sobhe-no.ir
1116
سه شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۹
6
رییس قوه‌قضاییه کشورمان به بغداد سفر کرد

تعقیب قضایی تروریست‌ها در عراق

آیت‌الله رییسی، رییس قوه‌قضاییه کشورمان به عراق سفر کرد تا در دیدار با مقامات عالی‌رتبه قضایی و سیاسی این کشور به گفت‌وگو و امضای چندین تفاهمنامه بپردازد. پیگیری ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی توسط نظامیان تروریست آمریکایی که سال گذشته در بغداد روی داد و رسیدن به یک تفاهم مشترک برای اقدامات قضایی و برگزاری دادگاه مشترک در این زمینه با توجه به اینکه محل رخداد ترور در عراق بوده است را می‌‌توان از مهم‌ترین محورهای این سفر برشمرد.

سنای آمریکا، قصد استیضاح سریع ترامپ را دارد

مرگِ سیاسی قمارباز

صبح نو

سنای آمریکا، قصد استیضاح سریع ترامپ را دارد

مرگِ سیاسی قمارباز

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا که در دوره کوتاه زمامداری خود در کاخ سفید از همه‌چیز و همه‌کس ایراد می‌‌گرفت و افراد زیادی را از کاخ سفید اخراج کرد، این روزها چنان در تنگنای سیاسی و استیضاح کنگره و سنای آمریکا قرار گرفته است که تا چند روز دیگر شاهد مرگ دائمی خودش از عرصه سیاسی است، چراکه اگر او در این استیضاح تبرئه نشود، برای همیشه از شرکت در کارزارهای ریاست‌‌جمهوری و حتی دریافت حقوق یا داشتن محافظ محروم می‌‌شود.
چندی پیش بود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا در دادگاه توجیهی به «خیانت» بی‌سابقه متهم شد؛ اتهامی که منجر به این شد تا محاکمه و استیضاح وی 20 بهمن در مجلس سنا و به اتهام تشویق به حمله به کنگره آمریکا ادامه یابد.
در پی اظهارات دونالد ترامپ، هواداران او دو ماه پیش به زور وارد ساختمان کنگره شدند که در نتیجه قانون‌گذاران مجبور شدند روند تایید نهایی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را معلق کنند و به پناهگاه بروند؛ حوادثی که در جریان آن ۵ نفر جان خود را از دست دادند. در پی این حادثه مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۲ رای مثبت در مقابل ۱۹۷ رای منفی به استیضاح دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا رای داد.
طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها، بیش‌از نیمی از آمریکایی‌ها خواستار محکوم شدن دونالد ترامپ در جلسه استیضاح سنا و ممانعت از بازگشت مجدد وی به قدرت هستند. نتایج نظرسنجی ‌ای‌بی‌سی‌نیوز و ایپسوس روز یکشنبه درست چند روز قبل از شروع دومین جلسه استیضاح ترامپ در تاریخ ۹ فوریه (۲۱ بهمن) منتشر شده است. نتایج نظرسنجی فوق نشان می‌دهد که ۵۶ درصد از مردم آمریکا معتقدند ترامپ باید محکوم شده و از بازگشت مجدد وی به قدرت ممانعت به عمل آید و ۴۳ درصد از افرادی که در نظرسنجی مشارکت داشتند، چنین نظری نداشتند.
نظرسنجی‌هایی که قبل از جلسه اول استیضاح ترامپ انجام شده بود، در مقایسه با نظرسنجی فعلی، از حمایت چندانی برای محکوم شدن رییس‌جمهور سابق آمریکا برخوردار نبود.
طبق نتایج نظرسنجی مشترک ‌ای‌بی‌سی/ واشنگتن‌پست که در ژانویه ۲۰۲۰ و در جریان اولین استیضاح ترامپ انجام گرفت، فقط
 ۴۷ درصد از آمریکایی‌ها خواستار برکناری ترامپ از قدرت بودند و ۴۹ درصد تأکید داشتند که ترامپ نباید از قدرت برکنار شود. نظرسنجی ‌ای‌بی‌سی‌نیوز و ایپسوس همچنین نشان داد که ۹ نفر از هر ۱۰ طرفدار حزب دموکرات از محکوم شدن ترامپ در جلسه استیضاح سنا حمایت ‌کردند.
حالا سناتورهای آمریکایی اعلام ‌کردند كه دومین محاکمه استیضاح دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین آمریکا یک روند سریع خواهد بود و این محاکمه فقط طی مدت چند روز ادامه خواهد داشت.
گفتنی است كه جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا از دموکرات‌ها درخواست کرده‌اند که شروع دادرسی برای استیضاح دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین را تا ماه آینده میلادی (فوریه) به تاخیر بیندازند چراکه این تاخیر به آقای ترامپ فرصت می‌دهد تا خود را برای دفاع آماده کند.
در کنار محاکمه استیضاح، برخی دموکرات‌ها با استفاده از متمم ۱۴ قانون اساسی به دنبال محروم‌‌کردن ترامپ از مناصب دولتی برای همیشه هستند. بر اساس این متمم، هر شخصی که در شورش دست داشته یا به دشمنان آمریکا کمک کرده، از مناصب دولتی منع خواهد شد.
 
ایزدی: آمریکا،  کشوری رو به افول و دچار چالش است
«فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به استیضاح دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق کاخ سفید، عنوان کرد: دونالد ترامپ متهم به شورش در جریان حمله به ساختمان کنگره آمریکا شده و لایحه استیضاح او در جریان است.
وی با اشاره به اینکه یک مرحله از استیضاح ترامپ انجام شده است، افزود: استیضاح ترامپ دو مرحله‌‌ای است و یک مرحله آن انجام شده است و برای مرحله دوم باید برود سنا. بخش اول آن مجلس نمایندگان است که رای‌گیری شده و استیضاح رای آورده است ولی سنا هم باید پرونده را بررسی کند و به دوسوم رای نمایندگان برای استیضاح نیاز است.
ایزدی با اشاره به اینکه آمریکا کشور رو به افول و دچار چالش است، تاکید کرد: اینکه این استیضاح به کجا منتهی خواهد شد، باید منتظر بود؛ اما آنچه در این روند از دادرسی‌ها و استیضاح دیده می‌‌شود این است تا از شرکت در دوره‌‌‌های بعدی رقابت‌‌‌های انتخاباتی محروم شود. اگر فردی در آمریکا استیضاح شود، دیگر نمی‌تواند رییس‌جمهور شود و حقوق بازنشستگی ریاست‌‌جمهوری دریافت نمی‌کند و محافظ هم نخواهد داشت. با وجود این باید منتظر شد و دید که کدام‌یک از طرف‌ها موفق به اقدام خود می‌‌شود. با این همه، انسداد سیاسی و دو‌قطبی‌شدن در آمریکا ادامه دارد و جریان چپ هم به خاطر اینکه بایدن نمی‌تواند مشکلات آنها را حل کند، سرخورده می‌‌شوند و این جریان‌‌‌های اعتراضی کماکان ادامه می‌‌یابد.
بنا بر این گزارش، مجلس نمایندگان دسامبر سال ۲۰۱۹ ترامپ را با دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی علیه کنگره استیضاح کرد. او در پرونده موسوم به «اوکراین گیت» به سوءاستفاده از قدرت برای اعمال فشار بر رییس‌جمهور یک کشور خارجی با هدف سند‌‌سازی علیه «جو بایدن» متهم شده بود. با این حال مجلس سنا دو هفته بعد به تبرئه او رای داد. ترامپ با پایان یافتن دوره ریاست‌‌جمهوری‌اش در اوایل ماه گذشته به فلوریدا رفت و از شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن، رییس‌جمهور خودداری کرد. ترامپ را می‌‌توان نخستین رییس‌جمهور آمریکا دانست که دو بار استیضاح می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین