sobhe-no.ir
1120
سه شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
2
خبر

خطیب زاده: آمریکا فرقی با دوران ترامپ نکرده است

سخنگوی رزمایش مرکب ایران و روسیه در گفت‌وگو با «صبح نو» از پیام های این رزمایش برای دوستان و دشمنان گفت

نمی توانند ایران را منزوی کنند

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ایران و روسیه از امروز در شمال اقیانوس هند آغاز شد، رزمایشی که علاوه بر یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران، یگان‌های شناور روسیه متشکل از ناوشکن Stoiky، ناو لجستیکی KoLa و یک فروند بالگرد در آن حضور دارند.

دوحه، کارویژه سنتی مسقط در حل اختلافات منطقه ای و فرامنطقه ای را عهده دار شده است

مأ موریت ویژه مقام قطری در ایران

صبح نو

دوحه، کارویژه سنتی مسقط در حل اختلافات منطقه ای و فرامنطقه ای را عهده دار شده است

مأ موریت ویژه مقام قطری در ایران

دیدار وزیران خارجه ایران و قطر در حالی عصر دیروز در تهران برگزار شد که گزارش رسانه های منطقه ای نشان از مطرح شدن موضوع کاهش تنش میان ایران و آمریکا از سوی قطر را در این سفر عنوان کرده بودند. سفری که در سال های نه چندان دور، پادشاه فقید عمان چنین سفرها و ماموریت هایی را برای خود تعریف می‌کرد. ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای قطری خود، با تشریح سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با سیاست های مبتنی بر زور و اجبار در منطقه بر ضرورت همکاری های کشورهای منطقه برای حل‌وفصل مسائل و رسیدن به یک ترتیبات منطقه ای و با ثبات تاکید و روابط دو جانبه ایران و قطر را حائز نقش مهمی در این مسیر ارزیابی کرد. وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار آمادگی دوحه برای گسترش روابط دوجانبه در همه سطوح از جمله حوزه های اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و با قدردانی از تمامی کمک هایی که جمهوری اسلامی ایران در طول دوران محاصره قطر انجام داده است، این سفر را در راستای گسترش روابط دوجانبه و در چارچوب رایزنی‌های منظم میان دو طرف دانست. دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان، برنامه دیگر مقام قطری در سفر به ایران بود. 
روحانی در این دیدار با اشاره به تحولات اخیر در کشور آمریکا و پایان ترامپیسم در این کشور و اعلام سیاست های متفاوت از سوی دولت جدید این کشور از جمله تمایل به بازگشت به برجام، اظهار داشت: امروز برای همه دنیا ثابت شده که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و دولت جدید آمریکا چاره ای جز جبران اشتباهات دولت قبل و عمل به تعهدات قانونی ندارد. رییس جمهوری کشورمان با تاکید بر ضرورت لغو تحریم ها از سوی آمریکا و بازگشت به قطعنامه2231 شورای امنیت سازمان ملل از سوی این کشور، گفت: هر زمانی که آمریکا تحریم های غیرقانونی را لغو و به قانون بازگردد، بلافاصله ایران هم به همه تعهدات خود در قالب برجام بازخواهد گشت .
مقام قطری نیز در این دیدار، با قدردانی از همراهی و همکاری ایران در دوره تحریم های ریاض علیه دوحه، اظهار داشت: امیدواریم هرچه سریع تر با بازگشت آمریکا به برجام ، مشکلات و تحریم ها در چارچوب این توافق حل و فصل شود و در این راه  قطر از هرگونه مساعدت برای شکل‌گیری این اتفاق دریغ نخواهد کرد.
پیش از سفر به ایران، وزیر امور خارجه قطر با نماینده آمریکا در امور ایران به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده بود. منابع قطری با اشاره به گفت‌وگوهای تلفنی «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه این کشور با «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا عنوان کردند که وزیر خارجه این کشور در گفت‌وگو با رابرت مالی پیرامون همکاری‌های دوجانبه و مسائل مورد اهتمام مشترک همچون ایران رایزنی 
کرده است. 
تلاش برای حل و فصل مسائل ایران و آمریکا از موضوعاتی است که در سفر اخیر وزیر خارجه قطر به ترکیه و طی یک نشست خبری از سوی عبدالرحمن آل ثانی مطرح شد. عبدالرحمن آل ثانی در این کنفرانس خبری گفت که ایران و آمریکا را برای حل تنش‌ها به اتخاذ گام‌های دیپلماتیک ترغیب می‌کنیم. قطر از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است که در سال های اخیر روابط حسنه ای با کشورمان برقرار کرده است. همکاری هایی که در زمینه های اقتصادی و فرهنگی توسعه بیشتری یافته است. قطر در چند سال گذشته از سوی عربستان سعودی، امارات، بحرین، مصر با برخی تحریم های سیاسی و اقتصادی روبه‌رو شده است و تشدید شدن این موضوع باعث بسته شدن سفارت این کشورها در دوحه بوده است. جنگ یمن و جنگ سوریه از موضوعات اصلی اختلافات دوحه با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس 
است.

captcha
شماره‌های پیشین