sobhe-no.ir
1117
شنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
2
روزنامه مسکو تایمز نوشت:

تاثیر سفر قالیباف به مسکو

روحانی در شرایطی به مذاکره افتخار می‌کند که مشکلات اقتصادی، امان مردم را بریده است

افتخار به کارنامه تو خالی

جواد بخشی / مذاکره؛ «آری یا نه». حالا دوگانه‌‌ای شده است در بستر تاریخ چندین‌ساله کشور برای افتخار و انتقام؛ دوگانه‌‌ای که سفره مردم را گروگان گرفته و امید‌ها را به ناامیدی کشانده است. حالا رییس‌جمهور در جشن کرونایی 22 بهمن فرصت را مغتنم شمرده و پای مذاکره را دوباره به میان می‌‌کشد و می‌‌گوید: مذاکره چیز منفی‌‌ای نیست، مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز است و من به مذاکره افتخار می‌کنم.

رییس مجلس در بازدیدهای میدانی بر رفع تبعیض و انضباط مالی در بودجه‌1400 تاکید کرد

درخواست تولید‌کنندگان از مجلس برای حذف ارز رانتی

صبح نو

رییس مجلس در بازدیدهای میدانی بر رفع تبعیض و انضباط مالی در بودجه‌1400 تاکید کرد

درخواست تولید‌کنندگان از مجلس برای حذف ارز رانتی

نظارت میدانی از جمله برنامه‌های «محمدباقرقالیباف» رییس مجلس کشورمان است که به صورت متناوب انجام می‌گیرد تا از نزدیک درجریان مشکلات مردم قرار گیرد. بازدیدهایی که در روزهای اخیر به شهرهای پاکدشت، پیشوا و ورامین اختصاص یافت تا مجلس بهتر بتواند پیگیر مشکلات صنعتگران و رفع تبعیض‌ها باشد و بهارستان را برای تک‌نرخی شدن ارز مصمم نماید چرا‌که برخی صنعتگران و تولیدکنندگان بر رانتی بودن و فساد ارز 4200‌تومانی و متضرر شدن در بخش تولید تاکید داشتند.
 درجریان نظارت میدانی آقای قالیباف، رییس مجلس کشورمان از شهرستان‌های استان تهران یکی از تولید‌کنندگان لبنیات با انتقاد شدید از ارز ۴۲۰۰‌تومانی و آسیب‌های آن برای بخش تولید، خواستار حذف آن و حمایت از صادرات محصولات دارای ارزش افزوده شد.  مدیر این مجموعه تولیدات لبنیاتی با ابراز گلایه از ایجاد ارز 4200‌تومانی و همچنین عدم حمایت دولت از تولید و صادرات، گفت: دولت با ارز 4200‌تومانی فاجعه به بار آورد و البته از تولید و صادرات محصولات نیز حمایت چندانی نمی‌کند.
وی گفت: «ما اکنون ۷۰‌هزار تن کره و ۱۴۰‌هزار تن شیرخشک صادر می‌کنیم که این اقلام بیش از ۵۰۰‌میلیون یورو ارز آوری برای کشور در بر دارد، درحالی که ایران بیش از ۵۰‌سال وارد‌کننده کره بوده است. اگر این ارز کثیف ۴۲۰۰‌تومانی حذف شود تولید‌کنندگان می‌توانند ظرف یک سال صادر کننده شوند. »
این تولیدکننده در حالی از کثیف بودن ارز‌4200  سخن به میان آورد که مجلس گام‌هایی برای یکسان‌سازی نرخ ارز در بودجه سال آتی پیش‌بینی کرده بود اما از زمانی که مجلس تصمیم گرفت ارز 4200‌‌تومانی را حذف و درآمد حاصل از ان را  به صورت یارانه‌های نقدی به خانوارها اختصاص دهد با مخالفت دولت مواجه شده است. درحالی که بسیاری از کارشناسان معتقد هستند توزیع ارز 4200تومانی توسط دولت در سال‌های گذشته سیاستی غلط و فسادزا بوده است که هم بیت‌المال را به جیب عده‌ای خاص سرازیر کرد و هم ضمن هدر رفت منابع ارزی کشور، آسیب‌های جدی به بخش تولید وارد کرد. به‌طوری که از ارز موسوم به جهانگیری به‌عنوان یکی از عوامل اصلی ناکارآمدی و رانت در نظام توزیع کالا در سال‌های اخیر یاد می‌شود.
 تاکنون به میزان قابل توجهی ارز 4200تومانی برای واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو تخصیص یافته اما این کالاها با قیمت دولتی به دست مردم نرسیده است. از زمانی که این نرخ ارز ایجاد شد تا به امروز بیش از 58میلیارد دلار ارز 4200تومانی  بین عده‌ای خاص توزیع شده است. بنابراین اگر مابه‌التفاوت 4200تومان تا نرخ‌نیمایی را حساب کنیم بیش از 500هزار میلیارد تومان توزیع رانت در بین قشر خاصی صورت گرفته است. افرادی که این ارز را گرفته و از رانت ارز 4200تومانی برخوردار گشته‌اند یا کالا به کشور وارد نکرده یا کالاهای وارد شده را با قیمت بسیار بالا در بازار فروخته‌اند و بدین‌ترتیب دارای ثروت‌های باد آورده و هنگفتی شده‌اند. ضمن اینکه با بهره‌گرفتن از این رانت توسط افرادی خاص، قدرت رقابت از بخش خصوصی شناسنامه‌دار نیز سلب شد و بازار برخی کالاهای وارداتی را در انحصار برخی واردکنندگان خاص قرار داد.  برهمین اساس، آقای قالیباف روز پنج‌شنبه در جلسه تصمیم نهایی نظارت میدانی اولویت مجلس را رفع تبعیض و انضباط مالی در بودجه‌1400 دانست و تاکید کرد: این برنامه‌ریزی را لحاظ کرده‌ایم که به محض بررسی و تصویب لایحه بودجه سال‌1400 بلافاصله در ابتدای سال‌1400 برنامه هفتم توسعه را در دستورکار قرار دهیم بنابراین اگر به گذشته نگاهی بیندازیم مشاهده می‌شود که نتوانسته‌ایم بر مدار برنامه‌ها پیش برویم لذا مصمم بوده‌ایم که در تنظیم و اجرای برنامه هفتم توسعه به خوبی عمل کنیم.وی افزود: بازدیدهای میدانی کمک می‌کند که مشکلات را در اولویت قرار دهیم تا آن‌ها را در برنامه هفتم توسعه لحاظ کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین