sobhe-no.ir
1119
دوشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۹
5
مهدی فضائلی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از سیاست ‌های انتخاباتی حامیان دولت گفت

اصلاح طلبان چراغ خاموش عمل می‌کنند

زمان زیادی تا اولین انتخابات ریاست‌‌جمهوری در قرن جدید باقی نمانده است و دو جریان اصلی سیاسی در کشور یعنی اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان برای حضور هر چه موثرتر در این آوردگاه خود را آماده می‌کنند. اصلاح‌طلبان که روز گذشته با برگزاری اولین نشست رسمی مجمع اجماع‌ساز در جماران، حضورشان در انتخابات آینده را اعلام ‌کردند، با برخی اما و اگرهای تشکیلاتی و هویت‌ساز مواجهند؛ از جمله گرفتارآمدن در این دوگانه که آیا حضوری تمام‌عیار داشته باشند یا اینکه تن به نظریه‌پردازی‌‌‌های تئوریسین‌‌‌‌های پرنفوذ و رادیکال خود بدهند و آهسته و پیوسته و با حفظ وجهه اپوزیسیونی خود، از گزینه‌‌ای صرفا اصلاح‌‌‌طلب حمایت کنند. همه این‌ها در شرایطی است که اصلاحات از مدت‌ها پیش، تاکتیک‌‌‌‌های سیاسی خود برای از میدان به‌در‌‌کردن رقیب خود را آغاز کرده است؛ این عزم جزم برای نابود‌کردن وجاهت سیاسی رقیب، خود گواهی می‌دهد که اصلاحات برخلاف در پیش‌گرفتن سیاست «نق‌زدن»، سودایی بی‌مقاومت و سری پرشور برای تسخیر قدرت در خرداد پر از حادثه دارد. یکی از مهم‌‌ترین تاکتیک‌‌‌‌های معطوف به قدرتِ اصلاحات، حمله بی‌چون و چرا به مجلس و رییس آن و سیاسی جلوه دادن کنش‌‌‌‌های پارلمانتاریستی ایشان است. اصلاح‌طلبان با تعقیب لحظه به لحظه رفتارها و کنش‌‌‌‌های نامزدهای شاخص جریان انقلاب، در صددند تا ارزش افزوده مجلس انقلابی برای مردم را به چالش بکشند و خود را به عنوان آلترناتیو وضعیت خودساخته موجود، جا بیندازند. برای بررسی بیشتر تاکتیک‌ها و راهبردهای جریان اصلاحات، به سراغ مهدی فضائلی، کارشناس رسانه و تحلیلگر مسائل سیاسی رفتیم. او برای ما، چهار تاکتیک اصلی اصلاح‌طلبان برای افزودن بر شانس خود به‌منظور پیروزی در انتخابات را برای ما روایت کرد که در ادامه از نظر خواهید گذراند.

جواد لاریجانی از احتمال نامزدی رییس سابق مجلس سخن گفت

بیم و امیدهای اصلاحات

هر چه می‌گذرد، گمانه‌‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات سال آینده شکل و رنگ بارزتر و واضح‌تری به خود می‌گیرد. یکی از چهره‌‌هایی که از ماه‌ها پیش درباره احتمال حضور او در انتخابات 1400 سخن‌ها و تحلیل‌‌‌های زیادی گفته شده است، علی لاریجانی، رییس پیشین مجلس شورای اسلامی است. با اینکه اطرافیان نزدیک لاریجانی می‌گویند او هنوز سخنی از نامزدی نگفته است اما چه کسی است که نداند علی لاریجانی یکی از بالقوه ‌ترین نامزدهای 1400 است. طی یکی، دو روز گذشته، دو روایت از سوی دو چهره سیاسی درباره احتمال نامزدی لاریجانی مطرح شد که جدی بودن رییس پیشین پارلمان برای نامزدی را گواهی می‌داد.

صبح نو

جواد لاریجانی از احتمال نامزدی رییس سابق مجلس سخن گفت

بیم و امیدهای اصلاحات

هر چه می‌گذرد، گمانه‌‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات سال آینده شکل و رنگ بارزتر و واضح‌تری به خود می‌گیرد. یکی از چهره‌‌هایی که از ماه‌ها پیش درباره احتمال حضور او در انتخابات 1400 سخن‌ها و تحلیل‌‌‌های زیادی گفته شده است، علی لاریجانی، رییس پیشین مجلس شورای اسلامی است. با اینکه اطرافیان نزدیک لاریجانی می‌گویند او هنوز سخنی از نامزدی نگفته است اما چه کسی است که نداند علی لاریجانی یکی از بالقوه ‌ترین نامزدهای 1400 است. طی یکی، دو روز گذشته، دو روایت از سوی دو چهره سیاسی درباره احتمال نامزدی لاریجانی مطرح شد که جدی بودن رییس پیشین پارلمان برای نامزدی را گواهی می‌داد.

محمدجواد لاریجانی، رییس پیشین ستاد حقوق بشر قوه قضاییه چندی پیش در گفت‌وگو با تسنیم ضمن رد دوگانه همراهی ظریف با برادرش علی در قالب یک زوج سیاسی در انتخابات 1400، درباره احتمال نامزدی علی لاریجانی گفت: تئوری زوج الان در ایران زود است و نمی‌گیرد و به نظرم زمینه ندارد. این اسم‌هایی که من می‌‌بینم در رسانه‌ها وجود دارند، آقای رییسی، قالیباف، علی لاریجانی، ظریف، سردار محمد، فتاح، جلیلی و آقای جهانگیری هستند كه در میان اینها نیروهای اصول‌گرای مهمی حضور دارند. پیش‌بینی من این است اگر غالب دوستانی که نام بردم، ثبت‌نام کنند، رقابت اصلی بین آقای رییسی، قالیباف، علی لاریجانی اتفاق خواهد افتاد، نه اینکه بقیه لیاقت ندارند ولی به هر حال رقابت یک پدیده اجتماعی است و این رقابت مهم را شکل می‌دهد و شاید برای شرکت عمومی مردم چیز بدی نباشد.
 
اصلاح‌طلبان می‌‌ترسند
جواد لاریجانی درباره تشکیک اصلاح‌طلبان نسبت به حمایت از برادرش نیز با اشاره به سابقه نسبت سیاسی خصم‌آلود جریان اصلاحات با لاریجانی، گفت: به هر حال آنها(اصلاح‌طلبان) باید سبک و سنگین‌های خودشان را بکنند، چون در سال ۷۶ و جریانات آقای خاتمی، به خون علی لاریجانی تشنه بودند. این تشنگی حالا ممکن است کمی فروکش کرده باشد اما همیشه هست و آنها می‌ترسند و می‌گویند ایشان آدم پیچیده‌ای است و در زمان مناسب ممکن است بلا سرشان بیاورد.
 
احتمالا لاریجانی نامزد می‌شود
محمدعلی پورمختار، نماینده پیشین مجلس روز گذشته در گفت‌وگو با نامه نیوز، با اشاره به جایگاه سیاسی لاریجانی و احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از او، اعلام کرد: پایگاه و خاستگاه آقای لاریجانی اصول‌گرایی است، گرچه امکان دارد اعتدالیون و بخشی از اصلاح‌طلبان نیز به او اقبال نشان دهند، البته آقای لاریجانی هم فارغ از طیف اصول‌گرا ممکن است حضور داشته باشد و رأی خودش را هم در جامعه دارد. ایشان مشاور رهبر انقلاب و عضو مجمع تشخیص مصلحت است و امروز نیز دور از صحنه سیاست و تصمیم‌گیری‌‌‌های کلان کشور نیست و اقبال خوبی هم در بخش‌‌هایی از جامعه دارد. پورمختار با بیان اینکه به نظر احتمالا آقای لاریجانی نامزد انتخابات ریاست‌‌جمهوری می‌‌شود، تاکید کرد: البته شخصا صحبتی با ایشان نداشتم اما برخی دوستان اخیرا پیش آقای لاریجانی رفته‌اند پیشنهاد داده‌اند و به نظر می‌‌آید که ایشان زمینه‌ ‌ای برای حضور داشته باشد.
 
از رقبای خونی تا رفقای جونی
اشاره جواد لاریجانی به اینکه اصلاح‌طلبان و خاتمی روزگاری به خون علی لاریجانی تشنه بودند، به دوران دولت اصلاحات یعنی زمانی که علی لاریجانی رییس سازمان صداوسیما بود، بازمی‌گردد. در آن دوران اصلاح‌طلبان به خصوص بخش رادیکال آن، از پخش برخی برنامه‌ها علیه روشنفکران و اصلاح‌طلبان در تلویزیون از جمله برنامه «هویت» به شدت خشمگین بودند و لاریجانی و لاریجانی‌ها را محافظه‌کار، مرتجع و مخالف اصلاحات در ایران می‌دانستند. با این حال، دعوای سیاسی لاریجانی با احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری سابق ایران و به خصوص واقعه 22 بهمن سال 91 در حرم حضرت معصومه؟س؟، فضای سیاسی لاریجانی را تا حدودی تغییر داد. از آن پس لاریجانی به عنوان یکی از چهره‌‌هایی که پتانسیل اعتدالی دارد، شناخته شد. همین همذات‌پنداری باعث شد تا اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم، تعدادی از چهره‌‌‌های نزدیک به لاریجانی از‌جمله بهروز نعمتی و کاظم جلالی را در لیست موسوم به امید در تهران قرار بدهند و در شهر قم نیز از نامزدی علی لاریجانی حمایت کنند. حمایت از علی لاریجانی در انتخابات بعدی، یک حسن بزرگ برای اصلاح‌طلبان دارد؛ اینکه می‌توانند در صورت پیروزی، حضورشان در قدرت را استمرار بخشند اما بدی ماجرا آنجاست که مجبور می‌شوند هویت اپوزیسیونی اصلاح‌طلبی را همچون سال 92 به پای کسی ریخته که نسبت کمی  را با گفتمان اصلاح‌طلبی دارد؛ همین مساله نیز می‌تواند اصلاح‌طلبان را با وجود انتفاع از قدرت، با تناقض گفتمانی و معنایی سختی مواجه كند. با این حال، آنطور که به نظر می‌رسد لاریجانی امروز به همان اندازه که مریدان سفت و سختی در جریان اصلاحات همچون قاطبه حزب کارگزاران سازندگی دارد، مخالفانی نیز دارد. مخالفان او که عمدتا در حزب اتحاد ملت و نخبگان نزدیک به این حزب حضور دارند، معتقدند که حمایت از لاریجانی، آخرین امیدها برای احیای تمام و کمال اصلاح‌طلبی را به ناامیدی و دولت‌‌‌های هفتم و هشتم و مجلس ششم را به نوستالژی بی‌تکرار برای اصلاح‌طلبان تبدیل خواهد کرد و اصلاحات را مجبور می‌کند تا آخر، نقش بازارگرم‌کن جریان اعتدالی و محافظه‌کار عرصه سیاست ایران را به عهده بگیرد. اصلاحات به کدام‌سو 
می‌رود؟

اشاره جواد لاریجانی به اینکه اصلاح‌طلبان و خاتمی روزگاری به خون علی لاریجانی تشنه بودند، به دوران دولت اصلاحات یعنی زمانی که علی لاریجانی رییس سازمان صداوسیما بود، بازمی‌گردد. در آن دوران اصلاح‌طلبان به‌خصوص بخش رادیکال آن، از پخش برخی برنامه‌ها علیه روشنفکران و اصلاح‌طلبان در تلویزیون از جمله برنامه «هویت» به شدت خشمگین بودند

captcha
شماره‌های پیشین