sobhe-no.ir
1123
یکشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۹
2
رهبر انقلاب در پیامی به انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا:

آماده نقش آفرینی شوید

خبر

تخت‌روانچی: لغو تحریم‌های آمریکا را باید راستی‌آزمایی کنیم

مرام سیاسی «حزب مریدان هاشمی‌رفسنجانی» با ادعای طرفداری از مشارکت حداکثری، سنخیتی ندارد

اقتدارگرایی در لباس دموکراسی

اینکه محافظه‌کار و در عین حال معتقد به لیبرالیسم اقتصادی باشی و باز دم از مشارکت حداکثری بزنی و بالاتر از این، رقبای خود را به دامن زدن به ایده مشارکت حداقلی متهم کنی، ملغمه‌ای است که فقط از عهده اصحاب حزب کارگزاران سازندگی بر می‌‌آید؛ همان راست‌‌‌های مدرن که مرزهای فرصت‌طلبی را درنوردیده‌اند و خوی معطوف به قدرت آنها، مورد انتقاد سایر اصلاح طلبان قرار گرفته است. بررسی کنشگری سیاسی «ابرمرد نوستالژیک کارگزارانی‌ها» نشان می‌دهد که هواداری محافظه‌کاران لیبرال ایرانی از ایده مشارکت حداکثری، تعارف بی‌معنایی بیش نیست.

صبح نو

خبر

تخت‌روانچی: لغو تحریم‌های آمریکا را باید راستی‌آزمایی کنیم

«مجید تخت‌ روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر معظم انقلاب KHAMENEI.IR ذیل پرونده «حرف قطعی»، موضع جمهوری اسلامی در زمینه‌ تحریم‌ها و برجام را مورد اشاره قرار داد.
وی در بخشی از این مصاحبه با اشاره به تاکید ایران بر بحث ‌راستی‌آزمایی گفت: ما وقتی تعهدات‌مان را در چارچوب برجام اجرا می‌کنیم، نماینده‌ آژانس نظارت دارد. این کاری است که نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌دهند و آنها مشخص می‌کنند که تعهد ایران انجام شده یا نشده است. سابقه‌ کار ما روشن است. ما وقتی موردی را قبول می‌کنیم، به تعهدات‌مان هم عمل می‌کنیم؛ اما در ارتباط با لغو تحریم‌هایی که باید آمریکایی‌ها انجام بدهند، ما باید به‌ عنوان کشور ذی‌نفع راستی‌آزمایی کنیم؛ یعنی اگر آمریکایی‌ها می‌گویند ما تحریم نفت یا پتروشیمی ایران را برداشتیم، ما نمی‌توانیم فقط به امضای یک نامه یا اعلام موضع رضایت بدهیم.
تخت‌روانچی یادآور شد: اگر امضا همراه با فرایندی برای راستی‌آزمایی اقدامات نباشد، معنی ندارد. به‌ طور مثال، نفت‌ فروختن ما یکسری لوازمی دارد. شرکتی که می‌خواهد از ایران نفت بخرد، نباید از تحریم‌ شدن توسط آمریکا هراس داشته باشد. در حقیقت مجموعه‌ای از تحریم‌ها باید لغو بشود تا فروش نفت به‌ صورت دقیق و کامل انجام شود، یعنی اگر اعلام شود که تحریم نفت ایران لغو شد، فی‌نفسه نمی‌تواند کفایت کند. باید در کنارش تضمین‌هایی هم وجود داشته باشد که مشکلی برای فروش نفت هم پیش نیاید.
 

captcha
شماره‌های پیشین