sobhe-no.ir
1124
دوشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۹
5
علی رغم سفر مدیر کل آژانس بین المللی هسته ای به ایران لغو پروتکل الحاقی اجرا خواهد شد

آدرس اشتباهی گروسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمعه شب بنا به درخواست خود وارد تهران شده تا به بتواند با رایزنی با مقامات ایران از ایجاد محدودیت برای بازرسان آژانس جلوگیری کند، اما خواسته ایران مشخص و منطقی است؛ طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود بر می‌گردد. حال گروسی بهتر است برای ادامه بازرسی‌های بی‌وقفه و حتی خارج از پروتکل پادمانی از تاسیسات هسته‌ای ایران، به کشورهای طرف برجامی ایران(انگلیس، آلمان، فرانسه و آمریکا) رفته از آنان بخواهد برای ادامه برجام به تعهدات خود عمل کنند. پس از آنکه در هفته گذشته «کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم تهران برای اجرای بند ششم قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را به اطلاع این نهاد رساند، اعلام شد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس پیشنهاد داده برای یافتن راه‌حل عمومی به منظور ادامه فعالیت‌های این نهاد به تهران سفر کند.

لغونشدن تحریم‌ها، برجام را به کدام‌سو خواهد برد؟

شمارش معکوس برای توقف پروتکل الحاقی

برجام دوباره به محور موضع‌گیری‌ها در رابطه با ایران تبدیل شده است؛ باز هم بدون اینکه دستاوردی برای ملت ایران داشته باشد. پروتکل الحاقی نیز سال‌هاست به‌صورت داوطلبانه از سوی ایران اجرا می‌‌شود و حالا بر اساس مصوبه مجلس باید اجرای آن متوقف شود.

محمد مرندی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

با کاهش تعهدات، بازی را به صفر-صفر برمی‌گردانیم

صبح نو

محمد مرندی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

با کاهش تعهدات، بازی را به صفر-صفر برمی‌گردانیم

سید محمد مرندی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار كرد: فکر می‌کنم مواضع بایدن از اول قابل پیش‌بینی بود. برای همه روشن بود که ایشان به برجام عمل نخواهد کرد.

بایدن هم کار ترامپ را انجام می‌‌دهد
این استاد دانشگاه تهران  افزود: برخلاف ادعای برخی از دوستان که ایشان می‌‌آید و همه فرمان‌‌‌های ریاست‌‌جمهوری ترامپ را لغو کرده و چنین و چنان می‌‌کند، دیدیم که نکرد و از تعجب دوستان تعجب می‌‌کنم. این کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه بایدن هم مایل است که از تحریم‌های ترامپ به عنوان اهرم فشار علیه ایران استفاده کند، گفت: این تحریم‌ها را نمی‌خواهد مفت و مجانی از دست بدهد. همان کاری که ترامپ می‌‌خواست علیه ایران انجام دهد را ترامپ هم می‌‌خواهد انجام بدهد.مرندی گفت: درست است که ترامپ فشارها را به وجود آورد و ادامه داد تا ایران یکسری امتیازات را بدهد اما بایدن هم می‌خواهد همین کار را انجام بدهد.
 
ضرورت عدم‌انجام تعهدات برجامی ایران
 وی تاکید کرد: هدف بایدن شبیه هدف ترامپ است و تنها راه ممکن برای ایران كه بتواند آمریکا را وادار کند اقدامی انجام دهد، همین مسیری است که امروز دنبال می‌‌شود و آن این است که هیچ‌کدام از تعهدات برجامی خود را انجام ندهیم و آمریکایی‌ها بدانند که این مسیر فایده ندارد.
این کارشناس مسائل آمریکا تاکید کرد: عدم‌اجرای پروتکل الحاقی به نظر من تاثیر مثبتی دارد و اجرای آن واقع در چارچوب برجام بود و جزو تعهداتی بود که ما در این چند سال انجام دادیم، در صورتی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به هیچ‌کدام از تعهدات خود پایبند نبودند. مرندی افزود: بنابراین با عادی‌‌‌سازی برنامه هسته‌ای و کاهش تعهدات خودمان بازی را به صفر-صفر برمی‌گرداندیم که به نظرم خیلی بهتر است. وی در ادامه گفت: طرف مقابل وقتی ببیند ما عمل می‌کنیم، ‌انگیزه‌اش برای اجرای برجام کاهش پیدا می‌کند و چه‌بسا به صفر نزدیک شود.
 
دست باز ایران در آینده
این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه برجام هیچ‌گاه اجرا نشد، گفت: در زمان اوباما هم برجام اجرا نشد و بخش‌هایی از آن فقط اجرا شد و به‌اصطلاح آمریکایی‌ها برجام را اجرا نکردند. ما از همان اول به تعهدات خود عمل کردیم و آمریکایی‌ها به اصطلاح تکه‌پاره به بخش‌هایی از آن عمل کرده و به بخش‌های عمل نمی‌‌کردند.
مرندی تاکید کرد: چه در دوران ریاست‌‌جمهوری اوباما و چه در دوران بعد آمریکایی‌ها به بخش‌هایی از برجام عمل کرده بودند؛ بنابراین نباید توقع داشت که بایدن از اوباما بهتر باشد؛ به ویژه اینکه اطرافیان بایدن تندرو‌تر از اطرافیان اوباما هستند. وی در پایان افزود: شرایط دنیا هم در حال تغییر است و آمریکایی‌ها با بحران‌‌‌های داخلی و متعدد مواجه هستند؛ بحران‌‌‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، نژادی و بهداشتی و همچنین بحران در حاکمیت و وجود شکاف‌ها، دست آمریکا را در آینده می‌‌بندد و فرصت‌‌هایی را برای ایران به وجود می‌‌آورد و دست ما را در آینده بازتر خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین