن را کمتر کنیم، گرچه خیلی از افراد از ابتدای دولت یازدهم درصدد آن بودند تا توفیقات دولت را زیر سؤال ببرند یا با برنامه‌سازی در فضای مجازی آنها را بی‌اثر نشان دهند.» واعظی افزود: «‌امیدواریم وضعیت معیشتی مردم آن‌قدر بهبود یابد تا دیگر نیازی به کاهش قیمت اینترنت نباشد.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سوال یکی از جوانان منتخب را هم درباره چرایی استفاده مسوولان از شبکه اجتماعی «توییتر» و فیلتر بودن آن برای عموم مردم این‌طور پاسخ داد: «این دولت توییتر را فیلتر نکرده است، ما به‌دنبال احترام به انتخاب مردم هستیم اما مکانیزم کارگروه مصادیق مجرمانه مکانیزم پیچیده‌ای است و برگشتن به زمان قبل از فیلترینگ نیز کار پیچیده‌ای است که امروز رفع فیلترینگ توییتر را مشکل کرده است.»
واعظی البته در خلال پاسخ‌هایش درباره کارآفرینان نخبه و ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنان هم از آماری جالب خبر داد و گفت: «تمرکز کاری‌ام در این سه سال این بوده است که فعالیت‌های کارآفرینی و کسب و کار، با تمرکز روی جوانان باشد. ما در تلاش هستیم که امکانات بیشتری را به صورت وام به جوانانی که تلاش می‌کنند در این حوزه فعالیت کنند اختصاص دهیم. در سه سال گذشته 100 هزار شغل در حوزه ICT تولید شده است.» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از صدور مجوز 2 پروانه فعالیت برای 2 شرکت خصوصی پست در آینده نزدیک خبرداد و گفت: «‌انتقاد ما این است که برای هر کاری باید رقیب داشته باشیم و چه بهتر که این رقیب از بخش خصوصی باشد. قرار است به زودی به 2 شرکت در حوزه پستی پروانه داده شود تا فضای رقابتی در این حوزه بیشتر شود.»

دولت یازدهم در هنر، انقلاب کرد
«سیدرضا صالحی امیری» دومین وزیری بود که در این نشست، به پرسش‌های جوانان منتخب، پاسخ داد. او در سخنانش، با اشاره به اهمیت هنر و وظیفه هنرمند برای دمیدن روح به کشور گفت:«بدانید که کشور را می‌توان بدون گاز و برق اداره کرد ولی بدون هنر نمی‌شود.» وزیر ارشاد گفت: «در دولت یازدهم توانسته‌ایم در بخش هنر انقلاب به پا کنیم و در تمامی حوزه‌های موسیقی، تئاتر و سینما به دستاوردهای مهمی دست پیدا کرده‌ایم و بیشتر در دست جوانان است.»
وزیر تازه‌وارد فرهنگ و ارشاد اسلامی البته آماری هم از عملکرد وزارتخانه‌اش در حوزه رسانه بیان کرد و گفت: «از افتخارات دولت یازدهم پایبند به قانون اساسی بوده است و در حوزه نشریات برای نخستین‌بار در دولت دکتر روحانی ۲۵۰۰ مجوز نشریه داده شده است. استراتژی ما توجه به مطبوعات محلی است و به همین علت بودجه و یارانه مطبوعات سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است.»
به گفته صالحی امیری کوتاه شدن زمان دریافت مجوز از 2 سال به سه ماه اتفاق مهم دیگری بود که در وزارت ارشاد افتاد.
وی ادامه داد: «جالب است بدانید ما در حوزه سینما، امسال بیش از 50 فیلم اولی از جوانان در جشنواره‌ها داریم به همین دلیل انجمن سینمای جوان امسال 2 برابر بودجه داشته است. باید گفت که سینمای ایران پوست‌اندازی کرده است و صاحبان اصلی آن جوانان هستند.»
وی همچنین در پاسخ به سؤال یکی از جوانان اهل رسانه درباره اختلافات اتفاق افتاده در خانه مطبوعات گفت: «خانه مطبوعات یک نهاد مدنی است و به‌عنوان محل تجمع اهالی رسانه در هر استان از آن یاد می‌شود اما سیاست دولت بر آن است تا دخالتی در امور کلی آن نداشته باشد. اینکه در یک استان عده‌ای با هم اختلاف داشته باشند و مناقشه کنند یک امر طبیعی است و تضادی با سیاست‌های دولت ندارد.»
وزیر ارشاد،  همسو نبودن برخی مدیران اجرایی در استان‌ها را نیز از نقاط قوت دولت یازدهم دانست و گفت: «‌تلاش بر این است که از هر جناح و سلیقه سیاسی بتوانند در دستگاه دولت به انجام وظیفه بپردازند اما مشروط بر اینکه گفتمان دولت را بپذیرند چرا که چارچوب دولت نه سیاسی است و نه جناحی.»
صالحی امیری ادامه داد: تمام ارگان‌ها باید نقد‌پذیر باشند و اگر مشکلی در آن سازمان بود انتقادها را بپذیرند. جوان‌ها در هر حوزه‌ای که باشند شگفتی و خلاقیت به بار می‌آورند و باعث شکوفایی خواهند شد. برای هویت جوان باید یک تعریف مشخص داشته باشیم.

تفاهم با استفاده از تجربه دولت اصلاحات
پیش از آغاز پرسش و پاسخ نیز،  معاون امور جوانان وزارت ورزش‌و‌جوانان هم در سخنانی کوتاه اما پرکنایه گفت: «‌مشی این دولت مذاکره برای صلح، تفاهم، توافق و کاهش همه خشونت‌ها و اختلاف نظرها چه در داخل کشور و چه در صحنه‌های بین‌المللی است. راه دستیابی به این تفاهم استفاده از نعمت گفت‌وگو که از دوره اصلاحات با مطرح شدن گفت‌وگوی تمدن‌ها به ما رسیده، خواهد بود. ریاست جمهوری هم راه قانون‌گرایی و مذاکرات را برای مفید بودن این گفت‌وگوها درپیش گرفته است.»
معاون وزیر ورزش‌و‌جوانان با تمجید از رییس‌جمهور دولت اصلاحات  افزود‌: « مشی این دولت مشی صلح و تفاهم در تمامی زمینه‌ها چه در داخل و چه در خارج از ایران است، امیدوار هستیم که این جلسات و گفت‌وگوها بتواند راهگشای مشکلات جوانان باشد.»
رستمی با اشاره به اینکه جلسه 29 آذرماه، سومین جلسه گفت‌وگو میان جوانان و مسوولان است از برگزاری جلسه بعدی این نوع هم‌اندیشی‌ها در ماه آینده نیز خبر داد.

 

captcha
شماره‌های پیشین