sobhe-no.ir
1121
چهارشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح نو» درباره افزایش بیمارانی که واکسن آمریکایی تزریق کرده‌اند را بخوانید

«فایزر» همچنان غافلگیر می‌کند

در رقابت ساخت واکسن‌های مختلف با ویروس منحوس، روز گذشته خبر رسید که واکسن آسترازنکا - آکسفورد از سوی سازمان جهانی بهداشت تائید و در فهرست استفاده اضطراری قرار گرفته است. همچنین واکسن‌های ایرانی هم یک به یک درحال طی مراحل فنی خود هستند و از بهار‌1400 استفاده عمومی از این واکسن‌ها آغاز خواهد شد. اما براساس جدیدترین اخبار از واکسن‌های جهانی، اقدام اخیر سازمان جهانی بهداشت در تائید واکسن آسترازنکا مجوزی برای توزیع این واکسن از سوی کوواکس است. ایران هم برای خرید واکسن‌های مورد تائید کوواکس اقدام کرده است که حالا این واکسن هم می‌تواند در سبد خرید ایران قرار گیرد. واکسن آسترازنکای تولید کره‌جنوبی (AstraZeneca-SKBio) و هند (سرم انستیتو هند) به تأیید سازمان جهانی بهداشت برای مصرف اورژانسی رسیده‌‌اند، پیش از این نیز گروه مشورتی WHO مصرف واکسن دودوزی آسترازنکا را برای همه گروه‌های سنی بزرگسالان با فاصله تزریق 8 تا 12‌هفته توصیه کرده بود. بررسی سازمان جهانی بهداشت نشان داده است که واکسن آسترازنکا از معیارهای لازم برای ایمنی برخوردار است و مزایای اثربخشی آن بیشتر از خطرات آن است. این واکسن به‌دلیل قیمت پایین‌تر و شرایط توزیع آسان‌تر نسبت به سایر واکسن‌های کرونا مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است. پیش از این سعید نمکی، وزیر بهداشت، از واردات 4‌میلیون و 200‌هزار دوز واکسن آسترازنکا از طریق کووکس در ماه فوریه خبر داده بود و حالا باید دید محموله‌های این واکسن نیز چه زمانی به کشور خواهند رسید تا مورد استفاده قرار گیرند.

گزارش

۸۹ فوتی جدید کرونا در کشور ۸۰۱۱ بیمار دیگر شناسایی شدند

چهار گروه برای دریافت واکسن کرونا مشخص شده‌اند

مدیران و تصمیم‌گیران درمانی کشور برای تزریق واکسن کرونا به اقشار مختلف مردم چهار مرحله را با چهار اولویت در نظر گرفته‌اند. بر این اساس گروه‌های دریافت کننده به شرح زیر هستند.

صبح نو

گزارش

۸۹ فوتی جدید کرونا در کشور ۸۰۱۱ بیمار دیگر شناسایی شدند


افزایش آمار بیماران کرونایی در کشور روندی مشهود به خود گرفته است. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ظهر دیروز از شناسایی ۸۰۱۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور خبر داد و گفت: متاسفانه در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه ۸۹ هموطن دیگر به دلیل ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. خانم دکتر سیما سادات لاری در ادامه اظهار كرد: از ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۹۰ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۴ نفر رسید. وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۱۱۷ نفر رسید. لاری ادامه داد: خوشبختانه تاکنون 
یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۸۲۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. وی افزود: سه هزار و ۶۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. به گفته وی، تاکنون ۱۰ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۴۹۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. لاری تاکید کرد: بر اساس آخرین تحلیل‌ها، در حال حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. به گفته وی، شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.
رییس تیم واکنش سریع کووید۱۹ در کشور هم دیروز درباره وضعیت اپیدمی و همچنین گزارش‌های مربوط به گردش ویروس جهش‌یافته در کشور گفت: طغیان شدید اپیدمی یا بروز پیک چهارم سرنوشت محتوم کشور نیست و این مساله تماما به رفتار مردم و اعمال سریع‌تر سیاست‌های کنترلی از سوی مسوولان بستگی دارد. دکتر حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با اشاره به راهکارهایی برای پیشگیری از اثرگذاری جهش‌های ویروس بر طغیان اپیدمی در جوامع، به ایسنا گفت: شناسایی سریع کانون‌های آلودگی و واکنش سریع نسبت به کنترل اپیدمی در این مناطق اولین راهکار است. این واکنش می‌تواند با توجه به شرایط اپیدمی از اعمال محدودیت‌های شدید و جدی یعنی قرنطینه کامل منطقه تا اقدامات ساده‌تر را شامل شود. وی شناسایی و رصد نقشه جغرافیایی ویروس‌ با هدف پیشگیری از گسترش ویروس جهش‌یافته را اقدام اساسی بعدی دانست و گفت: در این راستا باید ورود مسافران از کشورهای درگیر به صورت جدی رصد و رهگیری شود و خود مسافران هم باید حداقل تا دو هفته در قرنطینه بمانند و با هدف پیشگیری از شیوع ویروس جهش‌یافته از حضور در جمع و دید 
و بازدید پرهیز کنند؛ ولی متاسفانه این مساله به خاطر ورود بدون نظارت افراد از مرزهای رسمی و غیررسمی و همچنین عدم مراعات قرنطینه از سوی مسافران با چالش‌هایی روبه‌روست. سوری با اشاره به اقدام مهم و اثرگذار سوم،‌ ادامه داد: علاوه بر بستن و رصد جدی مرزها، باید ثبت اطلاعات و رصد بیماری‌ها را از ابعاد و جوانب مختلف یعنی مطب‌های خصوصی، درمانگاه‌ها و حتی گزارش‌های موردی نیروهای مردمی، بسیج و امثال آن گسترش دهیم.

captcha
شماره‌های پیشین